Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Francize

Francize Discutii despre francize

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-31-2007, 08:11 AM
unna unna is offline
Junior Member

buna,

indraznesc sa deschid si eu un subiect in cadrul forumului "francize" si sa va intreb ce parere aveti despre o colaborare in acest regim de franciza cu firma "alo canada".

astept pareri, sugestii...

va multumesc mult
Reply With Quote
Old 01-31-2007, 02:21 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Daca ne spui si ce face firma putem sa te ajutam
Banuiesc eu cam ce ne vei spune si de aceea iti spun ca pe mine ma suna cineva din canada destul de des si nu-si pune problema cat costa
Cred ca aceasta intrebare ne-o punem noi romanii
Reply With Quote
Old 01-31-2007, 05:26 PM
unna unna is offline
Junior Member

pai..cred ca nu m-am facut totusi inteleasa...

de fapt firma "alo-canada" si se ocupa cu consultanta pentru intocmirea dosarelor de emigrare in canada.

Reply With Quote
Old 02-01-2007, 03:29 AM
Super Moderator

A, povestea cu platesti nu stiu cat ca sa-ti completam niste formulare si sa le inaintam la ambasada canadei sa vezi daca te accepta ca emigrant?
Ingrata treaba din punctul meu de vedere
Nu stiu cum statul canadian a acceptat o asemenea intermediere.
Ce se intampla daca eu imi completam singur cererile si formularele si le depuneam singur ?
De ce nu erau bune?

Ei bine am trecut si prin aceasta poveste si nu mi-a placut de loc.
Nu am vrut sa emigrez, acum vad ca ma cauta canadienii si vin la mine , nu este nevoie sa merg eu la ei, insa am vrut sa vad care sunt conditiile pentru a face un astfel de pas
Am facut o plimbare pana al ambasada lor si dupa ce m-au trimis la coltul strazii la un intermediar , care mi-a spus ca nu sta de vorba cu mine daca nu cumpar nu stiu ce formulare, m-am linistit

In alta ordine de idei daca doriti sa plecati acolo, va fac legatura cu un prieten care este acolo de 15 ani si acum asteapta sa vina inapoi.

Reply With Quote
Old 12-13-2010, 06:47 AM
alexman alexman is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by giurgiu View Post
A, povestea cu platesti nu stiu cat ca sa-ti completam niste formulare si sa le inaintam la ambasada canadei sa vezi daca te accepta ca emigrant?
Ingrata treaba din punctul meu de vedere
Nu stiu cum statul canadian a acceptat o asemenea intermediere.
Ce se intampla daca eu imi completam singur cererile si formularele si le depuneam singur ?
De ce nu erau bune?

Ei bine am trecut si prin aceasta poveste si nu mi-a placut de loc.
Nu am vrut sa emigrez, acum vad ca ma cauta canadienii si vin la mine , nu este nevoie sa merg eu la ei, insa am vrut sa vad care sunt conditiile pentru a face un astfel de pas
Am facut o plimbare pana al ambasada lor si dupa ce m-au trimis la coltul strazii la un intermediar , care mi-a spus ca nu sta de vorba cu mine daca nu cumpar nu stiu ce formulare, m-am linistit

In alta ordine de idei daca doriti sa plecati acolo, va fac legatura cu un prieten care este acolo de 15 ani si acum asteapta sa vina inapoi.
Pai nu te opreste nimeni sa iti rezolvi singur actele, dar ideea e ca firmele de genul asta te scapa de umblat in dreapta si in stanga dupa tot felul de chestii, si practic rezolva totul pentru tine. Daca nu ai experienta, poate ca o sa fie destul de stresant sa navighezi prin birocratia stufoasa din RO. De aceea unii prefera sa apeleze la firme de avocatura specializate.

Emigrare Canada
Reply With Quote
Old 12-13-2010, 10:20 AM
Super Moderator

Daca nu esti in stare sa iti rezolvi singur actele de plecare, eu cred ca nu ai ce cauta in alta tara . si acolo este birocratie si daca nu te descurici in romaneste sunt convins ca nu te vei descurca in alta limba

Sigur, si varianta sa platesti este valabila , insa cand vei ajunge acolo vei vedea ca ai nevoie sa stii sa de descurici pe picioarele tale.

Pentru cei care vreti sa plecati in canada, interesati-va mai intai cum sta treaba acolo cu profesia pe care o ai si vrei sa o practici. Sa stiti ca nu e nimeni acolo care sa fie bucuros ca ai venit tu si te vor trata ca un expat
Reply With Quote
Old 12-14-2010, 05:51 AM
alexman alexman is offline
Junior Member

Da, aici ai dreptate. Sunt convins insa ca sunt destui oameni care se pot descurca linistiti cu actele si singuri, dar pur si simplu vor sa economiseasca timp, si aleg aceste firme de avocatura.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules