Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Afacerea mea

Afacerea mea Aveti o afacere? Aveti nevoie de un sfat? Aici e locul.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-02-2009, 01:03 PM
Lucian Poenari Lucian Poenari is offline
Junior Member

Default Mi-am lansat site-ul

Salut voua afaceristilor.
Stiu, stiu ca nu e frumos si nici elegant sa-mi fac reclama pe forum, dar am nevoie de o sugestie si vreau sa fiti sinceri.
Mi-am lansat site-ul de prezentare dar nu am mentionat acolo si preturile produselor. Motivul e ca am cativa colaboratori care m-au rugat sa nu afisez preturile (intelegeti voi de ce), dar comenzile din partea lor sunt reduse, iar lipsa preturilor pe site imi reduce si mie volumul de vanzari.
Astept sugestii din partea voastra, chiar si in legatura cu site-ul per ansamblu.
Va multumesc.
Cu stima,
Lucian Poenari
www.poenari.ro
Reply With Quote
Old 06-02-2009, 01:17 PM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Imi place siteul, dar:
- Pe prima pagina e cam gol in mijloc.
- "Pix treditional din lemn"
- Incearca sa pui preturi macar la alea la care poti. Nu cred sa cumpere cineva fara sa stie pretul. Si la cele la care nu poti, scrii: Pret - la cerere (sau ceva de genul asta)
- "How it's made" - e site in romana, nu pune texte in engleza (nu te uita ca eu inca n-am tradus forumul in romana, tu ai mai putin de tradus )
- La Povestea Poenari, si unde mai ai mult text, e scris prea mic, cei cu probleme de vedere trebuie sa se chinuie sa citeasca. Pune font-ul cu 1px mai mare.

Ai putea sa-l optimizezi putin pentru motoarele de cautare. Pentru inceput, titluri, descrieri si keywords diferite pe fiecare pagina. Si chiar daca title sunt diferite, pune partea variabila la inceput, adica, de ex. Stilouri - Poenari. Iti recomand sa citesti Mic ghid de optimizare SEO.
Old 06-02-2009, 09:08 PM
web-foto web-foto is offline
Junior Member

Stimate domnule Poenari,
Gasesc utila pentru dvs lecturarea acestui post (pe care l-am compus acum cateva minute ) despre vizibilitatea site-ului pentru motoarele de cautare.
Sper sa va ajute.

Seara buna si succes!
Reply With Quote
Old 06-02-2009, 09:09 PM
web-foto web-foto is offline
Junior Member

aceasta este pagina:
http://www.eafacere.ro/forum/showthread.php?t=11&page=3
Reply With Quote
Old 06-03-2009, 09:49 AM
Junior Member

Quote:
Originally Posted by admin View Post
Imi place siteul, dar:
- Pe prima pagina e cam gol in mijloc.
- "Pix treditional din lemn"
- Incearca sa pui preturi macar la alea la care poti. Nu cred sa cumpere cineva fara sa stie pretul. Si la cele la care nu poti, scrii: Pret - la cerere (sau ceva de genul asta)
- "How it's made" - e site in romana, nu pune texte in engleza (nu te uita ca eu inca n-am tradus forumul in romana, tu ai mai putin de tradus )
- La Povestea Poenari, si unde mai ai mult text, e scris prea mic, cei cu probleme de vedere trebuie sa se chinuie sa citeasca. Pune font-ul cu 1px mai mare.

Ai putea sa-l optimizezi putin pentru motoarele de cautare. Pentru inceput, titluri, descrieri si keywords diferite pe fiecare pagina. Si chiar daca title sunt diferite, pune partea variabila la inceput, adica, de ex. Stilouri - Poenari. Iti recomand sa citesti Mic ghid de optimizare SEO.
Merci mult pentru sugestii, o sa tin cont de ele.
Reply With Quote
Old 06-12-2009, 10:36 AM
Mindhacker Mindhacker is offline
Senior Member

- Fa-ti site-ul multilanguage
- Pune preturile pe site, este important, pierzi mult mai multi clienti daca nu-ti pui preturile pe site. Poti sa le dai colaboratorilor un discount daca vrei sa mai lucrezi cu ei
- Implementeaza posibilitatea de plata online (prin PayPal), pierzi multi potentiali clienti daca ai un mijloc de plata anevoios.
- Fa-ti un brand: hand-made pencils etc si asociaza-l cu tine si mai ales fa-l cunoscut.

Tine-o tot asa esti pe drumul cel bun.
Reply With Quote
Old 06-17-2009, 07:37 AM
Junior Member

Merci pentru sugestii si recomandari. Le iau in calcul si chiar acum se lucreaza la unele din ele.
Daca mai sunt si altii care au ceva de adaugat, va rog sa o faceti.
Multumesc

Lucian Poenari
www.poenari.ro
Reply With Quote
Old 07-04-2009, 09:41 AM
lukiano lukiano is offline
Junior Member

Grafica e destul de buna, dar optimizarea seo este destul de slaba.
Reply With Quote
Old 07-06-2009, 08:28 PM
matican matican is offline
Junior Member

Sunt webmaster si pot sa imi dau si putin cu parerea daca nu te deranjaza !
In primul rand eu am intrat pe site si nu am stiut ce este, am crezut ca este un site de prezentare pentru poezi la prima vedere si apoi am vazut al doilea post al tau!
1. incearca ca macar http://www.poenari.ro/stilouri ceva din pagina asta si celalata sa se regaseasca pe prima pagina , dar sa pastrezi acelasi design la pagina.
2. Incearca sa scrii magazin online de pixuri si stilouri undeva langa logo
3. Cu optimizarea , inscrierea in directoare, portaluri de afaceri si magazin precum price, shopmania, compari.
in rest e ok! uite poti sa te inscrii si in portalul din semnatura mea!
pentru alte info gratis poti sa imi trimiti un e-mail.
Reply With Quote
Old 07-13-2009, 06:25 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Dragut site-ul , "as zice ca la carte"
Nu am gasit nimic insa la cum se fabrica.
Daca nu ai nimic nu pune legatura.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules