Go Back   Forum Afaceri > Discutii generale > Cultura

Cultura De la noi si de pretutindeni

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-27-2007, 12:08 PM
lancer lancer is offline
Junior Member

Cei mai multi dintre oameni, foarte frecvent tineri, stiu putine lucruri despre zbor. Despre oameni, cer, aerodrom si aeronave. Despre zborul ca profesie, dincolo de zborul ca ...divertisment, turism sau rara utilitate.
Daca cineva, din interiorul profesiei de pilot militar, si-ar propune sa scrie o carte despre toate acestea si multe altele care nu se regasesc in acest enunt, ce credeti ca NU ar trebui sa omita !? Peste ceNU ar fi de trecut usor?! Care este "asteptarea" unui posibil cititor al unei asemenea carti !?
Reply With Quote
Old 01-27-2007, 03:37 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Lancer
Esti un pilot lasat la sol sau inca mai zbori?
Si eu cand eram in liceul militar am urmat un curs de planorism si zbor cu motor , dar m-am oprit aici . Nu pot spune ca stiu sa pilotez perfect un avion, insa notiunile si deprinderile generale cred ca le mai am

Nu stiu ce carti sunt pe piata legate de acest lucru ca sa-ti spun daca vei avea succes sau nu. Ceea ce iti pot spune este ca eu cand am scos pe piata o carte intitulata "Am fost bolnav de psoriazis" in 4500 exemplare acestea s-au epuizat in cateva luni si daca as mai scoate o editie cred ca s-ar vinde la fel de repede.

Depinde ce vrei sa scrii in poveste si cui te adresezi
Daca te adresezi unor viitori piloti militari, trebuie sa le spui clar ce au de indurat si ce au de castigat. Sa faci un bilant intre bine si rau , pentru ca ei sa poata alege.
Daca te adresezi publicului dornic de senzatii , spune-le cum iti tramurau tie pantalonii cand zburai, spune-le ce obiecte neidentificate ai intalnit, cum ai scapat din situatii limita, cum este sa participi la un razboi cu un dusman care nu exista (anul '89), cum ti-au murit colegii si de ce, cum tremura sotia cand plecai la zbor, etc.
Pune totul pe hartie si apoi aranjeaza capitolele
Si nu uita sa-mi trimiti si mie un exemplar cu dedicatie!
Reply With Quote
Old 01-27-2007, 05:53 PM
lancer lancer is offline
Junior Member

Bun ecou !!!

Fain raspunsul, de invidiat conditia ta din ...piata, sunt pilot militar cu tot ce presupune notiunea, am si cartile cu "temele" atinse de tine deja publicate, dar ma gandesc la ce va urma !!! Acesta este motivul postarii acestei interceptari ...indirecte.

P.S. Daca ai facut LM-ul la Campulug Moldovenesc, scrie pe privat unde sa-ti trimit cartea cu ...tot ce ai scris tu mai sus. Daca nu, ...tot scrie !
Reply With Quote
Old 01-27-2007, 06:34 PM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Send a message via Yahoo to admin

lancer, ia vezi sectiunea asta cu carti de afaceri si nu numai

Daca vrei, pot face o sectiune cu carti despre aviatie sau mai discutam
si punem acolo cartile tale cu poza, titlu si o mica descriere si
eventual cum se pot achizitiona. Ce zici? Te intereseaza?

giurgiu, propunerea e valabila si pt tine.
Old 01-28-2007, 05:01 AM
Super Moderator

De acord admin
eu insa nu doresc sa vand cartile ci sunt un mic filantrop si le ofer gratuit cu conditia sa nu fie comercializate fara stirea mea
cum spuneam in acest moment nu mai am de cat varianta electronica a lor .
Daca se va mai gasi o tipografie care sa le scoata nu am nimic impotriva

Reply With Quote
Old 01-28-2007, 05:14 AM
Super Moderator

Lancer,
Ma bucur sa aud acest lucru si te felicit pentru realizarile tale.
Dupa cum ai inceput raspunsul ,banuiesc ca esti un pic ardelean sau te-ai stabilit acolo de ai reusit sa capeti un pic de accent din zona. Sta-strabunicul meu a fost tot din ardeal. L-a chemat MARCU GIURGIU si pentru a scapa de autoritatile din acea vreme (era un pic certat cu ele)si-a luat numele sotiei si toata lumea il stia de CRISAN
Sper ca ai auzit de cei trei HORIA CLOSCA SI CRISAN .
Pentru a vedea evolutia mea in timp acceseaza adresa giurgiu din semnatura si vei gasi acolo inclusiv CV-ul cu liceul de la Breaza .Am fost la Campulung la o spartacheada si v-am batut la TIR ! [img]smileys/smiley32.gif[/img]
Multumesc pentru oferta si iti voi trimite noua mea adresa de corespondenta, desi cred ca o vei gasi in CV
In rest eu zic sa tinem legatura ori pe forum, ori pe E-mail personal si sa facem impreuna o strategie de promovare . Ai vazut ca adminul s-a oferit deja sa ne ajute!

Reply With Quote
Old 09-19-2007, 12:57 PM
lancer lancer is offline
Junior Member

Daca vreme va permite, poate treceti ...pe la noi !!!
Reply With Quote
Old 09-19-2007, 06:57 PM
Super Moderator

Multumim, insa vacanta s-a terminat si acum am o noua obligatie , sa imi aduc copilul de la scoala.
Poate in vacanta viitoare.
Reply With Quote
Old 12-29-2007, 11:21 AM
steficiurdariu steficiurdariu is offline
Junior Member

Interesant sa intalnesc aici descendenti ai lui Crisan. Intr-adevar, Crisan a fost ardelean, de loc din comuna Vaca de langaBrad. Langa aceasta comuna se afla Manastirea Crisan si este foarte frumoasa si ingrijita.
Reply With Quote
Old 12-31-2007, 11:17 AM
STALP STALP is offline
Member

Send a message via Yahoo to STALP

plecam de la avioane si ajungem la crisan,,,,,,,,,,,,, interesant . pina la urma tot ceilalti isi fac reclame publicitare aici . sa nu mai spun ca ,,,,,,,,,pina la urma aflu ca mai am si neamuri pe aici care nu le stiu
Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules