Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Vreti sa incepeti o afacere si nu stiti care sunt primii pasi? Intrebati aici.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-24-2008, 04:19 PM
Fabius Fabius is offline
Member

Salut,
ma bate gandul de ceva vrem sa imi deschid un magazin online. Nu o sa va spun ce tip de magazin deocamdata, pentru ca nu sunt foarte multe in romania nici online nici macar offline din cate am vazut, deci este o piata destul de buna dupa parerea mea.
M-ar interesa care ar fi primii pasi din punct de vedere legal pentru deschiderea unui astfel de shop.
Ce acte trebuiesc facute, ce contracte trebuiesc semnate etc...
M-ar interesa si ceva informatii general despre costuri.
Realizarea magazinului si promovarea nu sunt incluse aici, pentru ca le pot face singur.
Daca magazinul online merge bine m-as extinde si cu un magazin real.
Astept pareri cat mai competente.
Multumesc anticipat.

Reply With Quote
Old 12-24-2008, 10:52 PM
victorantos victorantos is offline
Member

pune saitul pe picioare,
si daca reusesti sa vinzi 1-2 produse in 2-3 saptamani mergi mai departe(creare firma etc), daca nu -renunta
Reply With Quote
Old 12-25-2008, 12:34 PM
Fabius Fabius is offline
Member

Nu se poate sa vad fara firma. Produsele alea 2-3 pe care le-as vinde, trebuie livrate de cineva, deci niste contracte tot trebuiesc semnate, ca nu o sa ma duc eu sa le livrez celor ce au cumparat...
Reply With Quote
Old 12-25-2008, 02:39 PM
Member

inteleg ce zici,dar ideea mea era ca degeaba faci tu firma si alte batai de cap/cheltuieili cat timp nu stii daca o sa ai clienti...
intuitia mea imi spune ca n-o sa vinzi niciun produs online, pentru ca nu ti-ai pus problema cea mai importanta :"cum gasesti clientul? sunt clienti pentru ce vreau sa vand?"
cand simti ca ai raspuns 100% la aceste intrebari si esti sigur de raspuns, mergi mai departe,altfel pierdere de vreme si bani...Edited by: victorantos
Reply With Quote
Old 12-25-2008, 06:52 PM
Fabius Fabius is offline
Member

Mi-am raspuns deja la toate intrebarile.
La aspectele tehnice m-am gandit.
Promovarea va fi facut prin SEO, dupa cum spuneam nu mai sunt decat 2-3 astfel de magazine in romania, care chiar nu mi-ar face nici o concurenta dpdv SEO. Iar clientii vor fi adusi in cea mai mare parte din motoare de cautare si publicitate pe bloguri.
Am verificat deja cu google trends cateva cuvinte cheie care m-ar interesa si sunt foarte cautate si nu este nici concurenta pe ele.
Deci chiar m-am gandit la toate astea. Singurele lucruri pe care mai trebuie sa le stiu, ar fie ceea ce am intrebat in primul post.

Reply With Quote
Old 12-25-2008, 06:57 PM
Member

nu e suficient,
trebuie sa incerci piata, de unde stii tu ca acele 2-3 magazine au succes, poate au 1-2 clienti pe luna sau pe an si poate asta e motivul pentru care nu sunt asa multe magazine in acea nisa

eu zic sa faci un sait optimizat SEO cu ceva continut din domeniu(descreire produse/servicii si vezi ce trafic o sa ai
apoi vei putea decide daca merita sa pui un buton de "cumpara" pe sait si restu detaliilor de businessEdited by: victorantos
Reply With Quote
Old 12-25-2008, 07:28 PM
Fabius Fabius is offline
Member

Am deja un blog informativ pe acea nisa are in jur de 300 unici pe zi fara nici un fel de seo, numai trafic organic datorita continutul pe care l-am adaugt.
Reply With Quote
Old 12-25-2008, 07:31 PM
JustDeals JustDeals is offline
Junior Member

stie victoras ce stie.. apropos cat ceri pt un site la un magazin online optimizat SEO?
Reply With Quote
Old 12-25-2008, 07:46 PM
Member

f bine,
atunci apeleaza la un avocat sau la o firma si cu 300-500 euro ti-au facut toate actele si in 1-2 saptamani poti vinde online

apropo de SEO , stiu si eu sa fac,cand eram in Romania am optimizat saitul meu personal pentru "asp.net C# freelancer romania" - mai sunt inca primul la search pe google
Edited by: victorantos
Reply With Quote
Old 12-25-2008, 08:39 PM
Fabius Fabius is offline
Member

@victorantos 300-500 euro ar fi numai onorariul avocatului sau crezi ca-mi ajung pentru toate actele banii astia ?
@JustDeals nu am optimizat decat pentru mine pana acum, oricum depinde de site si de keyworul, keywordurile pentru care tintesti.

Reply With Quote
Reply

Tags
afacere online, afaceri online, magazin online

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules