Go Back   Forum Afaceri > IT&C > Site-uri

Site-uri Site-uri puse in discutie. Nu se accepta reclama!

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-13-2009, 02:21 PM
alexica73 alexica73 is offline
Junior Member

Default Cum promovezi website-ul sau blog-ul?

Promovarea website-ului, blog-ului este principalul chalange, principala lupta, una dintre piesele esentiale din puzzle-ul existentei pe internet. De ce? Pentru ca fiecare webmaster sau posesor de blog vrea sa fie mai bun decat concurenta sa, si vrea ca website-ul, blog-ul sau sa fie vizitat mai mult, sa aibe trafic. Fiecare webmaster sau blog-er are un interes ori vrea sa vanda ceva, ori vrea sa promoveze un program la care este afiliat, sa aibe referali, ori vrea ca articolele scrise de el sa fie cat mai citite, ori vrea sa ocupe un loc mai bun intr-un clasament sau top, ori vrea sa aibe mai multi prieteni cu aceleasi interese. Asadar, fiecare webmaster sau blog-er are interes sa-si promoveze website-ul sau blog-ul.
Exista multe metode pentru promovarea website-ului sau blog-ului, dintre care unele sunt gratis, free iar altele sunt contra cost. Intrebarea este care dintre aceste metode este cea mai eficienta, indiferent ca este gratis, free sau contra-cost. Care este metoda de promovare care v-a satisfacut cel mai mult dintre cele pe care le voi enumera aici, mai jos?

Metode de promovare pentru website, blog:
1. Inscrierea website-ului, blog-ului in directoare, portaluri (romanesti sau straine), gratis, free sau cu plata, cu reciprocal link sau fara.
2. Inscierea website-ului, blog-ului in motoare de cautare, metode SEO – adica search engine optimizations , search engines, cum ar fi google, yahoo search, msn, altavista, netscape, aol, et;
3. Activarea de link-uri catre website, blog prin intermediul forumurilor, grupurilor dedicate, comunitatilor, etc., eventual prin topics, comentarii cu utilizare de link in semnatura;
4. Scrierea de articole cu link, legatura, accesare catre website-ul, blog-ul personal , gen ezine articles, hub pages, etc.
5. Promovarea website-ului, blogului prin campanii publicitare folosind cuvinte cheie (adwords, programe ptc, programe de schimb de trafic, adbrite, etc.);
6. Promovarea website-ului, blog-ului prin retele de socializare, network gen: twitter, facebook, technoranti, digg, yuwie, etc.;
7. Promovarea website-ului, blog-ului prin metoda schimbului de trafic prin site-urile de traffic exchange cum ar fi smileytraffic.com, easyhits4you.com, trafficswarm.com; sau prin metoda de promovare prin text ads prin adsvert.com;
8. Promovarea website-ului, blog-ului prin metoda e-mail-ului, prin utilizarea semnaturii.
9. Alte metode sau combinatii dintre metodele de promovare enumerate mai sus.
Dintre aceste metode de promovare enumerate mai sus, care este metoda care v-a satisfacut cel mai mult si care v-a adus valoare, vizitatori, referali website-ului, blog-ului tau?
Spune te rog parearea ta si da-ne o informatie care ne poate ajuta ca sa ne facem mai cunoscuti, mai ales cei care avem un website, blog care nu are multi vizitatori, sau pe care poate ca nu stim cum sa-l promovam eficient. Fiecare raspuns este un castig. Si ca sa raspund si eu ce metode folosesc, va raspund ca le folosescpe fiecare dintre metodele enumerate mai sus. Astept si parerea ta.

Multumesc.
Alex. Brad
Reply With Quote
Old 09-13-2009, 04:46 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Din punct de vedere teoretic vad ca esti pregatit.
Daca este asa cum spui, ca le-ai aplicat pe toate, nu inteleg de ce din luna ianuarie si pana acum nu ai reusit sa iti promovezi mai bine blogul personal.
Inseamna ca ceva gresesti pe undeva
Bani pe net se pot face usor , numai daca stapanesti foarte bine ceea ce chiar tu ai spus, sistemul de promovare.
Reply With Quote
Old 09-16-2009, 07:10 PM
paul paul is offline
Senior Member

Publicitatea inseamna BANI ARUNCATI daca nu ai timp sa te ocupi de site !
Si cand zic TIMP ma refer la cel putin 4 ore pe zi ... nu 30 min / sapt.
E adevarat ... am castigat mult mai bine asa decat as fi putut castiga din site-uri ...
In principiu ... pentru o campanie adwords ... aloca ~ 10 ore pentru a o configura ... si apoi NU te atinge de ea o luna cel putin !
Restul metodelor ... sa zicem ca nu-mi plac !
Reply With Quote
Old 10-11-2009, 06:19 PM
alexica73 alexica73 is offline
Junior Member

Multumesc pentru parere!
Intradevar, pentru promovare trebuie mult timp.
Ai incercat numai adbrite, sau si alte campanii la alte programe? Gen Adbrite? sau altceva?...
Reply With Quote
Old 03-14-2010, 10:40 PM
ngeo ngeo is offline
Junior Member

web site traffic foarte misto .. check it out
bit.ly/winnertakesitall
Reply With Quote
Old 05-06-2010, 11:05 PM
sindicatulberii sindicatulberii is offline
Junior Member

Eu am reusit sa-mi promovez siteul cel mai bine prin intermediul facebook, youtube si prin linkuri de la alte site-uri. Am reusit sa am peste 1000 de vizitatori in doar 1 saptamana si aproape 900 de vizualizare pe youtube. Convigeti-va si singuri!

http://www.youtube.com/sindicatulberii
Reply With Quote
Old 05-16-2010, 09:46 PM
Schimbdetrafic Schimbdetrafic is offline
Junior Member

Default Promovarea prin schimb automat de trafic

@alexiat73
Confirm utilitatea schimbului de trafic pentru promovarea unui site. Practic, traficul alaturi de linkuri recomanda puternic un site pentru motoarele de cautare si astfel obtine rezultate bune in SERP. Traficul chiar si in plus, chiar si prin schimb automat, este foarte folositor pentru site-uri. Insa nu mai este nevoie sa apelezi la programe de afara pentru schimb de trafic automat. A fost lansat de ceva vreme si cu rezultate foarte bune primul si cel mai eficient program de schimb automat de trafic din Romania. Este vorba de schimbdetrafic.ro - bine pozitionat si recunoscut in analizele principalelor motoare de cautare. As aiti aduci vizite si vizitatori cu IP-uri de Romania si iti poti si promova efectiv site-ul in randul utilizatorilor sistemului eficient, gratuit si rapid de schimb de trafic. Practic, un automatic traffic exchange romanesc.
Reply With Quote
Old 09-07-2016, 05:52 PM
Super Moderator

Default Google stie tot

Cu toti am spus cel putin o data " Intreaba-l pe google ca el stie tot".
Dar ce ne facem cand avem un cuvant sau un produs nou de care nu a auzit nimeni si deci nici google.
Cata munca si ce ar trebui sa facem pentru ca sa-l invatam pe google un cuvant nou pentru ca atunci cand il intrebi sa-ti raspunda prompt.
Reply With Quote
Old 09-09-2016, 08:24 AM
Super Moderator

Default Google stie tot

Daca nu a raspus nimeni , continui sa va dezvalui cum realizez eu acest lucru.
Daca in anii anteriori cand desfasuram activitate zilnica pe internet ajunsesem la performanta ca dupa 2 ore google sa preia ce ii spuneam eu, acum cand lucrez mai putin, am constatat ca abia dupa 36 de ore google m-a vizitat.
Am incercat acest lucru cu Neuropolen , un nou produs sub licenta Deniplant.
Asadar daca vreti sa fiti prieten cu google trebuie sa munciti zilnic .
Reply With Quote
Reply

Tags
blog, metode de promovare, promovare, trafic, website

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules