Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Investitii

Investitii Actiuni, obligatiuni, fonduri de investitii, finantari afaceri ...

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-21-2009, 10:31 AM
Andra100 Andra100 is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to Andra100
Default -Investitiile Interzise-to be or not to be?

Buna ziua tuturor!
Ma numesc Andra si sunt noua pe acest forum.As vrea sa va propun un subiect,cel putin ptr mine,controversat,legat de investitii.

Simt aproape zilnic, lovindu-ma repetat de preconceptii prafuite, de asa zisi manageri care isi conduc afacerile pe baza de superstitii si iau decizii contractuale in functie de cum e vremea in dimineata respectiva, de oameni atat de limitati incat par sa aiba mintea complet goala, simt, dupa cum spuneam, prin toate astea ca Romania nu detine definitia corecta a Investitorului si ca multi romani abordeaza afacerile intr o maniera autohtona, valabila numai aici la noi.....

Eu investesc, Noi investim, Ei/Ele investesc, dar unde ?
Primesc mereu sfatul de a nu ma indeparta de specializarea pe care o am, indiferent ce idei imi vin, mai mult sau mai putin geniale, daca e vreuna care nu are legatura prea mare cu diploma pe care o am ,ar trebui sa spun PAS.; si asta doar ptr ca diploma mea nu avea acoperire si ptr acea idee.... Credeti ca e bine sa faci numai ce ai invatat? Eu, de exemplu nu am o diploma cu un spectru atat de larg incat sa imi sustina ORICE idee imi va veni vreodata de acum incolo. (mai mult, cred ca nici o diploma din lume nu poate face asta!) Nu ar trebui sa invatam mereu cate ceva si nu sa ramanem cu ce am invatat strict in facultate sa spuneam,si aia sa fie tot ce noi vom stii sa facem? Ptr mine suna plictisitor.
Voi ce spuneti?Unica Specializare versus informare diversa?Va rog sa nu ma intelegeti ca promovez personajul comunist de nene bun la toate,care pune si cartofi,repara si televizorul,e si mecanic auto,si doctor in timpul liber..... Dar daca eu sunt contabila dar citesc aici pe forum despre cresterea caprelor si mi se pare rentabil, ar trebui sa ma retrag si sa imi vad numai de cifrele mele? Ce este de fapt un Investitor? Un tip care ar trebui sa asculte mereu pulsul noutatilor si sa investesteasca in orice suna Hot pe piata,sau in orice promite sa dea inapoi un profit bun,sau in orice e nou, mai sunt si acei investitori care cred in pionierate, etc etc etc? Sau un plafonat care isi inhiba ideile si le trimite in aia a masii ptr ca nu corespund cu profilul liceului sau?
Si eu cred in specializari, cred in a stii sa faci ceva extrem de bine,mai bine ca multi. Dar hai sa nu devenim rigizi si sa refuzam informarea in alte domenii de teama ca invatand mai multe egal ca nu vom stii de fapt nimic suficient de bine.
si acum mai la concret.....
Ce parere aveti de ex despre deschiderea unui cabinet stomato in conditiile in care investitorul nu este dentist? Investitorul cauta un medic dentist caruia intentioneaza sa ii propuna un parteneriat si asa va suplini poate lipsa faptului ca el nu stie sa puna plombe. Dar.....a tine pe piata un cabinet stomato nu inseamna doar sa umbli in gurile oamenilor, inseamna echipamente, materiale, MULTA PROMOVARE vorbind de un cabinet nou, multe contacte cu casele de asigurare, mult marketing pana la urma....si toate astea fac ca acel medic sa aiba pe cineva pe scaunul lui caruia sa ii repare dintii. Ce parere aveti despre asta? Trebuie neaparat sa fiu cioban sa infiintez o ferma de capre? Sa fiu dentist sa am o clinica stomato? Sa fiu educator la gradinita ca sa am un spatiu joaca si recreere ptr copii? Cum functioneaza treburile astea?
Chiar astept parerile voastre.Un investitor trebuie sa paseasca numai pe teren safe ,sau o mai poate lua si pe teren accidentat daca alearga dupa un iepure gras>? Hai sa vorbim despre asta,despre cat de mare poate fi aventura de a investi. Si cat de mut poti invata despre ceva despre care nu stiai nimic initial......cat de mult poti acumula in intervalul de timp dintre momentul 1 al ideii si momentul investirii efective? Poti acumula suficient cat sa te simti pregatit?

Astept cu nerbadare raspunsurile voastre si ma bucur sincer ca ma aflu aici.
Reply With Quote
Old 12-21-2009, 01:03 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Daca ai avut rabdarea sa scrii atat , inseamna ca ai rabdarea de a te apuca de o afacere.
In general se zice ca e bine sa te apuci de o afacere unde te pricepi mai bine.
Dar acest lucru este la modul general si teoretic.

Intra pe www.giurgiugheorghe.ro si vei vedea care este profesia mea si ce fac in prezent. Vei vedea acolo ca eu sunt unul din oamenii noi ai comunismului care ma pricep la toate.Si cand spun acest lucru o spun cu acte in regula.

Revenind la afacerii nu stiu care mai sunt acum regulile cu cabinetele medicale, totusi cred ca daca te vei asocia cu un stomatolog poti face un parteneriat si poti deschide chiar si o clinica stomatologica.
Totul este sa te informezi mai intai in amanunt despre ce vrei sa faci, incepand de la legislatie si pana la modul in care iti vor intra banii in buzunar.
Sunt convins ca poti face si o crescatorie de capre daca vrei, insa daca nu stii ce le dai sa manance si cum se mulg, cum se vinde laptele sau cum se face branza, sigur nu vei reusi.
Asadar, parerea mea este ca poti face ce vrei, insa prima conditie este sa te pricepi, iar aceasta o poti face numai invatand, chiar daca ai sau nu acea diploma.

Ps. Poate ai vazut ca in Bucuresti si nu numai, se termoizoleaza blocurile cu polistiren. Stii ce pregatire au cei care fac acest lucru propriuzis? -NECALIFICATI. Stii ce pregatire au cei care au primit acele contracte -JMECHERI.
Acest lucru spune totul cred.
.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules