Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-08-2007, 08:19 PM
veve veve is offline
Junior Member

Am sa incerc sa caut in seara asta dar nu promit nimic pentru ca sunt rupt. Posturile de mai devreme le-am scris in timp ce faceam 6 ore cu trenu din Bucuresti in Constanta (data viitoare nu mai plec fara masina)

Putin offtopic
Propun deschiderea unui topic sau a unei rubrici care sa cuprinda carti care ne intereseaza pe noi sau anumite materiale
Si daca mi se permite propun ca Serban sa deschida acest subiect pentru ca el mi-a dat idea intr-un post al sau

Pentru admini
Imi cer scuze daca am deviat sau daca nu am fost atent si acest topic este deschis deja

Best regards
Reply With Quote
Old 08-08-2007, 08:43 PM
veve veve is offline
Junior Member

Sunt fapte de comert acele operatiuni care se incheie cu intentia de a produce efecte juridice, iar actul de comert acele actiuni care nu urmaresc producerea de efecte juridice

Actele si faptele de comert au cateva caracteristici care le deosebesc de alte domenii de drepturi:
- chiar daca un act este comercial doar pentru una din parti, celelalte parti contractate se supun legii comerciale cu privire la actul respectiv, in "afara de dispozitiunile privitoare la persoana chiar a comerciantilor si de cazurile in care legea ar dispune altfel"
- codul comercial roman reglementeaza faptele de comert si nu actele de comert
- enumerarea faptelor de comert in Codul comercial nu are un caracter limitativ ci "enuntiativ, exemplificativ"

http://www.dsclex.ro/coduri/ccom1.htm

Serban sper ca am inteles bine, daca nu te rog sa imi atragi atentia ca sa remediez greseala

Best regards
Reply With Quote
Old 08-18-2007, 06:49 AM
asfalttango asfalttango is offline
Junior Member

Buna ziua tuturor,

Eu as puncta urmatorul aspect:este mult mai important sa ai fler de comerciant sau afacerist decit sa fii foarte bun in meseria sau pregatirea profesionala.
Trebuie sa ai gindire si vedere de perspectiva si uneori si curaj pentru a actiona.Si la fel de important este faptul ca vor reusi cei care au initiativa si nu cei care stau angajati.
Reply With Quote
Old 04-17-2008, 03:15 PM
fooder fooder is offline
Junior Member

Salut !
Referitor la ideea cu rulotele comerciale , te sfatuiesc sa ai incredere si sa-i dai drumul la treaba !
Este o idee foarte buna pentru inceput , mai tarziu faci lucruri mai grozave dupa ce sunt banuti mai multi . Aceste rulote au fost inventate de altii care si-au dat seama de utilitatea lor .
Cu aceste remorci poti sa te asezi pe diverse spatii fara sa distrugi nimic si poti sa te muti oricand in alt loc daca lucrurile nu mai merg cum trebuie in vechiul loc. Exista varianta in care mergi in piete si targuri (dar trebuie masina si timp) , la diverse festivaluri si petreceri sau punct fix . Important este sa nu cumperi un jaf .Ia una noua , cu grup sanitar , apa calda rece, linoleum antibacterian si alte lucruri dorite de sanepidul de la noi .
Poti sa dai pe Google rulote comerciale noi Germania sau www.papamobil.ro sa-ti faci o idee .
Succes !
P.S. Sfatul cu "nu te baga " este pentru cei care nu mai fac afaceri niciodata si asteapta zile mai bune .
Reply With Quote
Old 05-04-2008, 06:15 AM
dragusin.florin dragusin.florin is offline
Junior Member

ma intereseaza si pe mine acest tip de afacere ,dar nu stiu daca cei de la primarie (bucuresti)imi vor da spatiul acela cu vad deoarece nu am "spate", in germania ,italia am vazut foarte multe rulote care vindeau cirnati si bauturi racoritoare,in italia la meciul milan-inter. ar mai fi o varianta prin cumpararea unei francize dulce d'or care vind cozonaci secuiesti ,tot din rulota.astept sugesti si comentarii multumesc
Reply With Quote
Old 05-04-2008, 02:41 PM
sserbanro's Avatar
sserbanro sserbanro is offline
Member

Dragii mei! Veniţi-vă īn fire!
Ce studii de piaţă aţi făcut pe tārguri? Cāt timp?
Am bătut cāteva tārguri, cu prietenii mei cu avize pe tārguri, vreo 3 ani. Ştiţi ce īnseamnă tārguri?
Raiul Fiscului, Al Gărzii de Mediu, Al Sanepidului. Din asta trăiesc aceste instituţii: Amenzi cu carul. Cei vechi, sunt programaţi cu rāndul. Cei noi, sunt găini de jumulit.
Restul papă primăriile care dau autorizaţiile pe tārguri.
Ştiţi care e fondul de marfă minim pentru cifra de afaceri propusă? Dar concurenţa pe fiecare tārg? Ce relaţii au concurenţii, ce marketing direct şi subteran, etc., etc., etc...
Povestea cu tārgurile, mergea prin 1990 - 1995. suntem īn 2008!
Altă chestie: Cine cumpără īn tārguri?
Bill Gates probabil şi Dave Rockefeller, nu?
din cei 100 - 200 de clienţi prăpădiţi, cu două hārtii de 1 leu īn buzunarele rupta de salopetă, o să cumpere jumate din ei, "una mică" de la Nea' Gică, chioşcarul tārgului de 30 de ani, care are ţuicăria īn ograda lui şi pe cumnată-su viceprimar, sau primar, sau consilier...
Wake up, guys, "Trăim īn Romānia şi asta ne ocupă tot timpul!"
...Mă rog, cel puţin unora dintre noi...
Cu bine şi la mai mare!
PS: ...A propos de autorizaţii, am un amic care dă şpagă trimestrial pentru avizele la rulotă... Şi tot īl mai "vaccinează", ba Sanepidul, ba unii ba alţii...
Se descurcă īnsă, că face alte chestii. Rulota e un paravan pentru alte chestii...
Reply With Quote
Reply

Tags
fast-food, rulota comerciala

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules