Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Afacerea mea

Afacerea mea Aveti o afacere? Aveti nevoie de un sfat? Aici e locul.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-15-2008, 01:41 PM
roxi_iri roxi_iri is offline
Member

Buna ziua,

De curand societatea noastra a incheiat contract de Exclusivitate in Romania pentru APARATE MECANICE VENDING periute cu pasta dinti 2 in 1 .Sunt ca cele pentru bomboane .
Asadar concurenta este zero, aparatele nu consuma curent,au dimensiuni mici ,iar afacerea se poate demara in familie ca un job part-time.

Va asteptam sa fiti printre primii, in curand dorim sa demaram un program de donatie catre Fundatii pentru copii. Daca distribuiti si un produs de sanatate sau vreti sa va faceti cunoscuti pe plan national, aceste aparate pot fi si un prilej de publicitate.

Oportunitatile sunt multiple.Suntem la inceput ,dar ne vom dezvolta rapid.

Vizitati site-il nostru provizoriu:

Multumim,
SC Byaserv Cons SRL
Ploiesti
0724624758
Reply With Quote
Old 02-16-2008, 10:48 AM
Julian000 Julian000 is offline
Member

Buna... Stomatologii recomanda parca la 6 luni schimbarea periutei de dinti iar o periuta dintr`un vending presupun ca e de unica folosinta. Nu stiu cum ai putea face marketinngul asha incat sa fie de succes afacerea. Nu vad unde ar putea fi amplasate...intr`un hotel e de prost gust...sincer ...e aiurea piata. Aparatele gen vending insa sunt de viitor...insa periute de dinti chiar si cu tot cu pasta nu stiu ce succes ar avea...pt ca omul pur si simplu isi impacheteaza periuta in bagaj....si chiar dak mai sunt care uita....nu te poti baza pe asha ceva ca si piata. Inteleg mesajul sanitar al produsului....insa nu as investi timp si nici bani in asha ceva. Optiunile sunt insa nelimitate la aparate de vending. InLondra unde am locuit o perioada erau printre altele si vending machines cu umbrele si cu un ecran lipit de ele pe care afisau reclama....cifra de afaceri in primul an a ajuns la 10 milioane de lire doar din metroul din Londra....insa a crescut substantial in timp. Va recomand sa mergeti pe acest sistem de vending....va si pot ajuta cu orice de la aparate la informatii...insa lasa`ti periutele si cercetati piata. Mult succes
Reply With Quote
Old 02-16-2008, 03:54 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Mie unul mi se pare interesanta afacerea, cu o conditie
Ca periutele sa fie fabricate de el.Atunci ar fi un castig substantial
Reply With Quote
Old 02-16-2008, 04:08 PM
Member

toata stima Domnu Giurgiu.....sincer....nu vad o schimbare radicala dak ar fi sau nu ar fi fabricate de el...si iar sincer...nu cred ca sunt....oricum....cauza....este buna....ideea...nu vreau sa zic proasta pt ca nu e ...adik ....as vedea oarecum undeva asha ceva...nu vad un succes constant si evident in asha ceva insa...strategia de marketing iar ar trebui sa fie geniala....ca sa intelegi ceva din bani...investitie initiala mare ca sa plasezi acel vending in cat mai multe locuri cat mai strategic puse....adik...sa fim seriosi...am zis...toti ne luam periuta cu noi oriunde am merge si iar...am mai zis....dak targetulil reprezinta persoanele care isi uita periutele...o sa ai probleme mari.... Si acuma...Domnu Giurgiu...ati investi sau ati incepe o astfel de afacere?....nu cu vending machines....si doar vending de periute cu pasta de dinti...ah da....si pana sa fie popular sistemulsa nu uitam ca ai termen de garantie la pasta...asha sa revenim....deci...sincer.....v`artenta?....
Reply With Quote
Old 02-16-2008, 05:07 PM
Super Moderator

Cum am spus da, pentru ca una este sa vinzi si alta este sa produci tu. E vorba de profit.
Partea cu termenul de garantie asa este insa orice producator stie acest lcuru si isi ia masuri de siguranta
(distribuitorii doar schimba eticheta, am vazut acest lucru ieri intr-un magazin de desfacera produse panificatie)
Ce nu as da sa am acum o fabrica de pasta de dinti si una de periute de dinti, ca as vedea eu cum le distribui pe amandoua cu masini sau fara masini de vending.
Stiu exact unde as instala acesta masini si sunt convins ca ar merge.

Edited by: giurgiu
Reply With Quote
Old 02-16-2008, 05:13 PM
Super Moderator

Am facut o excursie la "periute"
Este exact ce va spuneam eu . Interesul lor este sa vanda produsle (cat mai multe odata ca sa scape de ele)
Tu distribuitor te priveste cum le vinzi, daca nu te speli pe cap cu ele.
Asadar fiti PRODUCATORI si nu VANZATORI.
Reply With Quote
Old 02-16-2008, 06:15 PM
Member

Eu zic ca i`a incarcat cineva si pe ei cu aparatele de vending si acuma incerca sa le paseze. Piata e cam luata si de paste de dinti si de periute...vorbesc aici de calitate si garantie...recomandari...ca asha Cristal si mai stiu eu ce...sincer....nu m`ar tenta sa ma bag. Ca producator strategema este clar alta si dak ai niste oratori buni in companie iti gasesti si cui sa`i pasezi marfa relativ repede. Insa eu nu ziceam de periute in general si de pasta de dinti....vorbeam strict de ce ni se prezinta aici....iti dai seama insa ca nu sunt ei producatori devreme ce se puteau axa diversificat asupra pietii...nu vending.....ma rog....nu as investi si nici nu as lua periuta cu pasta dintr`un vending....Oricum....bafta
Reply With Quote
Old 02-16-2008, 07:29 PM
Member

Va multumesc pentru comentarii si informatii!
<DIV>As dori totusi sa si va raspund :</DIV>
<DIV>Periuta , fiecare persoana o utilizeaza cat doreste.Producatorul este din Spania,pasta are garantie 6 luni.Pasta este minitub deci nu tub normal.</DIV>
<DIV>Dvs va referiti ca piata pentru aceste produse este "aiurea" si -mi spuneti de umbrele.Binenteles ca stiu despre majoritatea masinilor vending de pe piata internationala </DIV>
<DIV>1.Umbrela este produs de sezon- primavara/toamna - periuta nu</DIV>
<DIV>2.Aparatul costa mult mai mult </DIV>
<DIV>3.Umbrela ar ajunge in jur de 15,00 lei deci destul de mult.</DIV>
<DIV>In Londra functioneaza pentru ca este zona umeda si ploioasa.Cum sa nu vanda umbrele?</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Mesajul nu este doar unul sanitar- sa stiti chiar este nevoie in Romania de educare privind dantura si mersul la stomatolog.Pe site chiar am anuntat ,mesajul va fi cel mai mult de Donatie si ajutorare copii si nu numai.</DIV>
<DIV>Dau un exemplu: Am fost in Carrefour si erau voluntari care dadeau felicitari cu copii pret 1 leudrept donatie.Eu m-am gandit - omul vrea sa primeasca un produs ca sa doneze ceva.Si asa idea.Pe aparate va fi mesaj la cumaprarea unui produs donati.... catre Unicef sa spunem.Eu fac vanzare ca importator, Colaboratorii mei vand si ei si vom face si o fapta buna.Voi face tot ce pot pentru a mobiliza pe toata lumea.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Pe urma va putea fi concurs cu premii la aparate la cumparare periute , pe aparat fiecare colaborator exclusivist va putea incheia contracte de publicitate cu cabinete,medici etc pentru reclama si multe alte idei.</DIV>
<DIV>Idei sunt multe totul este un inceput.Miercuri vine cineva pentru exclusivitate Bucuresti.Va tin la curent.</DIV>
<DIV>Bafta si dvs !</DIV>
Reply With Quote
Old 02-16-2008, 07:38 PM
Member

Domnu Giurgiu,

Am citit in raspunsurile pe care le dati pe forum, multe sfaturi utile si va multumesc !

Nu avem interes sa vindem cat mai multe periute. De la producator din spania noi comandam doar cat avem nevoie, nu tinem stocuri. Binenteles vanzarea aduce si profitul.

Chiar am fost sunata zilele trecute din Oradea si vroia periutele sa le vanda direct in magazine.Nu , asta nu voi permite, voi stipula clar in contract.Peste mult timp ,cand voi aduce alt produs pentru aparate, voi da voie.Momentan poate cine doreste decat sa distribuie pentru Hoteluri.Chiar am sa clarific si pe site.Principala afacere este Vending- asadar asa voi proceda.

Afacerea esta a mea si a sotului. Deci suntem 2 persoane. Inca suntem mici.

Astept cu mare interes orice idee si sugestie de la dvs.

Va multumesc !
Reply With Quote
Old 02-16-2008, 07:57 PM
Member

Ceea ce ati spus nu face decat sa diminueze profiturile si donatiile...dak erati producator toate erau mult mai usor de realizat si ca donator si ca afacere. Cunosc piata de caritate si din Romania si din strainatate si sincer si ca afacere nu e decat o metoda de promovare in care va faceti reclama atingand puntul sensibil al oamenilor. Nu este onorabil chiar dak in mintea dumneavoastra faceti ceva bun defapt doar promovati ceva prin altceva care nu merita sa pice la mijloc. Donatiile si programele se fac fara interese si mai ales faraa folosi aceast lucru ca si promovare folosindu`va de un siretlic deloconorabil. Eu am zis de afaceri de succes de tip vending insa ideea acolo era ca trebuie cercetata piata...si ei au facut`o...si umbrela e 2 lire inLondra care o face foarte ieftina luand in vedere puterea de cumparare si ca cea mai ieftina umbrela la magazinacolo este in jur de 7 lire. Sunt foarte constient de lacunele din cultura si societatea romaneasca insa un astfel de program nu il vad realizat si pus la punct prin vending de periutecu pasta...la care sunteti doar importator. Am zis...ideea si conceptul de vending este foarte bun...insa doar cu ce are strict nevoie cineva...cu ce nevoi are piata. Ma rog....ideea e ca dak vreti sa ajutati o cauza sau sarezolvati golul din sistemul igienic sisanitar din Romania...nu o faceti pe spateleunui mesaj care sa sensibilizeze si sa influenteze pe cineva.... iar voi faceti vanzari pe seama acelui mesaj nu a genialitatii din spatele produsului... Am zis...as vedea undeva produsul insa metoda de promovare dorita nu e de apreciat. Insa nah...e un forum...e parerea mea...acuma apreciezi tu dak e profesionista sau nu insa nu judeca in necunostinta de cauza... Oricum...mult succes...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules