Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Afacerea mea

Afacerea mea Aveti o afacere? Aveti nevoie de un sfat? Aici e locul.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-19-2007, 12:02 PM
matik matik is offline
Junior Member

Buna ziua.

Incerc sa aflu niste informatii despre cum as putea comercializa un DVD educational. Pe acest DVD am un material realizat de mine in excusivitate: filmare, audio-video plus o carticica inclusa in pachetul DVD-ului. Cum as putea sa il comercializez legal. Mentionez ca la o adica il pot pune pe o firma. Ce trebuie sa fac?

Va multumesc.
Reply With Quote
Old 05-19-2007, 02:07 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

si cu ce ne educa acel dvd
Reply With Quote
Old 05-19-2007, 03:11 PM
matik matik is offline
Junior Member

I-am spus asa la modul general. Contine informatii si imagini despre cum se realizeaza un anume obiect. Tine de domeniul traditional-artizanat.
Reply With Quote
Old 05-19-2007, 03:28 PM
Super Moderator

De exemplu eu vreau sa fac sapun de casa
DVD-ul tau ma invata!
Reply With Quote
Old 05-19-2007, 08:09 PM
matik matik is offline
Junior Member

Nu cred ca este chiar asa de important ceea ce este pe acel DVD. Nu este piratat. Este munca mea.Eu am filmat, eu am realizat montajul. Daca stie cineva care sunt pasii legali pentru a comercializa acest DVD va rog sa-mi spuneti. Va multumesc.
Reply With Quote
Old 05-20-2007, 05:31 AM
Super Moderator

Daca si tu consideri ca nu este asa de important continutul cum crezi ca va veni cineva sa ti-l cumpere Nimeni nu se va inghesui sa ti-l distribuie daca nu este convins ca va castiga de pe urma lui.

Pai daca nu stiu ce este pe DVD cum sa te ajut ?
Cum o sa vinzi un lucru care este secret?
Crezi ca va veni cineva si iti va fura ideea si va face ceva la fel?
Este o vorba:"de ce ti-e frica nu scapi"
Oricum se va intampla acest lucru cand vei vinde primul exemplar.(daca este ceva nemaipomenit)
Daca nu prezinta interes vei sta cu ele pana la adanci batraneti.

Ia-ti o autorizatie de la primarie de vandut DVD, apoi mergi in piata obor sau pe Magheru si vinde-le.

Ai auzit de legea protectiei dreptului de autor, de inventii de marci? Edited by: giurgiu
Reply With Quote
Old 05-20-2007, 07:16 AM
matik matik is offline
Junior Member

Ce importanta ar fi avut sa va spun ce contine acel DVD. Eu am pus accentul pe modul legal de-al pune pe piata. Puteam foarte simplu sa va spun o minciuna, ca as vinde "cum se face sapunul". Se poate ca acest produs sa nu fie ceva extraordinar. Nici nu mi-am propus sa foc averi de pe urma lui. Numai ca eu as vrea sa-l pot vinde legal, nu conteaza ce numar de DVD-uri.

Nu mi-au picat bine raspunsurile dumneavoatra. Eu am venit cu o intrebare sincera, nu cu viclenie.

Imi cer iertare ca v-am deranjat.

Sper sa aflu un raspuns in alta parte.
Reply With Quote
Old 05-20-2007, 08:14 AM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Forul care acorda autorizatia de comercializare a CD-urilor si a DVD-urilor este Oficiul Roman pentru drepturile de autor.

https://www.orda.ro/

Poate gasesti aici ce iti trebuie.

Edited by: admin
Old 05-20-2007, 09:57 AM
Super Moderator

Nu m-ai deranjat.
Este problema ta cum ti-au picat raspunsurile si eu tot sincer am discutat .
Foarte rau ca nu doresti sa faci averi cu munca ta.
Daca nu vrei sa te imbogatesi cu propria afacere poti munci la patron sau la stat toata viata.E optiunea fiacaruia.

Daca doream sa te trag de limba si sa iti fur secretul stiam eu cum sa o fac fara sa iti dai seama.

Cand am ralizat prima inventie procedam ca tine . Avem o teama ca fiecare doreste sa afle secretul

Daca doresti numai o recunoastere morala a ceea ce ai descoperit sau ai facut, poti sa o tii pentru tine , intr-un sertar. Daca vrei sa faci afaceri de pe urma ei , trebuie sa stii cum abordezi lucrurile.
Sa stii ca nu am glumit cand ti-am spus ca poti vinde DVD-ul la colt de strada . Nu acesta este problema ci cui vrei sa te adresezi. Legal poate vinde si cel cu taraba si cel din supermarchet su cel care le vinde prin posta.
Daca ai manele le vinzi la taraba, daca ai un film despre frumusetile patriei il vinzi la agentiile de turism, iar daca ai muzica simfonica e bine sa cauti melomani.
Si ca sa-ti mai dau un exemplu pe autorizatia mea de AF pot vinde si rezultatul muncii mele (sau al altuia) de creatie artistica-literara si pot vinde si la taraba si la stadion si la casele de discuri.

Asadar, inca o data este optiunea ta unde vei cauta informatiile de care ai nevoie

Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules