Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Marketing

Marketing Strategii de promovare

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-07-2013, 11:41 AM
mobproduction mobproduction is offline
Junior Member

Default Modalitati promovare

Buna ziua,

Sunt destul de nou pe acest forum, si vroiam sa imi dati cateva sfaturi privind produsele pe care vreau sa le promovez.

Mentionez ca sunt proprietarul unei firme producatoare de mobila( axata pe balansoare, masute de cafea, sezlonguri, etc., cu tenta moderna). Ce modalitati de promovare credeti ca ar trebui sa abordez?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Reply With Quote
Old 01-07-2013, 04:05 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Daca produci ceva si nu ai pagina pe internet inseamna ca nu existi.
Daca imi dadeai o adresa web puteam vedea produsele tale si poate cumparam ceva.
Uite asa vezi cum se poate pierde un posibil client.
In rest daca ai bani de cheltuit pe promovare, spune-mi ca eu stiu cum sa ti-i cheltuiesc.
Reply With Quote
Old 01-07-2013, 04:49 PM
mobproduction mobproduction is offline
Junior Member

Sunt abia la inceput, am o pagina web in lucru, cand o sa fie gata, o sa o postez, fii sigur de asta...

Alta modalitate, ce mi-ai recomanda?

Reply With Quote
Old 01-07-2013, 10:48 PM
florinbuda florinbuda is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to florinbuda
Cool fara pagina de net

Pe Internet lucrurile se schimbă repede, deja s-a terminat cu epoca paginilor de internet ca mijloc de promovare.

Acum e la modă profilul comercial de Facebook unde te "imprietenesti" cu clientul si cu prietenii lui.. Unde cu un singur click te poate recomanda la toti ce-i 500 de prieteni ai lui.

de la Urgent Pizza la Banca ING, de la SRI la Teatru Municipal - toate iși etalează produsele pe Facebook si stii de ce ?? Pentru că e GRATIS si pentru că SE RENTEAZĂ ai nevoie doar de un aparat foto si un pic de carisma

Nu uita, progresul e singura speranta : “lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou” (alvin toffler)
Reply With Quote
Old 01-08-2013, 06:27 AM
Super Moderator

Nu contest cele spuse, ca nu ma pricep prea bine la acest Facebook, insa intreb: Daca vrei sa cumperi spre exemplu o freza de zapada electrica(cum mi-am cumparat recent) ce faci, mergi la Facebook si cauti acolo? sau astepti ca in contul tau de Facebook sa ajunga reclama celui care le fabrica?
Cate produse ati cumparat in urma reclamelor care vi s-au bagat pe gat pe Facebook sau chiar pe email, fax sau telefon?
Reply With Quote
Old 01-09-2013, 03:37 PM
florinbuda florinbuda is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to florinbuda

in glumă spunând: te imprietenesti cu http://www.facebook.com/UnelteZapada

iar vis-a-vis de reclamele care ni se bagă pe gât: e o industrie mondiala de mai multe miliarde de dolari pe an, chiar vrei sa argumentezi că e degeaba ?

Iar, Giurgiu, o altă industrie de si mai multe miliarde de dolari: super-market-urile - se bazează pe faptul că majoritatea cumpărătorilor habar nu au ce vor până ce văd acel lucru pe raft, si cred că te-ai dus de destule ori la super-market si ai venit cu mai multe produse ti-ai planificat

nu spun ca un site este total nefolositor, dar mai repede o sa vinzi pe Facebook - decat pe "inca unul din o mie" site-uri care o sa-ti apara pe a 7-a pagină google cand scrii "leagăne de lemn"
Reply With Quote
Old 02-13-2013, 08:12 PM
pimP pimP is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to pimP
Smile

Quote:
Originally Posted by mobproduction View Post
Buna ziua,

Sunt destul de nou pe acest forum, si vroiam sa imi dati cateva sfaturi privind produsele pe care vreau sa le promovez.

Mentionez ca sunt proprietarul unei firme producatoare de mobila( axata pe balansoare, masute de cafea, sezlonguri, etc., cu tenta moderna). Ce modalitati de promovare credeti ca ar trebui sa abordez?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Buna ziua,

Un mod prin care ati putea promova produsele dvs ar fi sa angajati un agent de vanzari. Daca sunteti din Bucuresti mi-ar face placere sa va pot ajuta sa va promovati firma . In caz ca sunteti interesat puteti lasa o adresa de mail si ne auzim. Multumesc!

O zi buna!
Reply With Quote
Old 03-24-2013, 08:11 AM
Super Moderator

care ar fi tarifele pentru serviciile oferite
Reply With Quote
Reply

Tags
balansoar, marketing, masuta de cafea, promovare, sezlong

Thread Tools