Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Marketing

Marketing Strategii de promovare

View Poll Results: Va intereseaza reclamele de pe siteuri?
Da, destul de des 8 19.51%
Da, cateodata 23 56.10%
Nu, dar nu ma deranjeaza prezenta lor 5 12.20%
Nu, ma enerveaza 5 12.20%
Voters: 41. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-17-2008, 10:40 AM
paul paul is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Mindhacker
Imi cer scuze dar aici te contrazic.

Sunt vehiculate o gramada de tehnici dar doar implementarea lor intr-un mod neutru indiferent de natura si structura site-ului face ca rezultatul obtinut sa nu fie maxim sau apropiat de maxim.
... cum adica implementarea lor intr-un mod neutru indiferent de natura si structura site-ului ... asa ceva nu cred ... asta inseamna ca se pot crea automat situri eficiente ==> IMPOSIBIL ... (GOOGLE si-ar da demisia) ... !!!
Reply With Quote
Old 09-18-2008, 11:43 AM
Mindhacker Mindhacker is offline
Senior Member

Normal ca se pot implementa automat site-uri eficiente, tocmai de aceea exista cms-uri open source care sunt dezvoltate (cele mai bune calitativ) tinand cont si de search engine optimisation.

Nu iti vor oferi 100% seo dar undeva la 50%-60% poate vei ajunge, de aceea un site custom va fi mai tare ca acele site-uri. Capcana aici este reprezentata de dezvoltator, daca el stapaneste sau nu aceste notiuni.

Nu spune imposibil daca nu ai toate informatiile la indemana.
Reply With Quote
Old 09-26-2008, 02:50 PM
ali_alin ali_alin is offline
Junior Member

Daca in reclama vad ceva care caut ...ma intereseaza
Reply With Quote
Old 11-02-2008, 05:16 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Problema este ca atunci cand intri pe un site, cauti un anume lucru sau o anume informatie.
In acest timp esti bombardat cu reclame la cu totul altceva.
Normal ca te inerveaza si nu mergi acolo.
Daca incepi sa treci de la un subiect la altul nu vei ajunge nicaieri si vei pierde o groaza de timp.
Reclamele care sunt postate pe site-uri ar trebui sa aiba acelasi continut cu site-ul.
Dar cui ii convine sa aiba pe site reclama facuta de concurenta.
Acest lucru il face google mai voalat un pic, cand accepti reclame de la el pe site.
Spre exemplu la mine pe site www.deniplant.ro,unde se vorbeste de psoriazis cu tratamente naturiste, google a pus link catre: Tratament Naturist,Psoriasis,Ceai Natural,Medicamente Naturale.
Pe mine nu ma deranjeaza acest lucru pentru ca stiu ca deniplant este cel mai bun si tot la el vor ajunge dupa ce incerca tot ce se gaseste pe piata.
Nu acelasi lucru poate zice unul care are un site cu un produs ce se gaseste in 'n' locuri.

Reply With Quote
Old 06-02-2009, 09:58 PM
web-foto web-foto is offline
Junior Member

Am citit cu atentie posturile din acest thread despre reclama pe net si cum lucreaza google...parerile sunt pe alocuri adevarate, alteori false si e normal pentru ca se vehiculeaza sute de zvonuri...insa pentru o buna optimizare google trebuie avuta si anume experienta si incercari pentru a verifica ceea ce se zice in general.

Lucrez de ceva vreme in domeniul dezvoltarii de aplicatii web de tot felul si pot zice ca le-am incercat cam pe toate .

Am sa dau ca exemplu site-ul unei mici afaceri la inceput de drum www.chocolatekids.ro care s-a lansat in mai 2009 (e cu titlu de exemplu nu pentru reclama si de aceea rog adminul sa nu stearga postul din cauza postarii unui link --> voi spune cateva cuvinte on-topic pe marginea lui in continuare). O alta mentiune: site-ul este personal (materializarea unui hobby vechi).

Eh, cu ceva experienta si intelegere a felului in care cauta google, acum puteti gasi site-ul pe prima pagina de rezultate dupa cuvintele cheie "studio foto copii", "foto gravide", "poze studio bebelusi" si alte variatiuni in fata unora vechi, existente de cativa ani pe piata.

Asta implica folosirea de tehnologii web noi, fara multe click-uri inutile in stanga si in dreapta (vedeti va rog cum este construita galeria de imagini a site-ului de mai sus...fara click-uri inutile, pot fi vazute toate imaginile in mai putin de 30 secunde)...de ce asta?

Pentru ca un utilizator nu sta in medie pe o pagina mai mult de 20-30 sec...decat daca e la munca, plictisit si citeste ce ascendent are in horoscop, pe cine a mai cucerit sexy braileaca si alte chestii de genul...

E cunoscut termenul de SEO...parte din asta, observati cum este construit link-ul din bara de navigare si cum e corelat cu continutul paginilor, titlu, cuvinte cheie...asta e la prima vedere...Daca se fac toate astea e foarte posibil sa apara probleme cu ingreunarea incarcarii site-ului, deci trebuie lucrat si la structura lui interna.

Nu e indicat sa faceti site-uri in Flash, pentru ca frumoase vor fi si nevazute de nimeni. Multe lucruri care se fac in Flash, pot fi facute cu putina istetime si fara Flash, aproximativ la fel de frumoase (vedeti slide-ul de pe prima pagina care nu e in Flash, la fel cum nu exista nimic in Flash in tot continutul).

Parerea mea este ca cel mai bine este sa apelati la cei care au facut asta, nu dupa cum mai scrie X si Y o parere, doua...cum a mai auzit ca se face.
Pana la urma se urmeaza anumiti algoritmi pt ranking, anumite reguli pt indexare eficienta...care, desi la prima vedere nu sunt foarte stricte...ele chiar sunt si de respectarea lor depinde succesul site-ului si implicit a afacerii.

Acum as vrea sa distrug alt mit despre site-uri...nu intotdeauna cele care iti iau respiratie prin felul in care arata vor avea succes. S-a cam dus perioada aceea in care se revolutiona web-designul...omul vrea functionalitate si usurinta in utilizare ca e si asa satul de blink-blink-uri si popup-uri cu reclame (vedeti cum sunt toate taburile cu titluri la indemana --> in 2 minute gaseste tot continutul fara ameteli si rasuceli si stie clar daca vrea sa nu ce ii ofer).

Un alt mic sfat...daca vreti un site bun, nu apelatii la asa zisi programatori web care ne fac breasla de ras si care nu fac altceva decat sa copieze site-uri si bucati de cod dintr-un loc in altul, indiferent de destinatie, fara pic de cunostinte despre cum sa fie promovate ulterior. Uneori e tentant, mai ales din cauza preturilor, ca asa e in Romania, cel mai ieftin e cel mai bun, dar riscati ca site-ul respectiv sa ajunga pe google dupa luni bune , pe la sfarsitul rezultatelor sau deloc.

Daca doriti discutii pe larg, ma puteti contacta pe privat.
Pentru parerile si sfaturi nu cer bani , pentru ca si eu la randul meu am avut oameni de treaba care m-au ajutat cu inima deschisa cand am intrebat si am avut nevoie

... cred ca ar trebui sa invatam ceva de la criza asta atat de populara si nemernica: sa fim putin mai uniti in actiuni, noi astia cu afaceri, mici, mijlocicii...ca o sa ramanem si fara ele daca tragem fiecare pentru el in disperare, fara logica.

pentru cereri de servicii, parteneriate, idei, etc putem discuta cu la fel de multa placere ca si pentru pareri si sfaturi gratuite.

Seara buna!
Reply With Quote
Old 09-24-2009, 08:50 AM
alexica73 alexica73 is offline
Junior Member

Sunt bune si reclamele pe site, blog desi nu prea castigi mare branza daca nu ai vizitatori foarte multi... clicurile pe aceste sunt putine si acestea se platesc bine.
Depinde si ce fel de reclame ai... daca sunt tipice gen adsense vizitatorul poate sa creada ca e un site construit numai pt castiguri din aceste reclame ceea ce duce implicit la o scadere in valoare a site-ului...
Reply With Quote
Old 09-24-2009, 01:55 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Raspuns la sondaj:
NU
Reply With Quote
Old 10-09-2009, 09:03 AM
bogdanescu bogdanescu is offline
Member

Sunt deseori enervante si invazive, asa ca prefer sa le ignor si sa nu dau click.
Reply With Quote
Old 10-31-2009, 11:16 AM
Switarma73 Switarma73 is offline
Junior Member

Default Reclame pe siteuri

totusi dc privin d.p.d.v al patronilor tv reclama=bani, adik fara reclama posturile tv lucreaza in deficit, ne place sau nu trebuie sa accepta acest lucru. omule dc ai avea si tu un post tv ti-ai dori sa bagi reclame chear si din 5 in cinci minute pt , altfel postul tau ar avea bilantul pe minus si in final ai da faliment; nici mie nu-mi convin reclamele dar trebuie acceptate, vrei filme fara reclame cumpara-ti dvduri
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules