Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-26-2009, 02:58 PM
georgeflorin georgeflorin is offline
Member

Default Chiar nimeni nu vine cu o idee buna

Doar prostii si prostii ce am citit in afara de ideea cu POKERUL (jocuri de noroc), toata lumea viseaza si viseaza vise din benzi desenate . O sa enumar mai jos cele mai proaste idei de afaceri :

1 CONSTRUCTII , Prestarii servicii - multa munca , stres , batai de cap , reclamatii si probleme. Daca cumva castigi ceva intr-o luna sigur se va strica o unealta ,o scula si castigul va fi reinvestit. Daca nu se va strica vreo unealta se va intampla un accident de munca si castigul + inca ceva , va merge pe accident. Daca nu va fi un accident de munca sigur vei lua o AMENDA , pentru ca nu ai cum sa faci sa fie totul in regula .VA ROG SA NU CUMVA SA ZICETI CA SE POATE FACE CA TOTUL SA FIE IN REGULA. Daca cumva printr-o minune DUMNEZEIASCA nu se strica scule , nu se intampla accidente , nu vine ITM fiti siguri ca castigul ti-l va lua statul roman prin BIRURI (taxe si impozite).

In aceiasi categorie mai intra afaceri gen
firma de curatenie
spalatorie auto
mini market
gogoseri, magazin de haine .etc
.........................si totusi unii talhari au reusit, sa faca constructii si sa castige prin cumpararea de materiale cu cecuri fara acoperire , neplata angajatilor , fentarea birurilor , etc.

Acum afaceri bune :
1 BANCI (neaccesibile noua)
2 Asigurari
3 Cea mai mare escrocherie LOTO , iar neaccesibila noua pentru ca este monopol de stat dar se poate cu POKER si jocuri de noroc.
Investitie mica se poate face si rate la aparate , pentru ca o sa mearga suta la suta, daca cumva se va intampla ca cineva sa castige o suma mare stati linistiti , a doua zi iti va inapoia suma plus isi va baga apartamentul la joc .Castigul va fi drogul de care nu va mai putea scapa.
Ce va trebuie sa faceti . NIMIC veti vinde doar vise iar oameni vor sta la coada sa cumpere , iti vor da bani in schimbul la NIMIC, singura activitate este cea de a colecta banii . ATENTIE sa dati cezarului ce este a cezarului si totul va merge struna cu doar 5 aparate.

Astept si de la voi o idee buna de afacere sa se castige bani nu probleme , datorii , si multa munca .

Mai este si alta categorie unde ii lasi pe altii sa munceasca pentru tine
cateva exemple www.fortumo.ro , firma de consultanta , etc.
Reply With Quote
Old 10-26-2009, 07:02 PM
MariusMax MariusMax is offline
Junior Member

Thumbs down Pentru GeorgeFlorin

Domnule GorgeFlorin, cu tot respectul, cultura dumneavoastra in afaceri se rezuma la "Bani multi , facuti usor". Lumea afcerilor nu gandeste asa, orice antrepenor mare nu vede lucrurile la nivelul primitiv ( din toate posturile dumneavoastra reiese doar lacomie si lipsa de educatie financiara), afacerile se simt, e vorba de depasirea oricarui obstacol care sta in calea idii tale.Vorbiti despre afaceri proaste sau bune, in tote afcerile despre care ati vorbit, altii au cladit imperii. Sunte-ti manat de ideea castigului rapid si usor.
Cu respectul cuvenit, va recomand sa studiati educatia financiara generala.
Reply With Quote
Old 10-26-2009, 07:45 PM
Worker Worker is offline
Member

Quote:
Originally Posted by georgeflorin View Post
Doar prostii si prostii ce am citit in afara de ideea cu POKERUL (jocuri de noroc), toata lumea viseaza si viseaza vise din benzi desenate . O sa enumar mai jos cele mai proaste idei de afaceri :

1 CONSTRUCTII , Prestarii servicii - multa munca , stres , batai de cap , reclamatii si probleme. Daca cumva castigi ceva intr-o luna sigur se va strica o unealta ,o scula si castigul va fi reinvestit. Daca nu se va strica vreo unealta se va intampla un accident de munca si castigul + inca ceva , va merge pe accident. Daca nu va fi un accident de munca sigur vei lua o AMENDA , pentru ca nu ai cum sa faci sa fie totul in regula .VA ROG SA NU CUMVA SA ZICETI CA SE POATE FACE CA TOTUL SA FIE IN REGULA. Daca cumva printr-o minune DUMNEZEIASCA nu se strica scule , nu se intampla accidente , nu vine ITM fiti siguri ca castigul ti-l va lua statul roman prin BIRURI (taxe si impozite).

In aceiasi categorie mai intra afaceri gen
firma de curatenie
spalatorie auto
mini market
gogoseri, magazin de haine .etc
.........................si totusi unii talhari au reusit, sa faca constructii si sa castige prin cumpararea de materiale cu cecuri fara acoperire , neplata angajatilor , fentarea birurilor , etc.

Acum afaceri bune :
1 BANCI (neaccesibile noua)
2 Asigurari
3 Cea mai mare escrocherie LOTO , iar neaccesibila noua pentru ca este monopol de stat dar se poate cu POKER si jocuri de noroc.
Investitie mica se poate face si rate la aparate , pentru ca o sa mearga suta la suta, daca cumva se va intampla ca cineva sa castige o suma mare stati linistiti , a doua zi iti va inapoia suma plus isi va baga apartamentul la joc .Castigul va fi drogul de care nu va mai putea scapa.
Ce va trebuie sa faceti . NIMIC veti vinde doar vise iar oameni vor sta la coada sa cumpere , iti vor da bani in schimbul la NIMIC, singura activitate este cea de a colecta banii . ATENTIE sa dati cezarului ce este a cezarului si totul va merge struna cu doar 5 aparate.

Astept si de la voi o idee buna de afacere sa se castige bani nu probleme , datorii , si multa munca .

Mai este si alta categorie unde ii lasi pe altii sa munceasca pentru tine
cateva exemple www.fortumo.ro , firma de consultanta , etc.
De fapt tu ce promovezi? jocurile de Poker sau Fortumo? Daca consideri ca te imbogatesti din vanzarea jocurilor de noroc sau din cei 20 EURO care ii poti primi de la Fortumo te inseli.
Pentru a te convinge de jocurile de noroc vezi Ritzio cu ale lor cazinouri care se inchid unul cate unul. Ziceai si de banci. Studiaza ziarele economice chiar si on-line.
Daca tu ai vandut aparate, ce faci dupa ce le vinzi? Nu le poti vinde si gata. Trebuie sa le asiguri garantie, sa le intretii, sa le repari si asta inseamna PRESTARI SERVICII.
Sau ce faci? Le vinzi si gata? Daca e asa inseamna ca nu te deosebesti de un pietar sau buricar.
Mai revizuieste-ti opiniile si ideile iar daca vrei sa vinzi ceva incerca sa-ti promovezi produsele altfel.
Nu sti cum? Atunci trebuie sa PLATESTI sa-ti promoveze altcineva produsele sau sa-ti acorde consultanta. Dar mai este o varianta: poti sa nu vinzi nimic si sa ramai cu ele sau sa incerci sa le vinzi la vecinii de peste Prut. Vezi ti-am dat un pont. Mai pot fi zise multe, dar nu merita efortul.
Cine vrea sa-si deschida o sala de jocuri de noroc mai intai trebuie sa studieze legislatia si este posibil sa renunte. Asta daca nu cumpara de la "georgeflorin" care ii acorda tot suportul logistic de care este nevoie.

Sper ca sa fi inteles si tu ceva din cele de mai sus, "georgeflorin".
Reply With Quote
Old 10-27-2009, 07:15 AM
Member

Sa deschizi o sala desteptule AM SPUS, nu sa vinzi jocuri, esti prost si nu stii ce vorbesti, traiesti pe alta planeta.Eu ma acup cu constructii , si dupa cum am mai spus ,am doar cateva datorii asta dupa 6 ani de munca, de ridicat blocuri si case , si eu am crezut ca se castiga banul prin munca , dar nu este asa. Cu un aparat de poker castigi intr-o luna la fel ca si cat ai castiga muncind impreuna cu 5 oameni sa construiesti o casa , diferenta ca la pentru aparat nu trebuie sa muncesti. LEGISLATIA este cum este dar dupa ce vei pune totul la punct , bani o sa curga.
Reply With Quote
Old 10-27-2009, 07:21 AM
Member

Cand am adus vorba de fortumo , am zis sa creezi ceva asemanator , NU SA lucrezi pentru ei , banuiesc ca nici macar nu intelegi ce este fortumo,
uite inca un exemplu http://www.voxline.ro/ si uitate la graficul lor pe lista de firme http://www.listafirme.ro/sc/11027079...cation_srl.htm
daca iti dai seama cam ce inseamna , BAIETII DESTEPTI NU?
Reply With Quote
Old 10-27-2009, 07:25 AM
Member

BANCILE, sa studiez ziarele economice , hm trezestete , pana acum bancile au dat credite , de acum incolo timp de vreo 30 de ani ei numai vor incasa , vor face numai profit si iti vor lua casa pentru care ai achitat in proportie de 80 % si o vor vinde la un pret cu cat ai cumparato.

Auzi , te rog trezestete si tu!
Reply With Quote
Old 10-27-2009, 07:34 AM
Member

Domnule MariusMAX spuneti-mi unul singur care a facut cinstit un imperiu , din munca si afaceri CORECTE , doar unul. Da-ti un singur exemplu.
Domnule MariusMAX cum merge MINIMARKETUL de la coltul blocului , prieteni de ai mei care se ocupa cu asta se cam pling nu reusesc sa castige bani nici cat sa isi plateasca facturile de acasa.
Reply With Quote
Old 10-27-2009, 09:29 PM
Worker Worker is offline
Member

Multumesc, ca m-ai luminat, ``DESTEPTULE``!
Se vede ca lucrezi cu mistia si canciocul.

Nu mai are rost sa mai discutam ca nu prea avem cum sa ne intelegem.
`` Sa deschizi o sala desteptule AM SPUS, nu sa vinzi jocuri, esti prost si nu stii ce vorbesti, traiesti pe alta planeta.``
Eu nu te-am jignit pe tine cum ai facut tu cu mine si nu numai ( Doar prostii si prostii)

Forumul nu mai are moderatori?
Reply With Quote
Old 10-27-2009, 09:40 PM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

georgeflorin, te rog sa renunti la agresivitate si sa vorbesti civilizat, altfel o sa ma vad nevoita sa renunt la prezenta ta.
Old 10-27-2009, 10:10 PM
Worker Worker is offline
Member

Si ar fi bine sa-ti ceri scuze.
Dupa putina cercetare pe net te-am identificat. Ca sa-ti dai seama ca nu glumesc iti dau un indiciu: ti-ai suspendat activitatea la firma in data de 22 July 2009. Firma ai deschis-o in 2007.
Stiai ca poti fi dat in judecata?
Daca se doreste pot sa fac publice datele tale pe acest forum ca sa stie oamenii cu cine au de a face.

P.S. Nu uita sa verifici cutia postala.

Multumesc, Admin,
Scuze pentru off-topic, dar chiar m-a enervat tipul.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules