Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Investitii > Forex

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-06-2011, 04:11 PM
fxbba fxbba is offline
Member

Thumbs up Analize Fundamentale

Ambele sunt bune,dar si mai bune daca sunt combinate.Analizele tehnice ne arata ce s-a intimplat in trecut si prezentul.AF anticipeaza viitorul si nu cred ca exista vreun trader sa nu vrea sa stie ce va fi in urmatoarele ore de ex.
Exista un tabel,il mai pun o data cu stirile economice pe tari si cu numarul aprox de pips generati de acele stiri.Nu exista in momentul asta in lume un trader care sa spuna:in urmatoarele 2 sau 3 ore pe EUR/USD(de ex.) se va misca 149 de pips.Nimeni nu cistiga toti pipsii generati de piata,nu se poate asa ceva.Cine spune ca poate bate cimpii.
Forexfactory ofera(nu stiu citi l-au butonat la singe) multe posibilitati.Nici nu va trebuie tabelul meu(primit ,nu e u l-am facut),va trebuie rabdare si timp.
Sa luam exemplul Non Farm Payrolls,vrem sa tranzactionam fara surprize pe cifrele anuntate.Vineri de ex.la 15:30,am stat in banca mea(m-am ars de multe ori si m-am lecuit de spike)in prima jumatate de ora. Apoi a fost simplu.Dar cum faci fara tabelul cu pricina??Te duci la Forexfactory,apesi butonul ""Calendar"",apesi butonul ptr luna si alegi;apoi alegi data.NFP se anunta in prima zi de Vineri din luna,aici e simplu.Vezi ce cifre au fost anuntate,deschizi o harta,Netdania,buna si gratis.Netdania ptr ca permite o derulare usoara in comparatie cu alte harti.Deci,ai ales luna la Forexfactory,ziua cu cifrele anuntate si ai si harta din acea zi.Simplu,vezi cum a reactionat piata la cifrele respective.Poti vizualiza chiar citeva luni,de ce nu toate 12,si sa-ti faci un mic jurnal,cu cifrele NFP si cu efectul din piata.
E putina munca dar nu e de speriat.Se poate face acest mic""control""cu orice stire economica.
Am ajuns la Analize Fundamentale tocmai pentru ca ofera o sansa unica,aceea de a sti ce se va intimpla in viitor,in comparatie cu cea Tehnica,care arata cel mult... prezentul.Am postat 3 imagini:
una e din Aprilie,alta din Martie si un unde se vad lunile in meniul lunilor.
Voi posta si acel tabel cu stirile economice,care contin si factorul surpriza si nr de pips generati.Factorul surpriza este un procent din cifra anuntata l a predictie.Exemplu:la NFP predictia era 195K(195,000),aici factorul surpriza este 70K.La 265,000 vinzi EUR/USD(acest plus e bun ptr dolar),la 125K cumperi EUR/USD(rau ptr dolar)
Am incercat sa incarc tabelul in format PDF,dar e mare si nu s poate,asa ca,am facut 2 poze si l-am incarcat ca imagini.
Multa Bafta
ACM
Attached Images
File Type: jpg 1.JPG (97.2 KB, 0 views)
File Type: jpg 2.jpg (88.4 KB, 0 views)
File Type: jpg 3.JPG (93.3 KB, 0 views)
File Type: jpg Tabel-1.JPG (92.7 KB, 0 views)
File Type: jpg Tabel-2.JPG (86.4 KB, 0 views)
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules