Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-01-2008, 05:09 PM
mihaelavnsc mihaelavnsc is offline
Junior Member

Intentionez sa-mi cumpar o rulota,un apatat de facut vata pe bat si unul de popcorn ; nu stiu cum sa incep afacerea,ce autorizatii imi trebuiesc,s.a.m.d;apelez la bunavointa si cunostintele voastre in domeniu,poate ma ajutati ! Multumesc anticipat !
Reply With Quote
Old 04-01-2008, 09:27 PM
Julian000 Julian000 is offline
Member

Buna Mihaela. Sincer nu vad utilitatea combinarii "vata de zahar-popcorn"....e aiurea...si devreme ce investitia nu e deloc micaiar tu nustii cum sa incepi afacerea zic ca studiezi "marii clasici" ai marketingului si managmentului inainte de a lua o decizie sau de a semna vreun cec. O astfel de afacere nu e profitabila la cate cheltuieli zilnicesi la cat se va ridica investitia....mai si mai ales ca poate fi doar ceva sezonier...ceea ce e bine....insa nu dak investesti atat si vinzi vata pe batz si popcorn....care...repet...nu vad rostul combinatiei.... O astfel deafacere are nevoie de foarte mult marketing si chiar branding poate. Tre sa creezi un brand ca sa fie in mintea oamenilor astfel incat sa ai succes... Iar cum te vinzi e radical....de ce?...simplu...dak ajungi in sfarsit la o idee buna insa promovata prost sau nu la potentialul maxim....esti moarta....cineva va prelua ideea si o va duce unde ii e locul. Oricum..pana sa ne lungim la astfel de discutii iti zic sa nu faci niciodata....nu numai in afacerici orice....ceva...in ....necunostinta de cauza. Nu ai nevoie de un sfat ca sa faci ceva....ci de studiu aprofundat. Oricum...multabafta.....am sa ma gandesc la tine candma duc la cinema si manac popcorn ca vata pe bat nu am fost mare amator niciodata....
<DIV></DIV>
Reply With Quote
Old 05-04-2008, 06:35 AM
dragusin.florin dragusin.florin is offline
Junior Member

ideea cu rulota este buna ,am aceeasi idee dar cred ca foarte mult conteaza locatia si incearca sa te gindesti ce produse se pot vinde in zona.de exemplu linga scoli nu vei vinde mici sau cirnati poate gogosi
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules