Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Marketing

Marketing Strategii de promovare

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-27-2008, 06:06 PM
hihahi hihahi is offline
Junior Member

Sant nou inregistrat pe forumul acesta, dar il urmaresc de multa vreme si apreciez pe cel care a avut initiativa de a-l deschide.

Am nevoie de idei, in promovarea unei firme de constructii. Functioneaza de prin 2005, si este vorba despre (informatii aici: www.zafitgrup.com). Am incercat ceva metode de promovare, una a fost impartirea de pliante publicitare in zonele in care se construieste mai mult, dar a esuat. Si nu spun ca nu sant clienti, dar sant putini.

As avea nevoie de ceva idei, dar cu un procentaj de succes destul de mare, ca o sa vina ceva clienti din directia respectiva. Multumesc anticipat.

Reply With Quote
Old 11-22-2008, 03:44 PM
razvan_razvan razvan_razvan is offline
Member

de exemplu eu am un depozit de materiale de constructii in apropiere de bucuresti, merge bine treaba, in primavara vom incepe si noi o campanie de promovare: panouri publicitare, radio, branduirea masinilor, branduirea salopetelor angajatilor, branduirea unor produse, site, promovare online, OFERTE, PROMOTII, etc
vom incheia un parteneriat cu o firma de constructii, vom pune reclama lor pe spatele cartilor de vizita, ei ne vor pune reclama pe gardurile santierelor unde au lucrari, iar cel mai important, ei vor achizitiona materiale cu discount de la noi, sau vor redirectiona clientii catre noi

poate campania noastra te va ajuta sa te inspiri
Reply With Quote
Old 11-22-2008, 03:49 PM
razvan_razvan razvan_razvan is offline
Member

ia-ti un consultant in Marketing, un proaspat absolvent de facultate in acest domeniu nu are mari pretentii financiare, are destule cunostinte, chiar daca nu are experienta, important e sa reusesti sa-l identifici pe cel mai bun in ceea ce ai nevoie.... chiar de la interviu il poti pune sa gandeasca o campanie de Mk pt ceea ce ai nevoie
Reply With Quote
Old 04-04-2009, 12:47 PM
Transport Transport is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by hihahi View Post
Sant nou inregistrat pe forumul acesta, dar il urmaresc de multa vreme si apreciez pe cel care a avut initiativa de a-l deschide.

Am nevoie de idei, in promovarea unei firme de constructii. Functioneaza de prin 2005, si este vorba despre (informatii aici: www.zafitgrup.com). Am incercat ceva metode de promovare, una a fost impartirea de pliante publicitare in zonele in care se construieste mai mult, dar a esuat. Si nu spun ca nu sant clienti, dar sant putini.

As avea nevoie de ceva idei, dar cu un procentaj de succes destul de mare, ca o sa vina ceva clienti din directia respectiva. Multumesc anticipat.
Salut numele meu este Bogdan, ca sa iti vin asa in ajutor, in primul rand cred ca tu ar trebui sa pui baza pe internet, Promovare pe internet este cea mai buna alegere. Eu lucrez de ceva timp in domeniul marketingului si am observat ca lumea evita reclamele de gen: pliante, afise. Chiar daca tu ai impresia ca reclama ta este vazuta de mii de oameni, din acei mii de oameni clientii sunt foarte putini poate chiar deloc. Deci reclama pe internet. Acum tinand cont ca, concurenta este mare, tu treb sa vii cu ceva nou, niste oferte bune, trebuie ca atunci cand un client vede anuntu tau sa sunte automat la numarul de telefon afisat. Pentru asta trebuie sa ii da impresia ca el are de castigat si tu de pierdut. Deci sfatul meu este sa te bazezi pe internet pentru ca aici iti vad reclamele numai persoanele interesate de domeniul tau, acum tu ca sa ii faci clientii tai trebuie sa vii cu o oferta buna.
Reply With Quote
Old 04-30-2009, 10:44 AM
raduseo raduseo is offline
Junior Member

Si eu sunt de parere ca reclama pe internet este cea mai buna varianta in cazul in care ai un buget mic. Poti incerca: adwords (dar apeleaza la un om specializat; din experienta mea obtii o reducere cu 30-40% a costurilor si o mai mare eficienta), seo, portaluri specializate in constructii, reclama pe site-uri de imobiliare etc.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules