Go Back   Forum Afaceri > Constructii > Amenajari interioare

Amenajari interioare Sfaturi practice, materiale, preturi ...

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-16-2006, 12:23 AM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Send a message via Yahoo to admin

Sa incep eu forumul de constructii

Acum cativa ani mi-am amenajat apartamentul: am zugravit cu vopsea lavabila peste tot si am pus termopane (astea-s numai doua din lista). La mine in apartament este destula umezeala si e aer inchis. Cineva mi-a spus ca din cauza vopselei lavabile, ca nu respira peretii si a termopanelor, care etanseizeaza bine si nu circula aerul. Ar putea fi asta problema? Nici nu pot sta toata ziua cu geamurile deschise ca-mi intra gaze de esapament pe geam [img]smileys/smiley7.gif[/img]
Oare daca zugravesc cu var ar fi mai bine? Ca la termopane nu renunt [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Edited by: admin
Old 01-11-2007, 05:08 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Hai ca revin ,
Am trecut si prin acestea
In casa mea cea noua facuta cu caramizi poroterm de 42 cm grosime cu tencuiala de 1,5 cm si tencuiala decorativa , la colturi aveam condens
Cu toate ca la exteriorul stalpilor am pus caramizi pentru placarea lor
Dupa ca am schimbat ferestrele de stajar si am pus termopan problema s-a accentuat
Am tot studiat fenomenul si pana la urma mi-am cumparat un aparat care masoara temperatura si umiditatea si surpriza !
Aveam un coeficient foarte mare de umiditate in casa
si daca pe geamuri nu mai condensa se ducea pe stalpi
Anul trecut (2006)mi-am luat inima in dinti si timp de 6 luni de zile mi-am placat exteriorul cu polistiren de 5 cm A durat atata pentru ca mi-am facut totul singur cu sotia si cu fiica mea de 15 ani
Veti spune ca sunt nebun.
Da , dar ca sa chem iar nemernicii de constructori si sa stau linga ei sa-i pazesc sa faca ce le spun , mai
bine pun mana si o fac singur.

dupa ce am terminat de palcat toata casa , a disparut si fenomenul de condens
Deci totul este din izolare si controlul umiditatii in interior.
Dupa ce iti iei un apartat sa vezi ca nu trebuie sa stai toata ziua cu ferestrele deschise pentru a scadea umiditatea
Daca fenomenul a aparut imediat dupa lavabila si ai facut acest lucru spre iarna este normal
Toata apa din vopsea nu a avut unde sa se duca si pana la uscare se intampa acest fenomen
Nu schimba termopanele
Gandeste o solutie pentru izolare exterior
Sunt multe de povestit, mai vorbim

Reply With Quote
Old 11-01-2007, 07:59 PM
Guest

Off..Giurgiule - care le stii pe toate - ma mir ca nu l-ai anuntat pe Papa ca-ti condenseaza ferestrele...
<DIV>...admin incearca un dezumificator...vreo 70 roni - mai ieftin decat o zugreveala buna.</DIV>Edited by: smoke belew
Reply With Quote
Old 12-29-2007, 09:16 AM
STALP STALP is offline
Member

Send a message via Yahoo to STALP

Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules