Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-04-2008, 08:16 AM
tomadaniel tomadaniel is offline
Junior Member

buna si bine v-am gasit
sunt nou pe forum si am si eu o prima nelamurire.
as vrea sa deschid o casa de schimb valutar dar nu prea stiu cum functioneaza.
daca ati putea sa-mi explicati in afara de S.R.L ce autorizatii am nevoie.. care sunt urmatori pasi pt. materializarea afacerii...
eu ma gandesc in felul urmator.. infintez S.R.L.'ul, gasesc spatiul comercial unde se va desfasura activitatea, eventual amenajarea spatiului, angajez persoana sau lucrez eu.. si cam asta e tot ce stiu..
autorizatile care imi trebuiesc si alte demersuri care probabil sunt suficiente si imi scapa va rog sa mi le prezentati dvs.
as vrea sa stiu si cum se face efectiv profitul firmei? cum functioneaza partea asta si cam la ce valoare se ridica investitia..
va multumesc
toma daniel

Reply With Quote
Old 06-10-2008, 06:24 AM
tomadaniel tomadaniel is offline
Junior Member

nu stie nimeni nimic despre aceasta afacere?
Reply With Quote
Old 06-19-2008, 11:13 AM
irecafa irecafa is offline
Member

iti zic eu ca investitia se ridica la 15-20.000 euro, autorizatii nu stiu de care iti trebuie
Reply With Quote
Old 06-20-2008, 07:18 AM
maghi maghi is offline
Junior Member

Buna iti trebuie o incapere protejata cu geam antiefractie, camere video non stop astea ar fi o mica parte din aceasta afacere. Succes daca ai bani sa investesti
Reply With Quote
Old 09-02-2008, 01:56 PM
Razvan Razvan is offline
Member

Quote:
Originally Posted by tomadaniel
nu stie nimeni nimic despre aceasta afacere?
in primul rand iti trebuie buget cunosc pe cineva care numai sa afiliat la o astfel de firma si a inceput cu o suma de 75.mii de Euro ... inafara de acte S.R.L. incapere protejata cu geam securizat cusca cu schelet din fer camere de supraveghere si firma de paza autorizata ..iti trebuie multi euro ca sa nu ramai in pana cand de leu cand de Euro ..
Ca sa nu te afiliezi si sa iti faci propria casa de schimb valutar iti trebuie buget cam de cateva sute de mii de Euro deaceea nu are toata lumea casa lui de schimb valutar (majoritatea dupa piata sunt afiliati) pt ca iti trebuie un buget maricel in cont pt a primi o astfel de aprobare alfel cu catea mii si`ar face orcine o astfel de firma .. cel mai simplu e o afiliere da si acolo iti trebuie o suma maricica in Euro pt a rula banii si pt a nu ramane in pana cand de euro cand de leu .. dute la o firma de schimb valutar mai mica si zile ca vrei sa schimbi 50.mii de euro.. raspunsul va fi sec `nu avem leu`
Reply With Quote
Old 09-02-2008, 06:58 PM
paul paul is offline
Senior Member

... ca afiliat incepi cu 75.000 EURO ?!
Cam mult ... avand in vedere cate sunt ...
Reply With Quote
Old 09-03-2008, 06:07 AM
Razvan Razvan is offline
Member

poti incepe si cu 5.000 da sar putea sa intri in cateva ore de la deschidere in criza de leu sau euro.. si clientul daca vine odata si nu ai bani sa il servesti a doua oara nu mai intra
Reply With Quote
Old 09-07-2008, 10:47 AM
paul paul is offline
Senior Member

... nu cred ca un client NU mai intra ... daca nu il servesti prima oara ...
Clientule OM ... intelege ... cand nu se poate ...
Reply With Quote
Reply

Tags
afacere, casa de schimb valutar, schimb valutar, spatiu comercial

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules