Go Back   Forum Afaceri > IT&C > Site-uri

Site-uri Site-uri puse in discutie. Nu se accepta reclama!

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-14-2007, 09:54 PM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Ei da, nu pot sa stau si eu cu copilul in vacanta si sa n-am timp de nimic, ca repede sariti la mine[img]smileys/smiley4.gif[/img]
Uite ca, nu numai ca m-am uitat, dar am si comandat 2 genti [img]smileys/smiley2.gif[/img].

Siteul e dragut, codul e curat si destul de bine optimizat dpdv SEO.
Ar trebui ca tagurile &lt;title&gt;, si meta description si keywords sa fie diferite pe fiecare pagina. Adica, in loc de "</font>Magazin online de genti pentru toate gusturile si pentru toate ocaziile</font>", sa pui "Nume produs - </font>Magazin online de genti pentru toate gusturile si pentru toate ocaziile". Asta e valabil si pentru description. La Keywords, tot asa, pui "nume produs, si celelalte pe care le ai acolo". Asta te ajuta sa fii indexata mai bine in google pentru mai multe cuvinte cheie.

Vezi ca la produsul: http://www.gentionline.ro/produs/232...riu_GCA001.htm, ai geanta de lungime ... si de lungime ... [img]smileys/smiley17.gif[/img]

Imi place ce ai scris la Despre noi. Mi se pare potrivit.

Si gata, ca mi-e somnica [img]smileys/smiley22.gif[/img]
</font>
Old 09-15-2007, 05:46 AM
sserbanro's Avatar
sserbanro sserbanro is offline
Member

Mulţumesc Diana!
Īncă o dată, o dovadă a faptului că ceea ce am afirmat despre tine e adevărat! Prompt şi la obiect şi, mai ales, ceva ce nouă, ne-a scăpat: codul sursă...
Spre ruşinea mea, la asta chiar nu m-am uitat. Dar, pentru că ai adus vorba, o să zic şi eu două vorbe, despre "săpăturile" mele.
Am experimentat o idee mai veche a mea, născută atunci cānd am īnceput să descopăr că există elemente importante legate de "codul invizibil" - SEO.
Am remarcat că este critic titlul paginii. Fără nici un fel de promovare, se poate obţine o indexare pe 4 - 5 poziţii īn Google, īn zona 1 - 150, DOAR DIN TITLU!!! Rezultatele sunt testate timp de circa 2 ani pe paginile mele.
ATENŢIE: Multă lume confundă titlul paginii, cu proprietatea &lt;title&gt;. Pentru a obţine un rezultat bun, aici trebuie tratată problema foarte atent!
Titlul efectiv, trebuie să fie pe cāt posibil scurt şi cu caractere max. H2. Dacă se coboară, se pare că botul Google le consideră text şi e posibil să le ignore. Deci, H1 sau H2. La un WYSIWYG, asta īnseamnă maximum admisibil pe butonul de majorare, sau, mai bine, dacă are opţiune, chiar H1.
A doua secţiune critică, extrem de importantă (!!!!) este
PROPRIETATEA &lt;title&gt;. Acesta e un cod care nu apare pe pagină, ci sus, īn titlul ferestrei browserului.
Aici, trebuie puse toate cuvintele cheie (Cāt mai multe, nu contează că nu se afişează tot!) din sfera de interes.
Contează ordinea! Se īncepe cu ceea ce defineşte pagina sau situl. De ex. la genţi, numele firmei ar fi bine, ca să impui crearea unui nume (branding issuing/issues). La īnceput va fi mai grau, dar mergeţi la mine, la
Media Factory şi veţi vedea că numai īn Romānia sunt vreo 5 MF, fără să mai vorbim pe plan internaţional... Corporaţii!! Totuşi, am reuşit să intru īn "Top 100"!!!
Alt aspect critic, este aranjarea cuvintelor din acest şir.
Fiecare pagină, are specificul ei. Deci, chiar dacă şirul este practic acelaşi, pe primele 3 poziţii, se pun informaţiile relevante. Să zicem, geanta aurie, de mai sus.
Pe prima poziţie, pui firma, pe urmă virgulă, apoi "Geanta crem-auriu GCA001" virgulă şamd.
La pagina cu următoarea grupă, faci rocada: Īnlocuieşti "Geanta crem-auriu GCA001" cu numele grupei respective.
E bine dacă numele html coincide cu chestia asta, adică, dacă fişierul cu prezentarea, se cheamă "Geanta crem-auriu GCA001.html". Cine a făcut pagina, a citit presupun un articol al lui Matthew Glanfield, īn care prezenta un studiu comparativ referitor la preferinţele Google pentru semne speciale. Īntr-adevăr, utilizarea [ ], adică [%20], conduce la pierderea a pānă la 200 (dezastru) de puncte, adică, indexare de la poziţia 200 īncolo! Google preferă separatorul underscore [_]. De asemeni, este important să se ţină seama la despărţirea īn cuvinte, dacă ceva din numele paginii, este cuvānt cheie. Dacă da, atunci neapărat trebuie separat īn nume cu underscore. Google caută să vadă dacă există astfel de incidenţe, nume_pagină şi "nume" "pagină" --- cuvinte cheie, īn zona &lt;title&gt; şi META TAG. Sunt observaţii care mi-au luat multă vreme să le verific, dar dau rezultate foarte bune.
Cam atāt pentru astăzi şi īncă o dată, mulţumesc Diana pentru promptitudine şi exemplul bun.
Da' pānă la urmă, nu eşti tu "mămica" noastră?! cui să ne văităm [img]smileys/smiley19.gif[/img] ? [img]smileys/smiley2.gif[/img] [img]smileys/smiley4.gif[/img]

Edited by: sserbanro
Reply With Quote
Old 09-15-2007, 06:41 AM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Serban, te contrazic putin.
Mie mi se pare mai important &lt;title&gt; si meta description. Sunt si headingurile importante, dar primele mi se par si mai si.
Si la &lt;title&gt; este f important ca partea variabila sa o pui prima, pt ca google sa considere ca title-urile sunt diferite pe fiecare pagina.
Am lansat duminica un site, in 4 zile a fost indexat de google (ce-i drept, gratie eafacere.ro) si pe multe cuvinte cheie este pe prima sau a doua pagina din google.
Si asta cu title este experimentata pe eafacere. La inceput, tot asa, incepeau toate title-urile cu "eafacere.ro - blabla". Si multe rezultate au intrat in supplemental results. Si nu stateam prea bine in google. Ei, dupa ce am schimbat title-urile (blabla-eafacere.ro), description si keywords, s-a schimbat problema [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Hmmm, de abia m-am trezit si inca nu mi-am baut cafeaua. Sper ca intelege cineva ce am monologat pe aici [img]smileys/smiley36.gif[/img]

Old 09-15-2007, 08:23 AM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

yasminne, am inteles azi ca modelele de genti pe care le aveti pe site sunt disponibile in mai multe culori. Ar trebui sa specificati asta la produsele la care exista asa ceva. Are clientul mai multe variante din care poate alege. Si la comanda produsului, eventual adaugata si optiunea asta, ce culoare de geanta vrei.

Sa n-o iei asta ca pe un repros, mie imi convine f mult si varianta propusa de voi . E pur si simplu o optiune in plus pt client.
Uite, de ex., sa zicem ca mi-a placut f mult o geanta rosie ca model, dar nu vreau culoarea rosie si atunci nu o comand. Dar daca vad ca aveti acelasi model si pe negru sau maro, de ex., atunci da, bag o comanda.

Old 09-15-2007, 08:24 AM
sserbanro's Avatar
sserbanro sserbanro is offline
Member

Merci, Admin!
Cu chestia asta, am avut nişte dubii şi eu, am simţit că prima poziţie e cea mai "hottie". La mine chestia este că am nevoie să impun deocamdată numele firmei...
Reply With Quote
Old 09-16-2007, 08:19 AM
yasminne yasminne is offline
Junior Member

Hei admin, este adevarat ca unele produse sunt disponibile in mai multe culori, dar dat fiind faptul ca siteul nu a fost conceput si cu aceasta rubrica, alege culoarea</font>, noi preferam sa le afisam individual. Se mai intampla sa ramanen fara un produs pe culoarea verde, dar sa fie pe rosu.....si nu avem exact posibilitatea sa specificam asta. Asa ca am afisat fiecare produs separat.
Reply With Quote
Old 09-16-2007, 08:56 AM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Pai ma gandeam ca puteti pune dupa descrierea produsului, text chior. Disponibil in culorile blabla. Ca descrierile alea doar le-ati introdus manual.

Btw, sa va laud. Am comandat gentile vineri noaptea si a doua zi, sambata dupa amiaza, a venit curierul cu ele.
Gentile sunt f. frumoase, ca doar de aia le-am ales [img]smileys/smiley2.gif[/img], imi place mai mult geanta neagra decat aia maro, de aia ma gandeam sa afisati si culorile disponibile, pielea ecologica din care sunt facute este intradevar foarte fina si moale. Recunosc ca la asta am avut niscaiva strangere de inima, sa nu fie ceva gen scai.

Si preturile nu mi s-au parut mari. Eu am mai cautat genti, la preturi mai mici sunt niste stifturi, si cele intradevar de firma ajung pe la 300 RON. Deci eu zic ca preturile sunt acceptabile.

Ei, primesc un pupic pt. asa un feedback?[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules