Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Afacerea mea

Afacerea mea Aveti o afacere? Aveti nevoie de un sfat? Aici e locul.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-25-2008, 09:28 PM
4reall 4reall is offline
Junior Member

Salut sunt nou pe forum si am citit multe chestii interesante.

Am si eu o propunere de afacere...defapt nu e o propunere am nevoie de ajutor, de cineva interesat care a mai lucrat cat de cat in domeniu sau are ceva cunostinte.

Lucrez in Bucuresti la firma unui prieten.Lucrez la el pentru ca vreau sa invat mai multe in acest domeniu si pentru ca vreau sa imi dezvolt si eu propria afacere in acest domeniu.El e importatorul unei marci de cafea in Romania. Afacerea merge destul de bine tinand cont ca e oarecum la inceput si a fost inceputa cu putini bani. Cand spun importator nu va ganditi la zeci de tone, v-am spus afacerea e la inceput. El comercializeaza cafeaua pentru HORECA adica o vinde in baruri, cafenele, hoteluri, pe principiul ,daca cumperi cafeaua de la noi noi iti punem espressorul de cafea la dispozitie(vb de espresoare profesionale).
. De curand a inceput sa comercializeze cafea pastile(puteti sa cautati ''cialde'' pe google) impreuna cu aparate pentru genul asta de cafea. Merg destul de bine in bucuresti, mai ales pentru firmele care isi presteaza munca in birou, dar nu numai pentru birouri, in ultimul timp am vazut ca sunt din ce in ce mai interesate si baruletzele de cartier care vand cafea in cantitati mai mici(30-40 cafele pe zi).
Eu vreau sa dezvolt afacerea pe cont propriu in Moldova adica sa fiu distribuitor in Moldova al acestei cafele(Vaslui,Iasi,Bacau). Caut un om care sa fie disponibil sa faca acest lucru, adica pentru inceput sa ii dau 15-20 de aparate pentru cafeau pastile si el sa caute clientii, avand procent din vanzari si salariu.
Sau daca nu astept altfel de propunere pentru contact c_rock2you@yahoo.com
ciprian@caffetech.ro

Multumesc si sper ca nu v-am plictisit

Reply With Quote
Old 10-26-2008, 04:30 PM
deniciu deniciu is offline
Junior Member

Buna,<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
ce intelegi prin ajutor? Cauti personal care sa lucreze ca vinzatori sau distribuitori? E bine dar nu suficient. In primul rind e recomandabil sa fie tu cel activ, abia apoi sa iti cauti si angajati. Cu capitalul probabil redus de care dispui, trebuie sa fii tu insuti unul dintre distributori.

Personal cred ca la acest gen de afacere este necesara asocierea. Exista multi care dispun de un capital redus, care daca s-ar asocia ar avea sanse mai bune de succes. Fiecare s-ar ocupa personal de bucatica lui, prin asociere s-ar realiza economii substantiale la costurile pentru reclama si promotie, la costurile de achizitie a materialelor masinilor etc.

Adica asociatii ar fonda o firma care ar lucra ca si o firma francizoare, fiecare asociat (francizat) dezvoltindu-si afacerea in mod independent.
Reply With Quote
Old 10-29-2008, 01:49 PM
4reall 4reall is offline
Junior Member

stiu dar eu sunt deja bagat intr-o chestie asemanatoare in bucuresti si asi vrea sa incerc si piata de acolo
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules