Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > MLM (network marketing)

MLM (network marketing) Stiri, discutii, noutati

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-29-2007, 06:04 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Apreciez sinceritatea.
Prin 97 cand au venit americanii cu acest sistemm, am fost si eu printre primii care au luat la cunostinta de acest sistem. Atunci aveam deja 7 ani de capitalism autohton si dupa cum am mai spus, ce am invatat de la ei am aplicat la produsele mele.(Deniplant pentru psoriazis) De cat sa le vand produsele lor, am preferat sa le dezvolt si sa le vand pe ale mele.
Totusi daca nu ai ramas alaturi de ei de la inceput, inseamna ca ceva nu ti-a placut.
Faptul ca ai revenit la ei inseamna ca nu ai reusit sa performezi pe cont propriu .
Cred ca sunt foarte multi ca tine si de aceea este bine sa le impartasesti si succesul si insuccesul pentru a sti ce sa aleaga.

Reply With Quote
Old 08-31-2007, 08:54 PM
seller seller is offline
Member

Sunt multe de spus , dar fiecare are propria lui poveste , eu personal nu am mai continuat atunci fiindca aveam un venit foarte bun din alta parte (am lucrat in banca/banci) .

Aveam succes cu Amway chiar daca era mai scumpisor de altfel si acum este. Sponsorul meu de atunci , prieteni , au ajuns la castiguri foarte mari, s-au mutat din Bucuresti la Timisoara.

Afaceri personale legale deabia acum am inceput sa fac - importuri UE , dar in paralel mi-am zis ca nu imi strica sa gastig ceva bani de buzunar ( 1500-2500 eur / luna in 3 luni ) .asa ca am cauta peste tot.

Am intat in cateva sisteme MLM , mi-au adus informatie , mi-au adus ceva bani dar parca nu mergea asa cum trebuie . Im paralele am discutat un timp cu o persoana din acest MLM pe care il construiesc acum.

Cam dupa 1 an am inceput sa lucrez si eu dar la 15-25% din viteza/ putere ,daruire. Acum deja am 75 oameni in echipa , au aparut problemele.

De ce?
Pentru ca in MLM succesul depinde de tine . Adica asa cum lucrezi tu asa vor lucra si oamenii din echipa ta!

La inceputul anului , Ianuarie , feb , martie , scoateam peste 250 eur , acumam cazut sub 200 eur .

Este o afacere usoara ,dar care solicita putin latura de Lider din noi , trebuie serios sa gandesti ca un manager , sa lucrezi , sa vezi ce nu merge, sa ai feedback. Altfel reusita intarzie , dar chiar si asa ea tot vine!

Si am sa-ti spun de ce ?
Sa zicem ca TU ai in echipa inca UN prieten .
si acum sa desfasuram pe un an intreg ce se intampla daca fiecare dintre voi isi inscrie in echipa cate un om pe luna iar ei dupa principiul ca ce faci tu fac si ei vor inscrie la randul lor cate un om lunar:
L1 -2
L2- 4
L3 - 8
L4 - 16
L5- 32
L6 - 64
........................
L 12 - 4096 oameni in echipa

OK din acesti oameni in MLM se spune ca nu lucreaza decat 25% deci cam 1000 . Sa luam in calcul sistemul in care lucrez eu si sa vedem cat inseamna venitul raportat la volumul devanzari realizat de echipa TA .

In toate prezentarile se ia in calcul valoarea produselor in Puncte . deci spunem si noi ca acesi oameni se vor limita sa cumpere doar de 100 pct lunar ( de fapt nu-i opreste nimeni sa cumpere de mai mult, si drept raspuns ei chiar cumpara de mai mult).
Rezultatul in lei pentru tine va fi de 1000x100= 100.000 pct / luna
LA ACEST NIVEL CASTIGI FOARTE MULT!
CAT?
PAI SE REALIZEAZA PE ECHIPA UN VENIT DE 50000 EUR CARE SE IMPARTE LA TOTICEI IMPLICATI.
TU VEI LUA PESTE 10.000 EUR / LUNA

Si asta doar pentru ca vorbesti si inscrii un singur om pe luna . Bineintels ca prezentare este pur teoretica ! DAR TE PUNE PE GANDURI !

Cu stima !

GABI
Reply With Quote
Old 12-10-2007, 02:13 PM
deus073 deus073 is offline
Junior Member

si totusi , in GDI a castigat cineva niste bani ? cum au ajuns banii ? in cat timp ? au auzit ca vine sub forma de cec . sunt interesat dar pe net am gasit prea putine referinte de la oameni `reali` si destul de la baieti de pe forumuri cu 1 post in care laudau gdiul . astept mai multe informatii.
multumesc.

ym:deus_073

Reply With Quote
Old 12-10-2007, 03:46 PM
seller seller is offline
Member

Deus , merita sa incerci , dar singurul lucru care nu imi place este ca te conditioneaza . Eu itit pot propune o afacere mult mai usoara si la indemana. da un mess cisgvro
Reply With Quote
Old 02-09-2008, 10:34 PM
AMBASSADOR AMBASSADOR is offline
Member

Afacerea va merge daca omul care o face este un incapatanat si nu va renunta cand vine greul.
Reply With Quote
Old 02-10-2008, 10:29 AM
seller seller is offline
Member

Dupa statisticile americane , pana cand cineva reuseste intr-o afacere da faliment de vreo 10 ori . Deci dupa cum bine ai spus trebuie sa fii hotarat , incapatanat , sau mai bine zis sa ai incredere in tine , sa ai o planificare buna si sa stii unde vrei sa ajungi!

Tzelul este,cred , cea mai importanta parte dintr-o afacere ! Sa stii catre ce te indrepti , si sa stii pasii .!!
Reply With Quote
Old 10-01-2009, 09:03 AM
danteo74 danteo74 is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by florinon View Post
David Letterman, prezentatorul unui talk show de succes din SUA l-a avut ca invitat cu ceva timp in urma pe multimiliardarul american Donald Trump, unul dintre cei mai bogati oameni din Statele Unite. Prezentatorul l-a intrebat pe Dl. Trump ce ar face daca ar pierde peste noapte absolut toata averea si ar trebui sa inceapa de la zero. Raspunsul lui Trump a fost acela ca ar cauta o buna companie de network marketing (ca GDI
si GNLD) si s-ar apuca de treaba. La auzul raspunsului o parte din public a inceput sa rada ironic, altii au inceput sa il fluiere crezand ca e o gluma, la care Trump foarte serios a replicat: "Vedeti, din cauza asta eu stau aici pe acest fotoliu ca invitat-vedeta, iar voi stati acolo in multime ca niste anonimi".

Edit: florinon, te rog nu deschide mai multe threaduri cu acelasi subiect.Admin.
A mai postat cineva ilustratia ta, nu stiu cat este de adevarat ca intr-adevar a facut afirmatia respectiva, ar trebui sa ne dai un link ceva, care sa ne indrume spre acea inregistare, sau cel putin sa fie un articol din presa. Si chiar daca ar fi spus-o, eu bag mana in foc ca nu a si specificat ce fel de companie de network marketing ar cauta, asa cum ai specificat tu in paranteze. Sunt sute de companii de network marketing, eu nu cred ca tocmai astea doua i-au venit lui in minte. puteai sa te rezumi doar la prima parte, pana la paranteze.
Reply With Quote
Old 02-21-2010, 10:52 AM
cristian.afsro's Avatar
cristian.afsro cristian.afsro is offline
Junior Member

pffff...fratilor haideti sa va spun eu cum sta treaba...
Spunea cineva la un moment dat ca da spargerea cu GDI...un mare RAHAT. Nu zic ca nu castigi, dar sunt multe dezavantaje si stiu pentru ca si eu am fost in GDI si m-am lasat incainte sa ma "manance" de bani aiurea.

1. Vreai un domeniu, nu lua de la GDI pentru ca te costa 120$ pe an, cumpara-ti un domeniu .com (care ti-l indexeaza Google mult mai repede decat pe un .ws de la GDI)

2. Nu toti afiliatii din reteaua ta stiu sa isi faca un site ca sa il urce pe acel domeniu, deci de la acele persoane nu o sa mai ai afiliati, ei se asteapta sa fie ceva usor.

3. In GDI daca nu "vinzi" acel domeniu cu extensia .ws nu castigi nimic.Dar daca reusesti sa convingi pe cineva sa cumpere un domeniu .ws cu 10$ pe luna si timp de un an sa bage in buzunarul americanilor 120$ esti tare frate... si mai primesti si un comision de 1$ pe luna...

4. castigi greu banii cu GDI, tocmai datorita "produsului foarte scump fata de alte domenii, pana si un domeniu .ro e mai ieftin decat la ei si ti-l da si pe viata..asa ca afacerea asta deja a ajuns la saturatie de ce credeti ca a ajuns si in Romania? Va spun eu, pentru ca nu mai are piata de desfacere la ei in America.

E bine sa te bagi intr-un MLM dar sa fii la inceput de drum cand compania inca e tanara..nu in GDI care are peste 1 miliard de afiliati...si nici dracu nu mai intra..ca restul sunt minori si bosorogi.

Va dau un sfat cat inca mai e timp...intrati intr-o afacere MLM romaneasca toate sunt tinere si aveti de castigat mult mai bine decat la GDI aproape dublu comisionul.

Daca tot faceti o treaba MLM de ce sa nu o faceti pe bani frumosi si intr-un MLM tanar ca sa puteti avea un loc in fata.
Reply With Quote
Old 09-22-2010, 07:41 PM
agentone470 agentone470 is offline
Junior Member

Smile Noi facem bani.Tu ce faci?

Si eu sunt la gdi,este o companie unde poti face bani usor.Am incercat site-urile de tip social si cum au mai spus multe persoane inainte ma lovesc de nestiinta si neincredere.Este o firma foarte serioasa,nu am mult timp de cand sunt la ei dar cred ca o sa imi fie bine.Inainte de a ma inscrie m-am documentat serios,si nu am vazut pe nimeni sa se planga ca au pierdut.Am vazut doua 2-3 care s-a retras,probabil se gandeau ca banii vor veni pocnind din degete.
Oricum pentru cei ce doresc mai multe informatii cat si o invitatie de inscriere pot intra pe id-ul de yahoo agentone470
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules