Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-01-2007, 09:39 AM
Merly Merly is offline
Member

As dori sa imi deschid un magazin online de incaltaminte/haine/accesorii.
Problema este ca produsele mele vor apartine unor branduri foarte cunoscute gen ADIDAS, NIKE, PUMA etc dar si unor branduri de lux D&G, Gucci, Luis Vuitton, Lacoste si nu stiu ce autorizatii mi-ar trebui sa vand aceste produse.
In primul rand ar trebui sa am vama platita. Cum dovedesc aceasta, deoarece eu cand primesc produsele le primesc fara fara valoare declarata.
De asemenea, concomitent as vrea sa imi deschid si un magazin intr-un spatiu comercial. Voi putea vinde produse branduite sau ar trebui sa aduc marci care nu sunt cunoscute (si deci nu sunt protejate) la noi gen: Ed Hardy, True Religion, Evisu, LRG, Bape si multe altele. De exemplu as vrea sa analizam modelul magazinului TONKA care vinde firme cunoscute dar care presupun ca nu sunt protejate la noi.
Ce autorizatii/acte etc trebuie sa am asupra produselor?
Eventual daca m-ati putea ajuta sa intocmesc un plan de afaceri.
Va multumesc si astept sfaturi de la persoane care au cunostiinte in domeniu.

Reply With Quote
Old 09-05-2007, 05:15 PM
Merly Merly is offline
Member

nu-mi poate da nimeni niste sfaturi
Reply With Quote
Old 09-06-2007, 11:57 AM
Emil Emil is offline
Member

Merly,
Cel mai simplu ar fi sa dai un mail direct la producatori. Ai putea sa primesti un raspuns. Trebuie sa stii ca afacerile bune si durabile se fac astfel.
Emil

Reply With Quote
Old 10-01-2007, 11:11 AM
maxximo maxximo is offline
Junior Member

Pt a defasura o afacere in deplina legalitate (magazin)trebuie sa ai un document de provenienta a marfurilor care este in primul rand o factura de la furnizor si in al doilea rand un DVI (declaratie vamala import) care se obtine in vama atunci cand este vorba de un import.Acum depinde si de provenienta bunurilor.Pt. provenienta din UE nu se mai face DVI, factura este de ajuns.Acum este mai rentabil sa aduci marfa din UE pt. ca nu se mai plateste TVA-ul la import.
Firma o ai infiintata?

Cat despre brand-uri.Pt. cele mentionate de tine (D&G, Lacoste etc) adica astea f. cunoscute trebuie sa ai un atestat de la furnizori prin care se dovedeste originea acestor marfuri, adica trebuie sa fie originale ,altfel nu le poti aduce.Asta pt. vama.Daca printr-un mod sau altul reusesti sa le treci de vama cu vanzarea merge mai usor.Numai dc nu primesti vreo plangere de la vreun ''binevoitor''.In general inspectorii de la OPC nu se uita la marca.Ei cauta dc ai etichetate marfurile corespunzator (compozitie,certificat de calitate etc).Astea sunt niste nimicuri le poti lista si tu la un calculator dc marfurile nu le au deja.

Cat despre celelalte brand-uri poti sta linistit(a).Poti avea probl doar daca se vor deschide si la noi reprezentantele respectivelor marci si se autosesiseaza.Dar mai e vreme pana atunci.
cat despre alte autorizatii,nu ai nevoie de nimic .ma refer pt. produse in sine.

Eu am un magazin de incaltaminte central pe care nu-l utilizez la capacitate maxima si caut pe cineva cu care sa impart chiria.Dc esti interesat(a) anunta-ma.Eu te pot ajuta cu toti pasii legali de care ai nevoie.
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 07:48 PM
sclipitor sclipitor is offline
Junior Member

Va salut! si eu sant interesat de asemenea sa am un mic spatiu comercial de maxim 20 mpatrati pt inceput unde sa comercializez incaltaminte de calitate luata direct de la producator.
Reply With Quote
Old 10-21-2007, 03:09 PM
Merly Merly is offline
Member

@ maxximo ti-am trimis PM; sper sa-mi raspunzi
@sclipitor o sa-ti dau add sa discutam

Reply With Quote
Old 01-17-2008, 07:03 PM
Merly Merly is offline
Member

@maxximo daca mai urmaresti forumul te rog sa-mi lasi o modalitate de contact

Pt produse Adidas in special ce acte trebuie sa am asupra marfii?

Reply With Quote
Old 01-17-2008, 07:47 PM
sclipitor sclipitor is offline
Junior Member

merli am tot asteptat add-ul tau.. .. ti am lasat niste mesaje ofline.. dar nu ai raspuns la ele... si nici ca te -am mai vazut online... ce s-a intamplat?
Reply With Quote
Old 01-17-2008, 11:51 PM
Merly Merly is offline
Member

Da nu prea am folosit idul ala in ultimul timp o sa intru acuma pe el sa vorbim.
Reply With Quote
Old 01-21-2008, 11:08 PM
Merly Merly is offline
Member

Nu mai are nimeni nici o parere?
Reply With Quote
Reply

Tags
incaltaminte, magazin online, plan de afaceri, spatiu comercial

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules