Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-09-2008, 11:58 AM
Guest

Salut.
<DIV></DIV>Imi permit si eu sa ma amestec. Ce apostat maxximoeste in mare masura corect, cu o mica exceptie. Vama nu are cum sa constate daca produsele sint originale (adica nu contrafacute, pirat). Atestatul de origine a marfii care insoteste intotdeauna marfa nu dovedeste decit unde este facuta marfa(respectiv in ce tara). In ce priveste originalitatea, adica sint intr-adevar produsi de firma a carui brand este pe produs nuse poate spune ca are vreo legatura cu tara de origine din care s-a facut importul.
<DIV>Firma Adidas sau Puma care sint localizate in Germania nu mai produc aproape nimic in Germania. Totul se produce in afarafie in UE fie in Asia. In Germania pe aceste produse se gaseste aproape numai mentiunea MADE IN MALAYSIA/CHINA/INDIEN/UNGARN.Totusi sint produse originale, nu contrafacute.</DIV>
<DIV>Problema cu atestatul de la furnizor este practic valabila pentru orice brand fie supercunoscut fie necunoscut dar nu are nici o legutura cu vama ci doar cu firma (brandul) in cauza. Pentru cel care falsifica anumite branduri este foarte usor sa falsifice siun document care sa certifice ca acesta este un distribuitor autorizat.</DIV>
<DIV>Deci problema se pune in alegerea atenta a distribuitorului/furnizorului.</DIV>
<DIV>Ai ales unul asa numit autorizat, acesta iti va arata la cerere documentul respectiv. Daca este unulgeneralist care nu lucreazaca distribuitor autorizat, acesta iti va emite o factura in care este trecuta denumirea marfii, deci va aparea in mod obligatoriunumele brandului (ex. 2000 perechi incaltaminte Adidas, Model..., Marime....,300 tricouri Nike, Marime... etc) deci iarasi ai o documentatie in regula.</DIV>
<DIV>Problema apare dacaachizitionezi o marfa care este contrafacuta (falsificata)sau una cu un alt brand indiferent daca este sau nu cunoscuta, si o revinzicu numele brandului saucu mentiunea "asemanator Bandul X".</DIV>
<DIV>Deci este suficient sa ai factura cu denumirea cit mai completa a marfi, eventual certificatul de origine, daca vine din alta tara decit Romania nu neaparat de unde a fost produs ci de la furnizor (ex din Austria, UK, Spania), si daca exista si un document ca si dealer autorizat si mai bine.</DIV>
<DIV></DIV>
Reply With Quote
Old 06-01-2008, 07:36 PM
Merly Merly is offline
Member

Revin si eu cu niste intrebari. Daca ma poate ajuta cineva cu niste sugestii:
Am inchiriat un spatiu comercial in Mamaia. Doresc sa deschid in aceasta vara un magazin de haine cu produsele de calitate. Va rog sa-mi spuneti care ar fi pasii care trebuiesc urmati.
Firma este infiintata.
Furnizorii sunt in mare parte stabiliti.
Contabil am
Casa de marcat urmeaza sa cumpar
Cum as putea securiza magazinul fara a implementa un sistem costisitor
Cum as putea eticheta hainele cu compozitie etc. (cine se ocupa de etichetarea hainelor?)
Daca mai puteti veni cu idei de lucruri care le-as putea omite v-as fi recunoscator

Reply With Quote
Old 06-01-2008, 09:11 PM
Julian000 Julian000 is offline
Member

Salutare. Cu toate ca sunt oarecum mai vechi pe forum acum am dat peste acest post. Postez pur si simplu pt ca am si eu afaceri in domeniu..oarecum...diferita abordarea....insa....marfa e aceeasi. In primul rand dak te decizi pe firmele mentionate in post....iti trebuie un sistem serios devreme ce stocul are o valoare foarte mare. Securitatea e un factor mare in astfel de afaceri. Ma rog.....sunt multe inainte de start......scuza`ma ........insa sunt putin obosit.....si.....imi cam pierd din coerenta si luciditate..........sper insa sa continuam discutia. Lasa`mi un mesaj cu un id de mess dak vrei sa continuam discutia si te pot pune la punct si cu furnizori la o chestie....mai vorbim oricum.... Bafta....
Reply With Quote
Old 06-01-2008, 09:14 PM
Merly Merly is offline
Member

Mersi frumos Julian. Astept sa vorbim la merly_d88. O zi buna. Daniel
Reply With Quote
Old 06-04-2008, 05:47 AM
Merly Merly is offline
Member

Alte idei?
Reply With Quote
Old 09-26-2008, 10:24 PM
cssd'lite cssd'lite is offline
Junior Member

Poti sa incerci sa vinzi online. In ultima vreme romanii au inceput sa cumpere destul de mult online iar magazine nu sunt foarte multe [ma refer la haine, incaltaminte...]. Chiar daca ai vanzari mai mici online e posibil sa ai un profit mai mare pentru ca nu mai ai nevoie de vanzatori, spatiu, nu-ti mai vin facturi de utilitati si restul. In plus ai si avantajul unor controale mai usoare [in general ii cam depaseste problema pe inspectorii OPC].
Reply With Quote
Old 09-30-2008, 04:45 PM
irecafa irecafa is offline
Member

cand si-a lansar site-ul Tina R a reusit in prima luna vanzari mai mari decat un magazin conventional situat intr-un centru comercial, asa ca online-ul este intr-un trend ascendent la noi si merita sa iti faci magazin exclusiv online
Reply With Quote
Reply

Tags
incaltaminte, magazin online, plan de afaceri, spatiu comercial

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules