Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-18-2008, 11:45 AM
Julian000 Julian000 is offline
Member

Am zis ca nu mai continui sa postez la acest topic insa chiar dak cum a procedat domnul Emil....tacerea....poate fi un raspuns....eu am ales totusi sa iti raspund reluc. Cum se face ca toatanimeni nu intelege si nu debiteaza concret ceea ce vrei sa spui....sau...poate e invers. Ideea e ca ar trebui sa recitesti ce am zis si ai sa vezi ca are inteles si este raspunsul si solutia perfecta la dilema actuala...lucru confirmat chiar si de domnul Emil. Ideea e ca dak nici singur nuintelegi ar trebui sa te intorci la bazele a ceea ce inseamna afacere cu toate tertipurile ei si sa vezi ca dak completezi un formular cu un scop si nu ai primit un raspuns ar trebui sa schimbi strategia....metodica tre sa difere si sa fie reactualizata aparent....deoarece u justifici acea completarea formularului cu apasarea unui buton iar acuma astepti rezultatul scontat. Insa lumea afacerilor nu e chiar un mecanism si lucrurle se schimba....se diversifica....oscileaza atat ca forma cat si ca marime....si totul e o jungla in care trebuie sa fii mai bine prevazator decat prost....si in carechiar dak esti deasupra lucrurilor....chiar dak esti pregatit si la punct...poate aparea ceva....si de aceea orice lucru nou sau in plus pe care il aduci la masa ....trebuie manipulat spre atingerea unui potential maxim.....astfel nici nu ne putem arunca in a ne dedica unei idei sau chiar si cand deja suntem pe piata....tot nu facem noi jocurile...suntem prea mici uneori sa ne numim si jucatori pe o piata.... Ideea ar fi ca o ferma nu e ceva nou....40000 nu e o sumamare ca sa poti fi competitiv si in plus nu poti atrage vreun interes sau investitor doar punand ideea pe masa. trebuie prezentata persoana in cauza....cu abilitatile si cu ceea ce poate pune la dispozitie....trebuie prezentata ideea in cel mai intens proces de marketing posibil pt a sublinia ceea ce o face diferita....unicitatea si diversitatea ideii....multe...prea multe....oricum...sincer....nu fatza de mine....nu ma intereseaza domeniul chiar dak e interesant si cu potential si de dezvoltare si financiar ...insa sincer...nu cred ca ai atras atentia cuiva....dimpotriva....oricum....dak vrei o analiza competenta si oferi o prezentare concreta....cu cerinte si cu ceea ce oferi si propui in schimb....insa deschizand un alt topic...sunt sigur ca vei atrage mai mult interes si cu siguranta vei constientiza si tu mai bine ceea ce necesita si ceea ce reprezinta ideea ta.Oricum.....multa bafta...
Reply With Quote
Old 04-22-2008, 08:38 AM
reluc reluc is offline
Member

deci am avut dreptate ca este o mare pacaleala
va salut
Reply With Quote
Old 04-22-2008, 12:47 PM
Julian000 Julian000 is offline
Member

Las pe cei care vor citi discutia sa vada cine are dreptate si cine e semidoct....vad ca degeaba am incercat sa lamuresc problematicasi ideea care transcede toatadiscutia asta. Oricum....sfatul meu...nu e sa nu te apucide ferma ta.....ci sa nu te apuci de afaceri...cel putin pana nu te pui la punct cu....hai sa zicem....tot.......bine.....asta....dakiti pasa de situatia si statutul tau. Oricum....imi pare rau ca mi`am batut gura degeaba si Domnul Emil a facut demult miscarea potrivita....defapt....mi`a ascultat sfatul....si nu a mai postat la acest topic sau ca si raspuns la aceasta discutia....bv.
Reply With Quote
Reply

Tags
finantare

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules