Go Back   Forum Afaceri > Locuri de munca > La locul de munca

La locul de munca Probleme cu angajatii, cu sefii, cu colegii ...

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-02-2008, 05:19 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Puteti citi un articol referitor la ce intrebari ti se pot pune la un interviu de angajare la adresa de mai jos
si sfatul pe care vi-l da un copil de numai 16 ani.

http://www.menreport.ro/alpha-male/j...-angajare.html

Comentariu:
Sunt convinsa ca va puneti acesta intrebare, de fiecare data cand trebuie sa mergeti la un interviu pentru angajare.
Foarte simplu, te pregatesti nu pentru angajare ci pentru a deveni propriul sef sau mai bine zis te pregatesti pentru a avea compania ta.
Eu asa am facut si rezultatele iata ca au aparut.
M-am pregatit serios timp de 6 luni pentru a-mi constitui o companie si am participat cu ea la concursul Compania Elev 2008 organizata de Junior Achievement Romania.
Veti spune ca a fost o joaca, insa nu e asa, deoarece compania DENIPLANT functioneaza, are profit deja dupa numai doua luni de functionare si cel mai important lucru este ca a castigat premiul I pe tara COMPANIA ANULUI 2008 si va reprezenta ROMANIA la STOCKHOLM.
Asadar pe mine nu m-a intervievat nimeni, ba dimpotriva eu am organizat interviu pentru gasirea partenerilor.
Daca eu la 16 ani am putut face acest lucru, sunt convinsa ca si voi care ati terminat o facultate sau chiar numai liceul puteti face acest lucru sa le demonstrati patronilor ca puteti deveni partenerii si de ce nu concurentii lor.
Denis Giurgiu
Edited by: giurgiu
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 09:26 AM
Mindhacker Mindhacker is offline
Senior Member

Hey, asta e un pic de reclama mascata , ne facem ca nu intelegem.
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 09:38 AM
Super Moderator

Nu, este reclama pe fata, pentru a invata toti plangaciosii ca nu trebuie sa mearga si sa cerseasca de munca , ci sa puna mana si sa faca ceva.
Nu astepta sa vina cineva sa te roage sa te angajeze sau sa-ti dea un job bine platit.
Daca toti ne-am trimite copii sa faca un curs la aceasta organizatie (si e gratuit) sunt convins ca peste 10 ani acesti copii ne vor pune la treaba chiar daca vom spune ca suntem pensionari.
Edited by: giurgiu
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 10:05 AM
Mindhacker Mindhacker is offline
Senior Member

Eu am o simpla filozofie si care da rezultate in cazul meu.

Desi muncesc la patron am incercat mereu sa fiu cel mai bun, indiferent de ceea ce am facut. Astfel am fost respectat si oamenii cu care am intrat in legatura m-au respectat.

In urma acestui comportament mi s-a intamplat de multe ori sa fiu cautat cu o oferta in loc sa ma duc eu sa caut, iar diferenta dintre cele doua situatii este de la cer la pamant. Cand esti cautat poti sa pui anumite conditii, cand in schimb iti cauti de munca nu prea ai o marja in care sa evoluezi, in majoritatea cazurilor accepti ce ti se ofera.

Ce este drept la locul de munca m-am dus eu, dar conditiile de aici sunt exceptional de bune, asa ca nu au fost nevoie de alte discutii, si sincer ma bucur ca am ales aceasta companie.
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 10:20 AM
Super Moderator

Te felicit inca o data .
Mesajul meu de fapt nu se adresa celor deja angajati care au un rost deja in viata, ci celor care plang pe toate caile mass-media ca nu au un loc de munca si nu-i angajeaza nimeni. cei care au fost obisnuiti de epoca trecuta sa li se DEA DE MUNCA.
Cred ca va trece peste 100 de ani pana ne va iesi din cap acesta sintagma .

Cat despre varianta cealalta in care esti cautat pentru primi un alt post , stiu cum este pentru ca de cand sunt pensionar(10 ani) am tot fost curtat. Totusi nimeni nu a venit cu o oferta care sa o intreaca pe cea pe care mi-o pot oferi singur.

Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules