Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-16-2007, 08:21 AM
IClaudiu IClaudiu is offline
Junior Member

salut,

Ma gandesc de foarte mult timp sa imi deschid o afacere, am avut foarte multe idei dar toate au picat dintr-un motiv sau altul. Acum m-am gandit la ceva mai simplu, un magazin de haine (eventual as vrea ca undeva in capatul magazinului sa vand accesorii pt lupte de full contact - nu sunt prea multe in bucuresti). Hainele vor fi aduse din Germania probabil. Dar normal ca am nelamuriri: in primul rand as vrea sa stiu daca facutura pe care mi-o vor da cei de la care cumpar este de ajuns pt a explica provenienta marfii si in al doilea rand care sunt formalitatiile vamale, exista restrictii in privinta asta sau pot sa aduc cate haine vreau eu in tara? deasemenea am inteles ca tre sa platesc ceva si la vama pt ce aduc in tara? Daca mai este ceva ce mi-ar trebui va rog nu ezitati sa imi spuneti (probabil ca sunt "cateva" lucruri despre care nu stiu .

Multumesc.
Claudiu
Reply With Quote
Old 01-01-2008, 12:39 PM
IClaudiu IClaudiu is offline
Junior Member

a trecut o luna si...nimic, oricum era cam aiurea, trebuie sa gasesc altceva
Reply With Quote
Old 01-01-2008, 01:18 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Vezi, timpul le rezolva pe toate daca nu le rezolvi tu.
Bafta in continuare.
Reply With Quote
Old 01-02-2008, 05:27 PM
Azerty Azerty is offline
Junior Member

Nu a trecut o luna, au trecut doar doua saptamani
Chiar daca vrei sa te apuci de altceva, raspund acolo unde stiu :
Factura furnizorului este suficienta pentru a explica provenienta marfii.
Nu ai de nimic de platit la vama.
Cat despre formalitatile la frontiere, transportatorul tau trebuie sa stie ce si cum. Sunt diverse hartii de completat,numai facturile nu sunt suficiente... un soi de documente care insotesc marfa, un fel de borderou in care scrie ce contine transportul, cine le trimite, cui le trimite...
Exista formulare tipizate, ia legatura cu un transportator.
Daca vrei sa transporti chiar tu marfa, nu stiu sa spun, dar logic ar fi sa ai aceste documente insotitoare.
In plus, firma ta va avea un nr. de inregistrare intracomunitar, cand il ai pe acela vei putea cumpara fara TVA in Germania sau de unde vrei sa cumperi (tara membra a UE), atentie, uneori trebuie sa insisti, ca multi vor vrea sa-ti vanda la pretul cu TVA, ca sa nu se ma complice,va trebui sa insistisa-ti vanda fata TVA!
Reply With Quote
Old 10-27-2008, 11:15 PM
neo33roc neo33roc is offline
Junior Member

salut si eu m-am gandit la ceva asemanator bine cu marfa luata din tara de la dragonu' rosu sau europa. vreau sa stiu dc s-ar merita o astfel d afacere.
Bafta la afacere.
Reply With Quote
Old 10-28-2008, 09:26 PM
flinutz flinutz is offline
Member

@neo33roc
Fa-ti un calcul -daca adaosul totaliti acopera cheltuielile fixe (chiria, utilitatile, salariile). Daca da, atunci continui calculele si vezi efectiv ce lichiditati ai in fiecare saptamana, luna etc.
Calculele sunt relativsimplu de facut, dar trebuie sa fii atent cat itipropuisa vinzisi sa-ti atingi acel target.
Reply With Quote
Old 10-29-2008, 04:48 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

vezi ca la dragonul rosu sunt multi comercianti care au luat si ei la randul lor marfa de la chinezi si o vand in acele buticuri
Reply With Quote
Reply

Tags
afacere, magazin haine

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules