Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Afacerea mea

Afacerea mea Aveti o afacere? Aveti nevoie de un sfat? Aici e locul.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-18-2008, 11:34 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

In momentul cand fabrici un produs, cum este si cazul meu, normal ca atunci te ocupi sa gasesti caile cele mai eficiente de distributie.
De ce si-ar bate capul cineva sa gaseasca solutii pentru o afacere care nu este a lui sau din care poate castiga numai o paine pe zi.
Daca ti-as spune in scoli, ai zice ca stiam, ca este pus si pe site acest lucru. Te intreb ai pus asa ceva intr-o scoala, stii ce implica acest lucru. Teoretic e Ok se poate orice , insa cand treci la fapte e mai greu.
Stii , era o vorba , de cat sa muncesti degeaba, mai bine stai degeaba.

Reply With Quote
Old 02-18-2008, 11:58 AM
kondordv kondordv is offline
Member

Aici la replica Dvoastra D-ule Giurgiu vreau sa va contrazic, adica cel putin pentru mine suna invers, decat sa stau degeaba mai bine muncesc degeaba. Stiti de ce? Munca degeaba nu e chiar degeaba, caci invat ceva, am activitate si imi mentin poate conditia fizica si sanatatea.

Aveam un prieten in trecut care a fost la un interviu la Bosch in Germania pentru un post de programator. Problema a fost ca cei de la Bosch aveau nevoie de un om deja scolit, deja bun ca sa il accepte pe el. Tipul era bun numai ca nu cunostea toolurile lor. In fine, ce vreau sa va spun este ca atat de mult isi dorea acest baiat sa lucreze acolo (poate i s-a acrit in tara asta de hoti, smenari, afaceristi peste noapte, si mizerie) incat le-a facut oferta ca el lucreaza 6 luni gratis sa le arate capacitatile lui si apoi cu siguranta il vor accepta. Va dati seama, 6 luni gratis in Germania. Normal ca nemtii nu au acceptat era prea ciudat, nici eu nu l-as fi angajat pentru ca mi-ar fi lasat prea multe semne de intrebare, de ce se vinde asa ieftin? Dar tipul stia ceva: Firma Bosch automotive nu e orice firma, si dupa 6 luni ai chiar zeci de porti deschise daca ai asa ceva in CV.

Edited by: kondordv
Reply With Quote
Old 02-18-2008, 12:03 PM
STALP STALP is offline
Member

hai s o luam si invers , ce crezi tu ca i au scris aia in cv?si in ce post crezi tu ca s ar putea angaja? dar asta nu e nimic . stii cit costa o cafea in geermania? dar o camera de dormit?nu cred ca a scos cu aceasta prea mult , mai bine lucra un cocbstructii s au in alta parte si facea un ban gramada, iar cu banii aia facea ceva in tara......
Reply With Quote
Old 02-18-2008, 12:05 PM
STALP STALP is offline
Member

scuze acum vazut ca l au refuzat , deci tema e ce ar fi facut.....
Reply With Quote
Old 02-18-2008, 12:14 PM
STALP STALP is offline
Member

si in fine cu aparatele astea , uite hai sa ti dau o afacere rentabila si mai rentabila ca cea cu periute de dinti,,,,,,in scoli sigur nu ai tu vanzare cu ele , asa ca daca poti si vrei ceva sigur poti introduce si adapta aceste masinarii ptr prezervative , le poti introduce in toate toaletele din orice comert ,instutii ,discoteci , baruri etc etc , iti mai ramine tie sa descoperi pe unde le poti distribui, licee si facultati , de invatat se invata cum se invata dar ,,,,,,,,,restul se face si multi nu umbla cu ele prin buzunare......
Reply With Quote
Old 02-18-2008, 12:29 PM
Member

Quote:
Originally Posted by STALP
hai s o luam si invers , ce crezi tu ca i au scris aia in cv?si in ce post crezi tu ca s ar putea angaja? dar asta nu e nimic . stii cit costa o cafea in geermania? dar o camera de dormit?nu cred ca a scos cu aceasta prea mult , mai bine lucra un cocbstructii s au in alta parte si facea un ban gramada, iar cu banii aia facea ceva in tara......
Cum ar putea un om care a terminat o facultate de calculatoare si stie programare sa lucreze in constructii? Ar fi ceva absurd mai ales ca el are un job deja aici in tara cu 800 eur/luna? Atunci la ce rost a mai pierdut 5 ani in facultate?

Ce spui e valabil pentru majoritatea care termina in zilele noastre facultatea caci la cate examene platite sunt si la cate cunostinte acumuleaza stidentii din alcool, numai de constructii mai sunt buni!
Reply With Quote
Old 02-18-2008, 12:40 PM
STALP STALP is offline
Member

oricum castiga mai mult de 800 de euro ......si inca ceva ,,,,,,,,,sint medici care lucreaza aici in constructii si nu au frica ca li se vor deteriora mainile , oricum pentru tastat toata ziua ,,,,,,,,,,,si cred ca cei ce ies din tara cauta ceva mai buun si nu se uita la ce si cum lucreaza cat timp castiga triplu cit in tara , nu toti vin sa mosteneasca tarile ,,,,,,stau,muncesc si se reintorc si atunci nu le mai pasa de bosch, isi fac ei propriul renume........
Reply With Quote
Old 02-18-2008, 12:46 PM
roxi_iri roxi_iri is offline
Member

Da , multumesc !Mi-ati intarit convingerea cu prezervativele.Sincer mi-era rusine sa postez.Dar cu rusinea mori de foame!!!
<DIV></DIV>
Reply With Quote
Old 02-18-2008, 01:01 PM
Member

nu vreau sa dezvolt prea mult aceasta discutie pentru ca ne indepartam de la subiectul afaceri, dar vreau sa-ti spun ca aici e problema, medicii pe care ii vezi tu lucrand in constructii nu cred ca au rezultate prea bune in facultate, fac parte din grupul acela de copiatori la examene sau examene platite. Eu nu vorbesc de rusinea de a munci, de maini murdare sau altceva de genul asta, ideea este sa te dezvolti in directia in care ai plecat si ai investit.

Daca un medic face o facultate 6 ani si dupa aceea lucreaza in constructii inseamna ca si-a cam ratat 6 ani din viata care putea sa-i foloseasca in a castiga bani si experienta in constructii!

Sa nu ma intelegi gresit, nici o munca nu-i rusinoasa, daca daca esti bun la ceva merita sa faci progrese in acea directie!

Sa uitam ideea ca romanul le poate face pe toate, caci le stie pe toate si de fapt nu face nimic bun, caci nu are cum sa le stie pe toate foarte bine!

Un coleg de-al meu de munca imi spunea candva in trecut ca nemtii muncesc mai mult ca romanii. Munca noastra era cu proiecte la care si nemtii lucrau, partea nasoala era ca el vedea gresit si i-am spus. Nemtii nu lucreaza mai mult ca romanii, nemtii lucreaza doar mai eficient ca romanii si asta e o mare diferenta. Un neamt daca da de o problema tehnica nu pierde o zi intreaga ca si un roman pana ii da de capat, ci cauta persoana potrivita care rezolva problema in 30 minute.

Edited by: kondordv
Reply With Quote
Old 02-18-2008, 01:28 PM
STALP STALP is offline
Member

chestia cu medicii de aici s au cei cu studii nu sint precum spui tu , crezi ca cineva care are o familie si un apaartament de platit cu un salar mizer ce au ei acolo cat poate sa cerseasca de la un om de rand sa si poata intretina o familie ?poate ca astazi e asa cum spui tu ca macelarii ies acum din facutati , dar tinind cont ca astia au rezultate materiale mai bune , si nu si parasesc patul caldut de la ,,taticu ,,raman in continuare acolo, chestia este ca pina acum nu li s au recunoscut meritele si nici atestatele lor dar tinind cont ca acum sintem europeni , vom auzi de ei in tara dupa catva timp , iti dai seama ca suferinta s a terminat , si vor avea o viata ce merita sa fie traita, vedem macelarii ce viata vor duce la intoarcerea celorlalti,si cu asta am terminat ,chiar ca ne prelungim si fata asta nu si mai pune planul in aplicare, asa ca numai bine
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules