Go Back   Forum Afaceri > Discutii generale > Cafeneaua eAfacere.ro

Cafeneaua eAfacere.ro Discutii, barfe, susanele ...

View Poll Results: Cum veti vota la referendumul de demitere a presedintelui?
Votez DA - impotriva lui Basescu 4 50.00%
Votez NU - pentru Basescu 3 37.50%
Nu m-am hotarat inca 0 0%
Nu merg la referendum 1 12.50%
Voters: 8. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-14-2007, 06:56 AM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Ar fi interesant sa aflam si parerea oamenilor de afaceri referitor la referendumul din 19 mai. Asa ca, dragi forumisti, sunteti pro sau contra lui Basescu?

PS. Puteti sa si comentati votul.
Old 05-14-2007, 05:57 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

nu pot sa votez de 10 ori si in locul celor care nu merg la vot?
Reply With Quote
Old 05-14-2007, 06:14 PM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Aici sau la urne?
Old 05-15-2007, 03:56 AM
Super Moderator

aici ca la urne e delict si te leaga
Reply With Quote
Old 05-16-2007, 08:47 AM
tinatimis tinatimis is offline
Junior Member

Sa va spun cum vad eu problema, eu votez pt. Basescu si nu pt. ca mi-e drag sau cred in el, dar daca el pica, vor fi alte alegeri pt. presedinte, multi alti bani cheltuiti care ar putea fi folositi mai bine, balciul politic corespunzator campaniei electorale care , pe mine, ma dezgusta si nu in ultimul rand , ce alta figura marcanta(ca sa nu zic "carismatica")exista in politica si care ar putea fi un presedinte bun? PAREREA MEA (cum ar spune iovo2003)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
Old 05-18-2007, 08:00 PM
iovo2003 iovo2003 is offline
Member

Merci tina, dar sa stii ca eu nu-l votez pe basescu, nu pentru ca a incalcat (sau nu) constitutia ci pentru simplulmotiv caci comportamentul si limbajul sau nu sunt adecvate si demne de un sef de stat, ci mai degraba de un mahar de cartiere marginase (a se citi mahalale). Apropo, cei care intrati pe acest forum si ajungeti si pe la acest topic, spuneti-mi si mie cunoasteti vreun sef de stat (presedinte sau rege) din tarile civilizate, spre care vrem sa ne indreptam, din Europa si de aiurea care sa aiba comportamentul si limbajul lui Basescu !? Miram-as ! Imi pare rau ca la cati psihologi apar la oriceora din zi si din noapte pe sticla si prin ziare si reviste nu se gaseste unul cu curaj si competenta sa-i faca un profil psihologic d-lui basescu si sa-l dea publicitatii. Alta ar fi opnia electoratului
In ce ma priveste, din ce am studiat si vizionat, d-l basescu este o copie fidela a lui Mussolini. Ar mai fi si altele (intamplari reale de pe vremea cand era ministrul Transporturilor), dar ma opresc aici. Pacatele mele!
Reply With Quote
Old 05-19-2007, 04:14 PM
Super Moderator

HAI FRATILOR CA MAI SUNT CATEVA ORE SI SE INCHID URNELE
Eu am votat si am pus talonul de vot intr-o urna transparenta ca sa se vada ce cu cine voteaza.

Uite ca mai inainte discutam cu cineva care isi deschide cabinet psiho si se pricepe . Poate ii cerem ajutorul sa ne faca acest portret psihologic, cu toate ca ar fi "munca in zadar".

Reply With Quote
Old 05-19-2007, 05:39 PM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Sa inteleg ca s-au terminat votarile si a iesit Base? Ca am vazut un titlu la tv "Traian Basescu reconfirmat in functia de presedinte".
Old 05-19-2007, 08:57 PM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Continui aici cu ceva stiri, ca sa nu deschid un topic nou:

Basescu confirmat presedinte cu 78,1%

Estimarile facute de CURS si CCSB (Compania de Cercetare Sociologica si Branding) pana la ora 18.30 arata ca pentru Traian Basescu au votat 78,1% din cei prezenti la vot, in timp ce impotriva asa au votat 21,9%, transmite TVR. Potrivit estimarilor facute de INSOMAR si Metromedia Transilvania, citate de Realitatea TV, Traian Basescu a fost votat de 75% din cei prezenti la vot.

Pana la inchiderea urnelor se estimeaza ca se vor prezenta in jur de 45% dintre alegatori.

Potrivit exit-poll-ului realizat de INSOMAR cei mai multi votanti provin din randul persoanelor cu varste cuprinse intre 18-34(32%) de ani a doua grupa de varsta dupa numarul de participanti fiind 50-64(28%) de ani.

Potrivit Newsin, structura votului pe categorii de studii arata ca persoanele cu studii medii au votat 79% in favoarea lui Basescu si 21% pentru demitere, persoanele cu studii superioare au votat pentru mentinerea in functie a lui Basescu 77% si 23% impotriva, iar cele cu cel mult zece clase au votat 76% pentru Basescu si 24% impotriva.

Din punct de vedere al regiunilor tarii, Basescu a adunat cele mai multe voturi din zona banatului - 83%, Dobrogea - 79%, Crisana-Maramures -78%, Transilvania (74%), Muntenia (73%), Oltenia (73%), Moldova (72%).

La alegerile electorale din 2004, Traian Basescu a obtinut aproxiamtiv 51% din totalul de 10,2 milioane de voturi exprimate, cu alte cuvinte a atras peste 5.1 milioane de voturi.

Potrivit estimarilor realizate de INSOMAR la referendumul de sambata, 19 mai, Traian Basescu a obtinut peste 6.2 milioane de voturi, cu 1.1 milioane mai multe optiuni decat la alegerile din 2004.
[*]"Fac apel public la Parlament sa vina la o cooperare in sensul votului public de azi al romanilor", a declarat Traian Basescu, imediat dupa aflarea rezultatelor estimative.
[*]"Cea mai puternic semnificatie a votului de azi, atat de puternic majoritar in favoarea mea, e legat de consolidarea
independentei Justitiei..."
[*]"Votul de azi e un vot de incredere si pentru adevar. Romanii au spus astazi un adevar. Au spus ceea ce vor. Noi avem obligatia sa le garantam acest adevar...", a mai declarat Traian Basescu care spune ca romanii si-au exprmat astfel si sprijinul pentru principalele prioritati politice enuntate de el cu cateva zile in urma.

M. Geoana: " Suspendarea lui Traian Basescu cu o larga majoritate parlamentara nu este anulata de votul referendumului de azi...Este o victorie fara glorie. Juridic, Traian Basescu se intoarce la Cotroceni, dar legitimitatea sa a fost afectata..."

C.P. Tariceanu: "Participarea la vot are o puternica semnificatie. Ea demonstreaza ca preocuparile romanilor sunt cu totul altele decat cele ale lui Traian Basescu...In privinta rezultatelor, consider ca romanii i-au dat lui Basescu a doua sansa..."

HotNews
Old 05-20-2007, 05:24 AM
Super Moderator

"E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune , insirand cuvinte goale..."

Asa si aici toti de la a la b fac acest lucru.

De aceea mie nu-mi place politica.!
Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules