Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Afaceri in derulare pe eAfacere.ro

Afaceri in derulare pe eAfacere.ro Discutii, negocieri, tatonari si, de ce nu, si rezultatele acestora, intre membrii forumului eAfacere.ro

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-17-2008, 11:31 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Bun acum am priceput .
E vorba de vizitatori .
Din statisticile mele din cei 2000 vizitatori vor fi 30 de persoane interesate de produsul meu. , deci daca pui cate 1 ron pe fiecare, ajungi la cei 30 de Roni pusi in discutie.
Este interesant si merita atentie
eu am incercat cu un site partener si am vazut ca in momentul cand puneam la el pe site un baner avem un plus de vizitatori pe zi in jur de 10 .
Scoteam banerul, revenam la media mea.

Asa cum si paul vorbea, si eu doresc sa cumpar peste nu oase, desi si acelea sunt bune daca stii ce sa faci cu ele.
Ce ne facem ca am ajuns in acest impas. Noi dorim sa cumparam rezultate nu promisiuni viitoare.
Cum facem ca toata lumea sa fie multumita si sa putem posta in acel loc pe care ni-l va crea admin-ul.(am pus o vorba buna acolo)
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 11:33 AM
Mindhacker Mindhacker is offline
Senior Member

Traffic blind nu inseamna ping, traffic blind inseamna ca cei care ajung pe site-ul tau nu sunt in mod interesati de natura site-ului ci doar vor ajunge pe site-ul tau si atat.
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 11:40 AM
Senior Member

Paul si eu ne refeream la traffic blind, adica persoanele care ajung pe site-ul tau nu sunt targetate pe specificul afacerii tale, nu cunosti nimic despre nivelul lor si nici de ce sunt acolo, ele ajung doar ca sa-ti creasca traficul pe site.

Daca doresti trafic targetat, pe venit, segment de varsta ,locatie etc ai doua metode:

- Fie te adresezi unor publicatii de gen unde sa-ti publici reclama (ele pot fi scrise sau online)
- Fie te adresezi unei firme care intermediaza acest gen de servicii.

Adresandu-te unei astfel de firme poti avea access la mai multe tipuri de servicii:
- fie brokeraj in advertising (ei pot sa-ti propuna mai multe solutii)
- fie mail-uri catre un segment de utilizatori care sunt interesati de aceste informatii (aceste email-uri sunt stranse in momentul in care te inregistrezi in alte site-uri si specifici ca doresti sa fii contactat pe temele selectate de tine etc).

In general aceste servicii sunt mult mai scumpe, acum 3-4 ani costa 1 RON un astfel de email trimis, acum preturile sunt mai mari cred. Asta inseamna ca 1000 de persoane te vor costa 1000 de RON (again preturile sunt vechi) dar procentul tau de a avea vanzari de pe urma unei astfel de campanii este mult mai mare.
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 11:42 AM
Senior Member

Daca mai ai intrebari iti raspund bucuros.
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 11:54 AM
Super Moderator

Vad ca teoria merge perfect
Hai sa trecem la practica
Eu vin cu o oferta noua
Dau cate 2 roni pentru fiecare tranzactie incheiata cu succes. Asadar daca in urma campaniei 2000 vizitatori se vor incheia 1000 contracte eu platesc 2000 ron.
Plata se va face esalonat la finalizarea transelor de cate 10 sau 100 contracte.
Ce ziceti, batem palma ?
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 12:02 PM
Senior Member

In cazul in care iti doresti trafic targetat nu pot decat sa te consiliez, sa-ti ofer niste sfaturi incotro sa te indrepti sau sa te ajut sa te decizi catre o companie sau alta.

Nu ai sa gasesti nici o oferta de acest gen deoarece necunoscutele sunt prea multe. Ceea ce poti face tu ca detinator de site de comert online este sa-ti implementezi instrumente care sa te ajute sa-ti imbunatatesti afacerea, am sa enumer cateva:
- Sa cresti expunerea ta (cel mai important)
- Imbunatatirea ergonomiei site-ului ca sa faci informatia cat mai usor de inteles;
- Sa simplifici cat se poate de mult procesul de achizitionare online (multi renunta daca au de trecut prin inspe pasi ca sa cumpere ceva);
- Sa implementezi un sistem de logging ca sa intelegi comportamentul vizitatorilor tai. De exemplu daca vezi ca din 10000 de useri intr-o luna 5000 s-au blocat intr-o pagina inseamna ca ar trebui sa schimbi ceva in pagina respectiva.

