Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Afacerea mea

Afacerea mea Aveti o afacere? Aveti nevoie de un sfat? Aici e locul.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-24-2007, 08:09 PM
hana79 hana79 is offline
Member

Nu stiu daca ati citit despre firma noastra. Faza e urmatoare. Au trecut 3 luni de cand am infiintat firma. Abia in luna a 3a am vandut pe firma noastra un produs soft (inainte am vandut prin intermediul altei firme). Din urm aacelui produs au ramas 700ron. Pe acesti bani nu doresc sa dau impozit pe profir la stat, asa ca va rog din suflet si sa ma ajutati sa-mi spune-ti cum i-as pute ainvesti. In ce? ca s ascot mai mult. As prefera o idee de comert sau altceva. Stiu ca sunt putin pentru voi, insa pentru mine, care inca imi iau indemnizatia de mamica..va spun eu ca nu sunt
Multumesc din suflet pentru aplecare!

Reply With Quote
Old 08-25-2007, 04:37 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Daca pleci de la considerentul ca nu vrei sa platesti impozit pentru profitul castigat , eu zic mai bine sa te lasi de afaceri si sa mergi sa te angajezi undeva .
Numai acele persoane au acesta mentalitate.

16% cat reprezinta impozitul pe profit este inca o cifra mica . Studiaza care este cota in celelate tari din UE si vei vedea ca noi stam bine.

Reply With Quote
Old 08-25-2007, 07:18 AM
Guest

Pot sa intreb si eu ce soft vindeti ?
Reply With Quote
Old 08-25-2007, 09:06 AM
Super Moderator

Poate o fi un soft de contabilitate care te scuteste de impozit pe profit!

Hai ca sunt rautacios nu-i asa , dar ce sa-i faci, mai trebuie sa ne descretim si noi fruntea !Edited by: giurgiu
Reply With Quote
Old 08-25-2007, 10:23 AM
hana79 hana79 is offline
Member

da..esti rautacios..mai ales ca nu ma asteptam chiar de la tine, pt ca am citit raspunsurile tale la multe cereri si mi s-a parut ca esti o persoana buna, care arspunde competent si fara rautati
asta nu inseamna ca daca ma critici, nu mai esti bun..
dar..sunt asa..un pic dezamagita ca nu a existat intelegere si a trebuit sa incepi prin intepaturi
daca esti la inceput si n-ai bani, daca esti destept (si asta o spune nu doar experienta in domeniu ci si faptul ca urci, si tot urci pe scala software), dar n-ai nicio relatie, ai si job, nu prea ai cum reusi, insa asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerci (mai ales cand ti-ajunge cutitul la os si vezi ca laptele praf trebuie sa-ti ajunga neaparat pana in ziua de salariu)..de aceea eu tin la fiecare banut, pt ca am o altfel de situatie materiala pe care poate multi dintre voi nu si-o inchipuie
Reply With Quote
Old 08-25-2007, 01:16 PM
Super Moderator

Daca am fi seriosi si gravi cum incerci tu sa fii, cred ca ne-ar exploda mintea intr-o zi.De aceea eu incerc sa ma evadam din problemele cotidiene, pentru ca numai asa le vom face fata.

Pentru a putea sa-ti dau un sfat pertinet, trebuie sa stiu mai intai ce fel de firma ai si cum desfasori activitatea, daca sunteti mai multi in firma si cum decurge treaba.
Totusi exista prevederi care iti permit sa deduci anumite cheltuieli. Pentru SRL se pare ca sunt mai restrictive de cat la PF sau AF.
Daca vei trece peste faptul ca te-ai suparat pe mine, contacteaza-ma pe messenger ID giurgiugheorghe si pot sa-ti dau si alte sfaturi.
Inca o data, nicaieri, nu numai pe acest forum, nu vei gasi informatii privind eludarea legii.
Reply With Quote
Old 08-25-2007, 01:55 PM
hana79 hana79 is offline
Member

nu, nu ma supar sau..ma supar pe moment si apoi trece imediat, pt ca nu doresc sa fiu trista
viata e prea scurta ca sa te superi prea mult
a...mai vroiam sa spun ca eu nu cautam si nu voi cauta niciodata sa delapidez statul, sa insel..erau primii bani castigati de mine si decat sa dau din ei, vroiam sa investesc in ceva mic-mic..si asa mai departe..sa vand apoi...

numai bine si spor in tot ce faci!

merci pt id
Reply With Quote
Old 08-26-2007, 08:40 AM
Guest

Si totusi nu ne spui si noua ce soft vinzi ?
Reply With Quote
Old 08-26-2007, 10:01 AM
hana79 hana79 is offline
Member

Quote:
Originally Posted by schnapy
Si totusi nu ne spui si noua ce soft vinzi ?
de gestiune pt bar si restaurant
Reply With Quote
Old 08-27-2007, 05:16 PM
Guest

din cate stiu eu VENIT-CHELTUIELI=PROFIT, din profit platesti 16% la stat. ca sa nu ai profit iti trebuiesc cheltuieli, numai ca si astea parca nu toate se pot scadea. cel mai bine ar fi sa discuti cu un contabil...sau vezi giurgiu stie f. multe.
<DIV>sa-ti creaca bebe mare si frumos.</DIV>
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules