Go Back   Forum Afaceri > Discutii generale > Cafeneaua eAfacere.ro

Cafeneaua eAfacere.ro Discutii, barfe, susanele ...

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-05-2006, 07:00 AM
Danice Danice is offline
Member

Buna dimineata doamnelor si domnilor!

Astazi m-am trezit cu chef de vorba, dupa cum se poate observa...

Ma numesc Danice - si asta ati observat cred - si sunt o fire activa, optimista, iubitoare de frumos si de nou, imi place sa caltoresc, sa fac fotografii, sa prelucrez imagini si sa fac cadouri celor dragi...

Iubesc copiii, as vrea sa ii stiu pe toti in siguranta si fericiti, as vrea sa le pot oferi o viata frumoasa, o lume sigura si fara atatea probleme. Mi-au placut intotdeauna copiii, insa dupa ce i-am avut pe ai mei sentimentul acesta a devenit foarte acut, simturile mi s-au ascutit iar lumea mea si-a schimbat centrul de greutate. Si pentru ca toate gandurile mele gravitau doar in jurul acestui subiect, am inceput sa lucrez pentru copii. La inceput a fost un hobby, apoi, treptat, am descoperit ca asta e ceea ce vreau sa fac cu adevarat, de dimineata pana seara, nu numai in timpul liber...

Cativa ani buni am cochetat cu ideea unei firme proprii si anul trecut mi-am pus proiectul in aplicare. Sunt inca la inceput, dar imi place ce fac si sper ca place si celor din jur, copiilor mai ales, desi nici parintii nu sunt de neglijat pentru ca doar prin ei pot ajunge lucrurile facute de mine la copii ...

Voi?

Benice, tu "cine" esti? Am vrea sa te cunoastem mai bine...

Danice
Reply With Quote
Old 01-05-2006, 07:30 AM
firetiger firetiger is offline
Member

Buna Danice,

Bine ai venit pe forum!

Se pare ca oamenii de afaceri cu statevechi nu au timp sa scrie pe forumuri. Asa ca deocamdata te afli printre juniori, cum sunt si eu de altfel. Mai in gluma, mai in serios nu am avut de ales. Dupa ce firma ptcare am lucratani buni"a dat faliment", numai pt unii colaboratori si lucreaza in continuare cu altii, m-am hotarit sa am firma mea ... Macar aflu primul cind "se scufunda corabia"... si am sanse mai mari sa ma salvez...

Stiu ce inseamna sa incepi o afacere avind un copil de crescut, capital cit sa-ti platesti facturile curente si o acuta grija a zilei de maine.

Dar cel mai placut este gustul libertatii, ce-i drept o libertate scump platita.
Reply With Quote
Old 01-05-2006, 07:50 AM
Danice Danice is offline
Member

Multumesc pt raspuns, firetiger.

Iata ca ne punem in miscare, ceea ce e foarte bine...

Acum da-mi voie sa te intreb ceva, sper ca nu e vreun mare secret

Dupa ID-ul tau nu imi dau seama daca esti "d-na firetiger" sau dl...Nu ca ar avea importanta, dar m-as simti mai confortabil sa stiu exact cum stau lucrurile, ca sa stiu si eu cum ma adresez ...Nu te superi, nu?

Spui la un moment dat in mesajul tau: "macar aflu primul..." Sa inteleg ca esti Dl. Firetiger?

Si inca ceva (eu sunt femeie, ceci curioasa) ce profil are firma ta, asa in mare?

Toate bune, Danice
Reply With Quote
Old 01-05-2006, 08:36 AM
firetiger firetiger is offline
Member

Intuitia ta e buna in ceea ce priveste dna sau dl

Despre afacere ... deocamdata un timid IT.

Tu? Am inteles ca este ceva legat de copii.
Reply With Quote
Old 01-05-2006, 08:50 PM
Danice Danice is offline
Member

Da, carti personalizate pentru copii si multe altele, tot personalizate. Iar obiectivul meu e mult mai larg (pe cat de larg pe atat de indepartat

Vreau un centru de zi pentru copii, unde sa poata fi lasati fara grija de parinti. Ceva care sa includa kidsparking, afterschool, parties, agentie de babysitting, programe de weekend si vacanta, magazin cu lucruri pt copii si... lista e
deschisa...

Danice
Reply With Quote
Old 01-06-2006, 08:15 PM
justme justme is offline
Member

ca tot mi-am facut si eu aparitia pe aici dupa ceva timp hai sa ma prezint si eu.

ma ocup de consultanta marketing in general (un subiect destul de vast). mult timp am cochetat cu ideea de IT, apoi am lucrat in marketing apoi am creat un mix intre cele doua.

In momentul de fata merge ceva mai bine, selinistesc apele, vin si finante (mai mult de afara decat din ro), si contractele incep sa vina 'singure'.

cam asta sunt eu ... 16 ore / zi munca - 6 zile / saptamana

Danice - o intrebare: spune-mi mai multe despre business-ul cu carti personalizate. Despre ce format este vorba? electronic, paper?

la un sistem de e-learning te-ai gandit?
Reply With Quote
Old 01-06-2006, 08:29 PM
Danice Danice is offline
Member

Buna seara Justme, incantata de cunostinta.

Cartile mele sunt in stil clasic, pe hartie. De fapt "ale mele" e cam mult spus. Le cumpar la randul meu (ca materiale, foi full-color, gata formatate, coperti, etc) de la o alta firma care le-a si lansat. Eu personalizez doar textul si adaug foto. Iese ceva dragut, dar e destul de rigida toata treaba, in sensul ca nu am prea multa libertate in miscare.

Deja ma gandesc la propriile mele modele, mai flexibile si mai usor de updatat...

Ce vrei sa zici cu formatul electronic, imi poti da ceva exemple?

Danice
Reply With Quote
Old 01-06-2006, 08:35 PM
justme justme is offline
Member

nu m-am gandit pana acum la treaba asta (carti pt copii in format electronic, personalizate) deci inca nu-ti pot da exemple ... dar o sa caut.

asta e o idee ce m-a 'lovit' citind ce scriai despre tine.

hai sa iti spun la ce ma gandesc: ai un cd cu o poveste; ca si parinte cumperi cd-ul, instalezi povestea si poti customiza o groaza de factori: imagini, nume de personaje, perioade temporale, etc. In felul asta copilul va vedea o poveste creata numai pentru el (pe un model prestabilit, bineinteles).

si nu ma opresc aici: cum ar fi daca povestea ar lua un curs sau altul in functie de deciziile copilului

tehnic vorbind este perfect realizabil, fara cine stie ce eforturi.

exista asa ceva pe piata acum? la noi cel putin nu este.

stii vorba aia: the one who creates a market, owns the market ... deci ...
Reply With Quote
Old 01-06-2006, 08:43 PM
Danice Danice is offline
Member

Nu cred sa existe in varianta asta...E o idee buna, sunt convinsa ca ar prinde. Si stii de ce? Pentru ca atat parintii din ziua de astazi, cat si copiii se apleaca mai repede asupra calculatorului, decat asupra unei carti clasice. Din pacate, as zice eu. Din fericire, vor zice altii...
Reply With Quote
Old 01-06-2006, 08:51 PM
justme justme is offline
Member

e mult mai practic calculatorul ... ar zice unii ... intr-adevar cartile nu mai sunt vazute cu aceeasi ochi ca pe vremea mea.

ma bucur ca ti-a placut ideea ... daca ai rabdare cateva saptamani iti dau plan de afaceri, plan de dezvoltare si plan de marketing pt ideea asta si te poti apuca sa cauti investitori
Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules