Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Idei de afaceri

Idei de afaceri Loc de impartasit si promovat idei de afaceri.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-25-2007, 12:51 PM
Emil Emil is offline
Member

Quote:
Originally Posted by gigi43
Nu spun ca n-am sa mai revin pe acest forum,dar se pare ca aici unii pot avea ""indrazneala""cit cuprinde,iar altii nici nu se pot apara,pentru ca in acest caz sunt agresivi.Am sa retin chestia asta. Adminule,sunt adeptul democratiei,nu-mi place pluralul,pune un zid intre doua sau mai multe persoane,netul este o comunitate mai speciala.Peste tot in lume mi se spune pe nume,imi place de mor chestia asta,dar citeste bine repliul lui Emil cu "Mai Aurele", Emil sa urcat pe Intercontinental sa-l pot vedea mai bine.Si daca era la sol il vedam la fel de bine. Daca tipul asta de exprimare este prietenos,eu sigur sunt Bin Ladin.

Cu stima
Aurel Marian
Salut in primul rind tie, gigi43, si in al doilea rind celor care citesc aceste rinduri.
Unu: nicidecum nu am dorit sa fiu agresiv cu cineva.
Doi: nu vad din ce motiv s-ar apara un om pe acest forum.
Trei: de regula cind scrii pe net si pui si un emoticon care face cu ochiul inseamna ca in nici un caz nu esti agresiv ci doar glumet.
Patru: din cite stiu a te intilni la un pahar de vorba e o chestie normala si nu o invitatie in ring
Cinci: scuze ca am indraznit sa zic "mai Aurele", nu e nimic personal.
Sase: bruma de imagine, inamici, credibilitate, 27 de semne de exclamare, amenintari si alte alea, mda, cred ca mai bine nu mai continui...
Sapte: asa e, firmele adevarate, pun stafful, adicatelea cine lucreaza, la about us, adica despre noi, in marketing nu il intereseaza pe client cine esti ci daca ii satisfaci nevoia, nah cel putin asa am invatat eu...
Cam atit si sa auzim numai de bine.
Reply With Quote
Old 09-26-2007, 12:34 PM
fxbba fxbba is offline
Member

"Nu am cunoscut inca" asa incepeam cind ai intervenit un forta" daca n-ai intilnit tu inseamna ca nu exista?" Nici n-am zis asa ceva. Puteai sa spui simplu: Mai Aurele, eu am un business pe net, daca vrei putem discuta, sau ceva asemanator. De la asa ceva si la ironia ta (ce glumet, ce prieteneste, de unde pina unde???!!). Voiam sa discut cu un om mai priceput ca mine, dar m-am cam desumflat. Cind pretinzi ca stii ceva ,trebuie sa si demonstrezi.
Multumesc de traducere (About us). Nu fac risipa de englezisme, dar cind am lucrat in companii striane, am avut 2 (doua) teste:
1.profesie
2.Engleza
Ca sa fiu credibil, voi cauta, stiu sigur ca pe undeva am contractele, le voi posta pe forum.
Spuneam ca m-am desumflat in ce priveste discutia cu un vebmaster:
nu numai rectia ta m-a dezamagit ci si siteul tau:
1.are PR-3
2.are ceva link back,
3.achor text "not found"
4.de ce doar PR 3 din 2005 si pina acum??
5.de ce kink back doar laarad, lagalati, latulcea,????
6.google acorda o relevanta pentru keywords de 100%, te-ai gindit ca acel procent se imparte pe numarul de keywords folosite? daca da ai idee cita relevanta au cuvintele tale "keywords"?? Daca-mi amintesc bine ,ai cam 30.
Cu cit procentul care ii revine fiecarui keyword este mai mic, cu atit mai mica importanta ii va acorda Google.
7.Arpopo, cine este Dragos Csukat??
Sa mai continui Emil? Ai encriptat siteul ,dar cui ii pasa??
Nu sunt hacker, dar sunt atitea programe care rezolva gratis orice problema.
Cu stima
Aurel Marian
Reply With Quote
Old 09-26-2007, 03:10 PM
fxbba fxbba is offline
Member

Am mai gasit ceva timp si am revenit just for a second. Priveste Emil, iti mai amintesti acest mesaj:

Subject: RE: Admiratie
Sent: 08Septembrie2007 at 14:44
Sent by: Emil
Group: Junior Member

Salve Relu!
Mersi de aprecieri. Bucuria mea e sa ajut pe cei care se ajuta si singuri. E mai usor sa inveti pe cineva sa faca o paine decat sa o cumpere
Timpul meu e limitat si de aceea nu discut decat cu cei care intr-adevar vor sa fie ajutati.
Toata stima,
Emil
www.mediacitygrup.ro

-- Previous Private Message --
Sent by : gigi43
Sent : 07Septembrie2007 at 16:01

Salut
Toata stima Emil, am intrat putin prin forum si am vazut multe interventii ale tale, prin care oferi ajutor. Inca o data ""Toata Stima". Pe acest forum se discuta orice, numai ajutor nu prea se-nghesuie userii sa ofere.
Cu stima
Aurel Marian
aloha_aurel@yahoo.com

La vremea respectiva stiam,sau credeam,ca esti unul din fortosii de pe netul romanesc,apoi mi-ai stirnit curiozitatea si ......

Eu intotdeauna am apreciat gesturile elegante,asta nu inseamna ca trebuie sa le ignor pe celelalte.
Nu era mai interesant sa fii pe strada alor amabili???
Ca sa-ti arat ca nu sunt dusmanul tau cere-mi ceva si vezi daca te refuz.
Chiar de la unul ca tine cautam ajutor.Dar in situatia data,nu.Eu sunt un om care nu se apleaca.
Cu stima
Aurel Marian
Reply With Quote
Old 09-27-2007, 01:06 PM
Emil Emil is offline
Member

Salve Relu!
Ca sa revin la discutia noastra apreciez un om care stie ce vrea. S-ar putea sa iti datorez scuze si daca e asa atunci te rog sa imi accepti scuzele.
Nici pe departe nu ma gindesc sa nu ajut pe cineva care vrea ceva intr-adevar. Daca ai nevoie de ceva si e legal si imi sta in putere sa te ajut o fac.
Ma bucur ca esti printrei cei care "nu se apleaca".
Ca sa nu zici ca nu cer, zi si mie pe privat daca nu poti public, ce e cu N95 alea si ce hram poarta.
Iti stau la dispozitie daca am timp, sa discutam.
Cu stima,
Emil
P.S.: Referitor la siteuri ma bucur sa am feed back numai ca e greu sa le stii pe toate. Plus de asta de partea tehnica nu ma ocup personal. Dragos Csukat face parte din echipa tehnica si e baiat bun.
Reply With Quote
Old 09-28-2007, 09:24 AM
fxbba fxbba is offline
Member

Emil
Imi palc profesionistii la nebunie, in faza de inceput as fi apelat la ajutorul tau (nu sunt timpit sa pretind ca stiu tot), credema acum e ceva care sa sters, sa dus, nu stiu cum sa spun. Voi povesti ,o mica si dureroasa pentru mine, intimplare:
In 1996 la inceputul lui decembrie, asteptam inca din 31-10, ne anunta Captain, ca 9 crew members, rapid bagajul facut, vine salupa in 20 min. si plecati acasa. Nici in armata n-am patit asa ceva. Am rezolvat repede, am plecat la mal, dupa vreo 7 ore de asteptari prin Atena, aeroportul. Eram singurul roman, ceilalti arabi din Liban si Siria. Imi tremurau buzele de emotie (nu stiam daca ii voi revedea vreodata pe acei oameni, oameni cu O cit Intercontinentalul, adevarati. Ei in zona lor (pe aeroport), eu intr-a mea. Parca cazuse cerul pe mine. Incerc sa citesc ceva, cine dracul poate in asemenea momente sa citeasca. Ma uitam pierdut, undeva in prova babord, vad doua femei si dupa mimica ghicesc ca sunt romince. Ma ridic, ajung linga ele, cer permisiunea sa iau loc si incerc o mica discutie, voiam sa vorbesc romineste, nu vorbisem de peste 11 luni, erau romini de ai mei. M-au respins ca pe ultimul cersetor. Le-am aratat ,aveam 14,000$ (salariul plus businessul), nu eram tilhar, am aratat pasaportul, sa vada cind am iesit din tara, nici un rezultat. M-am ridicat si am spus:
"Sunt un fraier coclit, cum am putut gindi ca pot discuta cu doua vaci" M-au auzit ,dar hwo's care??
Ma asez la locul meu, dezgustat, suparat rau, cind aud ceva zgomote dinspre zona arabilor, venea Brian (il chema Ibrahim, eu l-am botezat Brian) cu doua sticle de wisky, se intoarce catre colegii lui si le spune in araba (intelegeam dar nu vorbeam) haideti ma, uitati-l pe Olrica (voia sa spuna Aurica, stia de la un alt arab care a vrut sa se insoare in Constanta)
M-am simtit intre ai mei, nu mai eram strain. Am facut un mic chef, cu greu cei de la paza au inteles ca ne desparteam pentru totdeauna. Romincele mele, au asistat tot timpul la evenimente (parca numai ele). Dupa ce m-am despartit de seaman's party (asa au spus cei de la paza) romincele mi-au facut semn sa merg linga ele. Evident am refuzat.

Am spus toata acesta poveste Emil, ca sa intelegi ca chiar daca imi oferi ajutorul, refuz, voi gasi cu siguranta pe forumuri straine, acolo niciodata nu s-a facut aluzii la nationalitatea mea, la nivelul meu, chiar daca am avut obiectii tehnice vizavi de siteul vreunui veteran ,nu s-a suparat nimeni.
Emil, eu nu mi-as incredinta afcerea (pentru promovare ) cuiva care are pe site un numar de RDS, parca, si citeva celulare. Eu vreau nume manager, adresa exacta, numar Romtelecom sa-l pot controla ,verifica etc, etc. Nu pot face un contract de promovare blind, risc sa-mi compromit aafcerea, sau pot nimeri pe mina unui cizmar. Am nevoie de referinte solide. Oricine poate pretinde ca-i mester, dar asta trebuie dovedit.
Apropo,intotdeauna am venit cu argumente ,cu probe sa-mi sustin afirmatiile, iata ultimul lot de marfa din Nokia N 95 copii, clone. Fata de oroginal nu au GPS si 3G, dar au in plus sloturi pentru 2 SIM cards. Sunt foarte cautate de cei intre 15 si 25 de ani.
Voi face la repezeala citeva pagini cu mai multe oferte suparate rau si voi ataca un segment de piata mai larg. Asta e , eu sunt altfel, limbajul asta suna cam sticlos. In stilul meu as fi zis ca: am o aferta pentru dracarime (tinerii) de-i dau pe spate.
Am adus 20 N95 pe care le-am dat engross,un pusti din Constanta, i-am dovedit pretul de fabrica, am pus peste 50 RON si ne-am strins miinile.
Cu stima
Aurel Marian
Se poate verifica pe siteul TNT, bagati tracking number, cel care incepe cu 608653194 si vedeti ce se intimpla. Daca vreti sa verificati:
http://webtracker.tnt.com/webtracker/nbTracker.do
Reply With Quote
Old 07-31-2008, 02:34 AM
alinskoda alinskoda is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by gigi43
N-am intilnit inca pe acest forum,un om de afaceri,a carui business sa fie in lumea virtuala.Toti folosesc internetul doar ca reclama sau sa fie mai usor de gasit.
DATINGUL, reprezinta o felie de 860 mil.$USD/luna. O felie cit de mica din acest cascaval, nu e de neglijat. Si functioneaza automat. Apoi, PPCSE, pe scurt,motor de cautare, nu de talia lui GOOGLE, dar motor. Acesta poate aduce,in functie de implicare,intre 4,000 si 40,000$ USD. Sigur, vor sari la mine multi care nici nu stiu ce este PR sau link back. N-au decit. In scurt timp, voi pune pe net un dating site sau un ""myspace"". Am citit multe posturi si replici.Sunt oameni care au ceva bani, se orienteaza catre, iertare, covrigarii, spalatorii etc. E alegerea lor, e parerea lor, dar se complica. Cu bani putini se pot face afaceri bune pe net.
Cu stima
Aurel Marian
Foarte adevarat, insa ceea ce te rog este cum pot sa-mi creez si eu un astfel de magazin? Sunt foarte interesat.Mii de multumiri. alinskoda@yahoo.com /0723.333.808
Reply With Quote
Old 08-15-2008, 12:01 PM
fxbba fxbba is offline
Member

Salut
Te-am cautat pe mail. Nu le citesti??
Da-mi ceva detalii. Cam ce vrei sa faci sau ce te-ar interesa??!!!
Bafta
Reply With Quote
Reply

Tags
afacere online, afaceri online

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules