Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Afacerea mea

Afacerea mea Aveti o afacere? Aveti nevoie de un sfat? Aici e locul.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-25-2006, 11:37 PM
justme justme is offline
Member

Salutare lume, m-am intors.

Luand in considerare ultimele luni din viata mea ma simt oarecum in masura sa ma apuc sa dau sfaturi [img]smileys/smiley2.gif[/img]si m-am gandit ca ar fi bine sa fac asta si aici ca doar principalul motiv pt care suntem aici este sa ne ajutam sa crestem impreuna.

Apropo de asta imi aduc aminte ca primul mesaj publicitar trimis de eafacere acum ani de zile (parca vreo doi si ceva) avea un slogan de genul "sa crestem impreuna" ... o sa ma uit in arhiva de mailuri sa vad daca e chiar asa sau e doar o impresie.

Ca sa revin la subiect: acum vreo 6 luni de zile din lipsa de proiecte (si automat income) m-am hotarat ca este timpul, din pacate, sa ma reangajez.
Am facut acest lucru desi nu mi-a fost usor mai ales ca nu mai lucrasem pentru cineva de mult timp. Partea buna era ca salariul era multumitor si pozitia suficient de buna pentru a nu ma plictisi.

Ca sa trec peste detalii si sa ajung direct la final pot spune ca incepand de astazi detin 70% din acea firma si am o mare lista proiecte active (mare pentru mine, poate pt altii nu ar fi ceva asa interesant) si cativa angajati de care trebuie sa am grija dar, ca sa sumarizez, este ce mi-am dorit.
Chiar daca in timpul in care am fost angajat am derulat proiecte in paralel nu se compara cu situatia actuala.

In concluzie, sfatul meu pt voi toti este Follow your dream pt ca atunci cand crezi intr-o idee si nu te impiedica cateva insuccese si continui sa lupti este foarte posibil ca momentul pe care il astepti sa fie chiar dupa colt .

Multa bafta tuturor!
Reply With Quote
Old 01-26-2006, 05:41 AM
Danice Danice is offline
Member

Va sa zica asa, de asta ai lipsit atata de pe forum...Si eu care te si vedeam pe partie, intr-o bine-meritata vacanta!

Ma bucur pentru tine. Felicitari [img]smileys/smiley32.gif[/img] si la mai mare!

Nu e rea ideea cu editorialele pe care vrei sa le scrii. Avand in
vedere ca moralul tuturor evolueaza sinusoidal, in curbe mai stranse
sau mai largi si deci fiecare dintre noi ajunge din cand in cand "pe
jos", poate n-ar fi rau sa avem un locusor unde sa incercam sa ne
refacem fortele si sa recapatam incredere in noi...[img]smileys/smiley20.gif[/img]

Reply With Quote
Old 01-26-2006, 06:30 AM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

justme, ne bucuram pt tine si asteptam editorialele.

Ai dreptate, asa ceva era, "sa crestem impreuna". Multi dintre noi sunt
la inceput de drum si asta si vreau sa fie rolul acestui forum, sa ne
sprijinim si sa ne sfatuim unii cu altii.
Old 01-27-2006, 06:38 AM
Dedea Dedea is offline
Member

Bravo tie, Justme!

Asa e, trebuie sa ne urmam visul si sa nu ne pierdem sperantele.

Felicitari! Uite, chiar sunt un pic mai optimista dupa ce am citit mesajul tau.
Reply With Quote
Old 01-30-2006, 10:57 AM
Rose Rose is offline
Member

Justme</span>[img]smileys/smiley32.gif[/img]
Imi place! Eu intotdeauna am fost optimista! E adevarat ca mai am si eu
momentele mele de criza... ca orice om.. dar imi trece repede. Cand am
hotarat sa deschid agentia habar n-aveam cat timp iti trebuie si mai
ales cata munca... si sunt inca la inceput! Nopti si zile intregi
pierdute in fata calculatorului pentru a culege texte, poze... idei...
etc. De multe ori imi venea sa sparg calculatorul dar imi reveneam
imediat! Pentru ca sunt constienta ca nu exista SUCCES fara MUNCA! Iar
roadele muncii nu le vei culege daca nu pui PASIUNE!

[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Reply With Quote
Old 01-30-2006, 11:07 AM
justme justme is offline
Member

Foarte adevarat Rose

Secretul unui succes real este 3M (Mult mai Multa Munca [img]smileys/smiley4.gif[/img])

Eu sunt sigur ca fiecare dintre noi are un vis care este realizabil (mai usor sau mai greu) dar daca nu iti canalizezi toata energia spre realizarea acestuia sansele de a-l atinge se diminueaza dramatic.

In alta ordine de idei: daca vreodata aveti nevoie de ajutor nu ezitati sa aruncati o intrebare ... chiar si aici pe forum ... eu, cel putin, voi face tot posibilul sa va ajut.

Reply With Quote
Old 02-01-2006, 10:16 AM
Rose Rose is offline
Member

Hmm... Justme </span>eu as avea nevoie
de un mic ajutor. De cateva zile ma tot gandesc cum sa fac oferta de
preturi sa atraga. Si aici nu ma refer atat la preturi cat la continut.
Chiar ieri am primit un mail de la un client (publicitatea pe net chiar
functioneaza!!![img]smileys/smiley2.gif[/img]) care imi cere o oferta
si in cazul in care o va gasi avantajoasa ma va contacta. Eiii bine cum
sa fac eu acea oferta care sa starneasca interesul clientulului?! [img]smileys/smiley9.gif[/img]

[img]smileys/smiley17.gif[/img]
Reply With Quote
Old 02-06-2006, 03:59 PM
firetiger firetiger is offline
Member

Imagineaza-ti ca esti inlocul clientului si vrei sa fi siderata de oferta ta ... [img]smileys/smiley2.gif[/img] Edited by: firetiger
Reply With Quote
Old 02-06-2006, 04:16 PM
justme justme is offline
Member

Quote:
Originally Posted by Rose
Hmm... Justme eu as avea nevoie de un mic ajutor. De cateva zile ma tot gandesc cum sa fac oferta de preturi sa atraga. Si aici nu ma refer atat la preturi cat la continut. Chiar ieri am primit un mail de la un client (publicitatea pe net chiar functioneaza!!![img]smileys/smiley2.gif[/img]) care imi cere o oferta si in cazul in care o va gasi avantajoasa ma va contacta. Eiii bine cum sa fac eu acea oferta care sa starneasca interesul clientulului?! [img]smileys/smiley9.gif[/img]

[img]smileys/smiley17.gif[/img]

Sorry pentru intarziere.
Oferta de preturi! ... aici depinde foarte mult daca esteo oferta offline sau online.

In ambele cazuri ideea de baza este urmatoarea: trebuie sa dai clientului impresia ca el face pretul alegandu-si singur componentele serviciului (asta e o regula buna indiferent de produs).

In functie de targetse definesteacum modul de prezentare a ofertei (grafic vorbind).

Un alt aspect important este personalizarea: nu trimite niciodata o oferta cuiva (offline sau online) fara sa lasi impresia ca acea oferta a fost facuta special pt acel individ.

In general pozitionarea ca un provider de servicii custom made functioneaza foarte bine in romania de ceva timp si inca va mai functiona.

Desi nu am dat un raspuns foarte exact la intrebarea ta sper ca raspunsul meu sa te ajute.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules