Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-19-2012, 09:59 AM
midnightk midnightk is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to midnightk
Default Idee de afacere - televiziune de nisa

Salutare tuturor! Ma bate de ceva timp ideea unei televiziuni pe cablu/satelit, o televiziune de nisa ce cred ca ar avea destul de mare succes in Romania, pentru ca nisa respectiva nu este acoperita. Acum, bineinteles, problema sunt fondurile.Pentru a deschide o televiziune e nevoie de niste milioane. Luand modelul lui Radu Moraru (Nasul Tv) ma gandesc la infiintarea unei societati pe actiuni, la care subscrierea sa fie publica. Asta inseamna emiterea unui numar de 100.000 de actiuni a 100 de euro, disponibile pentru cei care vor sa investeasca intr-un asemenea proiect. In mare, televiziunea ar difuza materiale productie proprie sau achizitionate din diverse surse, 99% din ele fiind inregistrate si doar 1% transmisiuni directe.La un prim calcul ar fi urmatoarele cheltuieli:
-amenajare studio (4 camere de platou, lumini, mixere video/audio) - aprox 150.000 eur
-dotare echipe de teren (6 buc) cu kit-uri complete (camera, trepied, lavaliere,lumini portabile) - 6 x 5000 eur - cca 30.000 de eur
-echipamente de calcul - laptopuri, grupuri de montaj, modulatoare, servere emisie - aprox 100.000 de euro
-achizitionare mijloace transport (autoturisme) - aprox 70.000 de euro (pot fi achizitionate masini second hand, cu o vechime nu mai mare de 3 ani)
-marketing. Aici e problema. O campanie serioasa costa in jur de 100.000 de euro, si puteti fi siguri ca nici o alta televiziune nu va promova acest proiect. Deci trebuie axata pe print si outdoor.
-marketingul postului - cea mai importanta parte dintr-o televiziune. Asta inseamna ori un numar de minim 5 agenti foarte buni, impartiti pe zone in tara care sa vanda publicitate. Iar asta e destul de greu de facut pe vremurile astea.
Dupa ce aceste investitii au fost facute, ar urma o perioada de 6 luni in care se vor acumula materiale de la echipele din teren. Avand in vedere ca trebuiesc acoperite minim 19 ore de emisie, trebuiesc cateva sute de ore de material finit.
Cheltuieli lunare
- emisia pe satelit - cca 15.000 eur/lunar
-cheltuieli cu personalul - aici e o alta mare problema. Un minim de personal ar insemna vreo 40 de persoane, iar la o medie de 500 de eur iesim la o cheltuiala de 20.000 de euro lunar.
-cheltuieli cu chirie, transport, utilitati -cca 20.000 de euro lunar.

Cu un marketing bine pus la punct si o distributie nationala, aceste cheltuieli ar fi cu usurinta acoperita. Ce parere aveti? Nu am scris mult pentru ca nu are rost sa va ocup timpul, planul este destul de bine structurat si nu este complet aici, ar trebui cateva zeci de pagini pentru a-l expune. Ideea vi se pare ok? Ar fi sanse sa fie pusa in practica? Multumesc
Reply With Quote
Old 01-06-2013, 04:34 PM
Andrei Turcuman Andrei Turcuman is offline
Junior Member

Default idee grozava

ai o idee grozava , din cate spui aici pari ca te pricepi
eu nu ma pricep la televiziune dar as fi dispus sa investesc 100 euro , la urma urmei 100e oricum ii stricam toti pe nimicuri , dar am sansa ca in cativa ani sa insemne ceva cei 100 e si nu in ultimul ran "am televiziune"
nu am inteles exact despre ce se va vorbi la aceasta televiziune , stiri , sport , filme , despre ce mai exact ?
noi toti asociatii va trebui sa te lasam pe tine sa alegi "domeniul" ca sigur nu ne poti multumi pe toti cu preferintele si nici nu e bine sa venim noi cu preferinte ca atataia oameni au gusturi prea diferite .Eu voi fi de acord cu deciziile tele .
Reply With Quote
Old 01-06-2013, 10:44 PM
Worker Worker is offline
Member

Buna ideea dar nu uita ca suntem in Romania.
Nasu TV a vandut actiuni dar de peste zece ani face emisiuni TV in direct.
il stiau oamenii si el a scos pe piata doar 20% din actiuni.
Pentru restul a avut acoperire.

Eu am vrut sa fac un parteneriat cu citiva amici sa scot pe piata un produs relativ scump dar vandabil si cand am tras linie am ajuns la concluzia ca eu voi munci pentru ei. Ca un angajat cu un salariu de aprox. 400 euro + 25% din profit in conditiile in care participam cu 25% din valoarea investitiei.
Nici nu vroiau sa auda ca este ideea mea, proiectul meu, furnizorii si clientii mei, etc.
Am renuntat.

Solutia pentru proiectul TV este sa gasesti cativa oameni de televiziune sa creada in tine, sa investeasca si dupa aceea vor veni si altii.

Succes!
Reply With Quote
Old 01-07-2013, 05:58 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu
Default televiziune

-marketing. Aici e problema.
singur ai spus care este problema.
O televiziune traieste din reclama. Reclama o faci daca ai audienta
E un cerc pe care daca nu il faci singur nu existi
Reply With Quote