Mai sunt si altele bineinteles, dar astea mi s-au parut in acest moment cele mai semnificative.

Eu am mai lucrat pentru companii in domeniu, ce este drept s-a intamplat acum ceva timp dar a iesit destul de bine, ca exemplu: Meria. De atunci am progresat destul de mult.
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 12:19 PM
Super Moderator

Multumesc pentru sfaturi.Companiile in general vand povesti sau daca vrei sa nu fiu rautacios teorie.
Am discutat cu multe asemenea companii si cand e vorba de ceva concret si palpabil lasa garda jos.
La teorie si sfaturi toti ne pricepem unii mai bine pentru ca au citit si s-au pregatit mai mult, altii mai putin pentru ca nu au avut timp, straduindu-se sa supravietuiasca.
Eu sunt convins ca in momentul cand va aparea acel om care va fi in stare sa accepte un contract de genul celui de mai sus, atunci va fi instantaneu un om bogat.
Cine se va multumi sa primeasca spre exemplu care 1 euro pentru fiecare produs vandut pe net(indiferent ce produs va vinde)in urma actiunilor sale, acela va stapani piata e-comertului.
Si sunt convins ca in scut timp vom avea asemenea oameni.
Poate un copil sau un nepot google.

Reply With Quote
Old 09-17-2008, 12:31 PM
Senior Member

Am sa fac un comentariu, sper sa nu te superi pe mine.

In general exista o idee centrala care ar putea sa faca o companie de advertising sa accepte un asemenea contract, ideea centrala putand fi sprijinita de aspecte secundare.

In cazul comertului pe web ideea centrala este produsul al doilea este ambalajul.

Am sa le iau pe rand (desi nu sunt un expert in marketing - ca sa-i fac o bucurie lui Paul):
Produsul:
- Puncte tari: ofera rezultate, este ieftin, este nou, are un nume care este promovabil
- Puncte slabe: exista concurenta pe segment (o companie de advertising care ar dori sa faca treaba asta ar trebui sa intre in competitie cu niste mamuti ai industriei), nu este cunoscut.

Aspecte conexe (care imi influenteaza direct vanzarile):
- Site-ul de prezentare este prost realizat (daca te duci pe franceza iti explodeaza la propriu in fata);
- Lizibilitatea informatiei este relativ scazuta (daca fac bolduri si le colorez in galben nu inseamna ca este mai evident ce vreau sa spun)
- Nu exista nici o optiune de cumparare in alta limba decat o forma de email rudimentara;
- Nu pot sa cumpar mai multe produse deodata (nu am shopping cart) iar sistemul de plata e foarte confuz.
- Nu pot sa cumpar electronic (nu te astepta ca un englez sa treaca prin forma aia);
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 12:34 PM
Senior Member

Pot sa iti ofer mai multe minusuri dar consider ca daca exagerez dupa aia o sa incepi sa ma injuri.

Eu consider ca, critica este constructiva, de aceea te rog frumos sa nu mi-o iei in nume de rau.
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 12:35 PM
paul paul is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by giurgiu
Vad ca teoria merge perfect
Hai sa trecem la practica
Eu vin cu o oferta noua
Dau cate 2 roni pentru fiecare tranzactie incheiata cu succes. Asadar daca in urma campaniei 2000 vizitatori se vor incheia 1000 contracte eu platesc 2000 ron.
Plata se va face esalonat la finalizarea transelor de cate 10 sau 100 contracte.
Ce ziceti, batem palma ?
Vreau sa iti postez un anunt pe http://www.infoas.ro/

http://www.werafe.com/

http://vreaw.com/

http://infcompall.com/

http://friptea.com/

http://www.iubitdetoti.com/

http://fericitindragoste.com/

Practic e vorba de o experienta ...
In total am pana acum 200 de domenii ... vom vedea ce impact au ...
Dupa 3 luni vedem ce e de facut ... in acest timp e gratis ...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules