Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Consultanta

Consultanta Legislatie afaceri, contabilitate, fiscalitate si altele

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 07-22-2008, 04:37 PM
Piranha Piranha is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to Piranha

Am inceput actele infiintarii unei firme de curatenie si am ajuns in situatia in care trebuie sa ma declar platitor sau neplatitor de TVA + impozit pe profit sau pe venit (aici deja sunt hotarat sa aleg impozit pe profit). Va rog sa-mi prezentati si mie avantaje / dezavantaje pt platitor / neplatitor de TVA in cazul firmei mele si eventual ce recomandati.
Reply With Quote
Old 10-31-2008, 04:33 PM
rebrisoara rebrisoara is offline
Member

depinde de nivelul de activitate, parerea mea e ca platitor de tva e cel mai convenabil
Reply With Quote
Old 07-16-2009, 02:23 PM
bogdanescu bogdanescu is offline
Member

Si pana la urma de ce e mai bine platitor?
Reply With Quote
Old 07-16-2009, 04:07 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

ca sa dai mai multi bani la stat
Reply With Quote
Old 07-16-2009, 06:49 PM
Worker Worker is offline
Member

neplatitor de TVA este o solutie buna pentru prestatorii de servicii, daca nu doresc sa faca investitii mari pe firma si dupa aceea sa-si deduca TVA-ul. Daca firma se adreseaza in special persoanelor fizice, poti iesi in avantaj cu ofera care poate fi mai mica cu cel putin 15% decat cei ce sunt platitori de TVA. Un dezavantaj ar putea fi ca multe dintre firmele mari nu agreeaza sa lucreze cu cei neplatitori de TVA.
Dupa cum a zis si "rebrisoara", "depinde de nivelul de activitate" sau de ce vrei sa faci in viitor. Nu sunt sigur dar cred ca exista optiunea sa treci in timp de la neplatitor la platitor de TVA, nu si invers.
Reply With Quote
Old 07-16-2009, 07:36 PM
Super Moderator

cand cifra de afaceri ajunge la 35000 euro trebuie automat sa treci la platitor tva
Reply With Quote
Old 10-27-2009, 09:37 AM
georgeflorin georgeflorin is offline
Member

Domnule GIURGIU ........cifra de afaceri la o firma de curatat presuri de 35000 de euro , a castigat cumva licitatia la palatul parlamentului?!?!?!?

Eu zic NEPLATITOARE DE TVA in cazul asta.Platitoare mai tirziu cand se va invata cum sa nu platesti TVA pana atunci pentru a nu face o prostie NEPLATITOARE.
Reply With Quote
Old 10-27-2009, 02:06 PM
Super Moderator

Eu cred ca la parlament a castigat o firma de apartament cu 1-2 angajatisi 1 calculator.De restul , de curatenie sa ocupa firmele subcontractante.
Aveti impresia ca firmele care cronstruiesc autostrazi sau poduri au ceva in comun cu munca de jos?
Eu stiu un medic, ce s-a lasat de meserie si si-a facut o firma de drumuri.
Reply With Quote
Old 10-28-2009, 06:46 AM
georgeflorin georgeflorin is offline
Member

Corect ! Foarte corect ce spuneti , astia putem sa spun ca fac afaceri.Si eu sunt constructor si exact la fel fac si eu , unii iau licitatii de ridicat un bloc si mi-l dau mie cu 10-15% din valoarea care au negociat-o. Perfect , astia sunt oameni de afaceri adevarati din Romania noastra.Tot respectul pentru ei ca sunt destepti si alti prosti.
Ultima lucrare am mai si platit sa ma lase sa lucrez, am cumparat materiale , am platit muncitori si cand sa mi se faca plata...................PAUZA........firma pentru care am lucrat a intrat in insolventa. Ce pot sa zic BRAVOO lor. Asa se fac afaceri in ROMANIA.
Reply With Quote
Reply

Tags
firma de curatenie, platitor de tva

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules