Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Afaceri de succes

Afaceri de succes Poate ne impulsioneaza reusitele altora

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-04-2008, 08:51 AM
razvan_razvan razvan_razvan is offline
Member

eu la 19 ani aveam o dubita cumparata la vremea aia pe o suma oarecum mica din germania, e drept ca dubita avea 12 ani cand am luat-o dar era in stare buna...m-am folosit de ea, facand diferite transporturi am inceput sa pun niste bani deoparte pe lanaga salariul care il aveam ca agent de vanzari la o firma de distributie, ma batea gandul sa-mi fac
fac tot o firma de distributie...pana la urma la 22 de ani m-am hotarat sa imi fac un magazin alimentar, aveam o curte mare unde puteam ridica o constructie, aveam un vad extraordinar de bun!!! m-am asociat cu un prieten, am vazut cati bani avem si am ajuns la concluzia k mai avem nevoie de un imprumut in banac...de fapt ne mai trebuiau foarte multi bani: am reusit sa ma imprumut de 27.000 iar prietenul meu de 14.000, fiecare am girat cu casa parintilor, era o suma mare in joc si deja ne intrase morcovul in fund ca daca nu ne merge ce facem, de unde dam bani inapoi , ca ramanem pe drumuri....aveam banii in buzunar de la banca iar noi nu ne apucasem de nimik, prima rata am platit-o din banii lor, noi nu am produs nik cu ei...practic ii luasem sa ii dam inapoi....ne era foarte frik sa ne apucam de ceav.
intr-o zi a venit ideea sclipitoare: cu banii pe care ii avem cumparam materiale de constructii, le depozitaam in curte, nu avem nevoie neaparata de o cladire, le invelim cu folie pe timp ploios, iar daca nu avem bani de dat la banca vindem pana la urma marfa sub pretul pietei pe cand daca ridicam o constructie nu mai avem de unde sa dam banii....
am avut noroc cu pozitia buna pe care o aveam, duceam marfa la client cu dubita care facuse saraca destui bani si pana atunci, ne-a mers bine treaba, am ajuns sa avem nevoie de manipulanti, de motostivuitoare, ne-am luat inka doua ivecouri noi camioneta pt transportul marfurilor, ne-am construit si depozit pana la urma, am amenajat si birouri, iar de curand ne-am mai extins inchiriind un spatiu din vecinatate, avem in plan sa cumparam un MAN de 7,5t , iar stivuitoare... etc
toata treaba asta in 3 ani de zile, de fapt 3 veri, k doar atunci se vinde masiv...fara marketing, doar datorita vadului si datorita faptului k a inceput sa se construiasca masiv in zona. Sunt foarte incantat ca la doar 25 de ani am un business care ma face sa vorbesc numai in zeci de mii de euro, sa am banii astia, sa am o firma in continua crestere,
etc... la banca ink platesc rate, imprumuturile au fost pe 7 ani, acum am bani sa achit tot o data, dar prefer sa ii rulez, sa investesc in firma si nu imi mai fac griji k nu voi avea de unde sa platesc vro rata..... Iarna asta vrem sa punem la punct un sistem de marketing, sa creem un brand, astfel incat la inceputul verii viitoare sa demaram
proiectul de promovare, sa facem publicitate la posturile de radio locale, drop-mail, flyere si bannere publicitare in zona....
Reply With Quote
Old 09-25-2008, 07:38 PM
BIGON GROUP BIGON GROUP is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to BIGON GROUP

Felicitari!Chiar ma bucur de reusitele altora si sper sa pot reusii si eu.Momentan caut de inchiriat un spatiu cu vad si mi-e foarte greu sa gasesc.
Mult succes!!!
Reply With Quote
Old 11-18-2008, 08:33 PM
razvan_razvan razvan_razvan is offline
Member

ce anume cauti sa inchiriezi, ce vrei sa deschizi si in ce zona....te-asi putea ajuta cu niste spatii in zone bune
Reply With Quote
Old 12-24-2008, 03:36 PM
Fabius Fabius is offline
Member

Frumoase povestea ta, chiar mi se pare incurajator, am strans si eu cativa banuti, nu foarte multi, si vreau sa imi deschid un magazin online, sper sa reusesc si in 2-3 ani sa fac si eu un post asemanator cu al tau.
Bravo inca o data si toate cele bune !

Reply With Quote
Old 07-04-2009, 11:29 AM
lukiano lukiano is offline
Junior Member

ma bur pentru tine Razvan...sper ca intr-o zi sa ajung si eu la o astfel de reusita
Reply With Quote
Reply

Tags
magazin alimentar

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules