Go Back   Forum Afaceri > Discutii generale > Cafeneaua eAfacere.ro

Cafeneaua eAfacere.ro Discutii, barfe, susanele ...

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-13-2009, 01:36 PM
victorcristian victorcristian is offline
Junior Member

Default llll

mmmmmlllllllllllllllllllllllllllllllljhhhhhhhhhhhh hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh hhhhhhhhhhhhh
Reply With Quote
Old 10-13-2009, 04:48 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Daca in contractul pe care l-ai semnat scria ca banca poate modifica dobanda esti vinovat.Daca nu, nu inteleg de ce ai intrat in jocul lor.
Eu unul nu as semna un astfel de contract.
Personal am reziliat un contract cu BCR pentru ca si-au permis sa introduca un comision de administrare cont fara sa ma intrebe.
Reply With Quote
Old 10-15-2009, 06:18 PM
Worker Worker is offline
Member

Tocmai vroiam sa-mi deschid la BT un cont curent pe firma la care sa atasez un card de debit si sa folosesc internet banking (BT24) cand am gasit acest post. Ma mai gandesc, deoarece cei de la banca mi-au lasat timp de gandire. Va contactam maine au zis si asa am trecut patru zile, desi dupa doua zile am trimis un e-mail la care nu au raspuns.
Alte variante care ar putea fi? Nu vreau BCR, BRD si ING.
Intr-un an sau mai putin as vrea si un credit ptr investitii. Din ce am inteles eu Eximbank ar fi ok, dar e mai greu de ajuns la ei (nu am treaba cu politica).
Astept pareri, dar nu de genul ``deschide-ti cont la banca la care marea majoritate a partenerilor au cont deschis`` ci concret ce avantaje as avea daca as lucra cu banca X.
Reply With Quote
Old 10-18-2009, 09:23 AM
Junior Member

Default Multumesc pentru raspunsuri

Am sa va raspund pe rand.

giurgiu - Din pacate majoritatea contractelor sunt asa. Cred ca 1% din ofertele de credit din piata sunt cu dobanda variabila. Ei nu incalca contractul dar cred aceasta clauza este abuziva! Caut o firma care sa aiba un credit asemanator sa comparam nivelul dobanzilior. In urma presiunilor au scazut dobanda de la 18 la 16,5. Daca nu le faceam notificari cu siguranta ramanea la nivelul de 18%. Am un leasing la o masina si nu s-a marit deloc nivelul dobanzii. De ce? Doar la aceasta Banca Transilvania e posibil asa ceva?
Eu am stiut ce semnez. Am citit contractul dar mi-am asumat un risc la fel cum o fac si ceilalti care semneaza. Am investit cat de cat bine banii si acum imi aduc profit. Dar nu e normal ce se intampla....

Worker - Eu am cont la Raiffeisen Bank din 2004 de cand mi-am infiintat firma si sunt foarte multumit. Extrasele sunt complete si se citesc usor. Nu e birocratie la ghisee iar internet banking-ul e ok. Cand am bilete la ordin ma suna din centrala pentru a ma anunta sa am banii in cont.etc Dar are si dezavantaje : am vrut initial sa fac acest credit la Raiffeisen dar din pacate nu mi l-au aprobat. Au fost foarte stricti in ceea ce priveste aprobarea. Am nimerit din pacate peste Banca Transilvania. Acum de cand am credit la Transilvania sunt obligat sa am cont si la ei. Extrasele sunt foarte alambicate si greu de citit. Contabila de abia le desluleste. In rest nu stiu nimic despre ei. Doar ca am impresia ca am luat o mare teapa de la aceasta Banca Transilvania...
Nu vreau sa-i fac reclama proasta dar m-am fript o data si ar fi bine ca nimeni sa n-o mai pateasca.

Multumesc Victor NICA
Reply With Quote
Old 10-18-2009, 02:30 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

eu am internet banking la Procredit si sunt multumit cum functioneaza
Nu stiu care este politica lor de credite , pentru ca eu nu sunt adeptul acestor servicii.

Parerea mea este ca fiecare banca cauta za jumuleasca cat mai mult clinetii. Daca tine, tine, daca nu NU. De aceea contractele sunt confidentiale
Ce sa ia de la un amarat care aproape ca nu isi mai poate plati ratele . Iau si ei de la cel caruia au vazut ca le merg afacerile.
Reply With Quote
Old 12-20-2009, 04:30 PM
Junior Member

Default Un pas inainte

Am promis ca va tin la curent cu ce se intampla in relatia mea cu Banca Transilvania. Le-am facut o notificare si au acceptat sa micsoreze dobanda de la 16.5 % cat era ultima data la 16%. Nu a scazut foarte mult rata dar tot e bine. Sunt la a III-a notificare si la fiecare au raspuns pozitiv si au redus dobanda. Sunt ferm hotarat sa merg pana in panzele albe cu acesta Banca Transilvania si sa recuperez sumele pierdute.Voi face in luna ianuarie 2010 cea de-a IV-a notificare. Deja am discutat cu o casa de avocatura specializata pe drept bancar sa-i actionez in instanta daca nu micsoreaza dobanda. De asemenea vreau sa fac publica problema mea.Cineva mi-a recomandat sa merg la 2-3 televiziuni. Ce parere aveti? Va multumesc pentru suport.Va tin la curent.Victor NICA
Reply With Quote
Reply

Tags
banca transilvania, credit, dobanzi, moneda nationala

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules