Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Idei de afaceri

Idei de afaceri Loc de impartasit si promovat idei de afaceri.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-22-2008, 04:59 PM
razvan_razvan razvan_razvan is offline
Member

Asi fi incantat daca m-ati ajuta cu cateva idei de afaceri, profitabile, tinand cont de urmatoarele:

Detin doua spatii comerciale intr-un complex ce a apartinut fostei cooperative. Complexul se afla pe DN1 (Bucuresti-Ploiesti) insa la tzara.

Primul spatiu se afla la etaj, de fapt este vorba chiar de tot etajul, si masoara 680mp; accesul la etaj se face independent de parter

Al doilea spatiu este la parter si masoara in jur de 230mp

Sunt dispus sa investesc in cele doua afaceri pana 70-80mii euro (incluzand si reamenajarea)

Mentionez ca este vorba de o comuna destul de dezvoltata, acces usor atat spre Ploiesti cat si spre Bucuresti

La parterul Complexului Comercial se mai afla un magazin alimentar intins pe 450mp, caruia ii merge foarte bine,
in apropiere (pe un km liniar) se mai afla o carciuma sateasca, o vulcanizare, o discoteca (nici prea prea, nici foarte foarte) si un magazin mixt ( de la articole de menaj si ingrijirea corpului, la textile ieftine) si un depozit de materiale de constructie (ce imi apartine)

Tinand cont de toate acestea, de vadul imens, de traficul intens de pe respectivul segment de drum, de faptul ca este o localitate rurala....ce idei aveti??

pt spatiul de la etaj, de 680mp, am facut o cercetare superficiala (mai exact in randul cunoscutilor: tineri cu venituri medii si peste medie) si rezulta ca ar merge un bar/pub/cafenea select, chiar exclusivist, nu este concurenta (doar localurile din Buc or PL, unde se poate ajunge foarte usor), dar credeti ca ar merge asa ceva in mediul rural? tinand cont de mentalitatea oamenilor de la tara si de posibilitatea de a ajunge usor in oras?
alte idei are cineva? atat pt cei 680mp de la etaj cat si pt cei 230mp de la parter????

Edited by: razvan_razvan
Reply With Quote
Old 11-26-2008, 01:58 PM
Member

PS: Pot inchiria spatiul de la parter pentru cei interesati, vadul este unul foarte bun

sau ma pot asocia cu oricine vine cu idee, bani... si are domiciliul in zona Bucuresti-Ploiesti (pt a putea fi un investitor activ)

PPS: Dar oricum vad ca nimeni nu are idei, pareri ... sau intentia de a-si da cu parerea
Reply With Quote
Old 11-26-2008, 02:09 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

nimeni nu vrea sa vina si cu bani si cu idei si cu munca iar tu sa traiesti din chirie.
Reply With Quote
Old 11-26-2008, 03:36 PM
Member

Daca e vorba de asociere, normal ca si eu o sa vin cu bani, plus saptiul care il am plus munca...
Daca cineva e interesat sa demareze propriul business acolo ii pot inchiria spatiul de la parterul complexului (asa cum se procedeaza cu mai toate spatiile comerciale) ceilalti 680mp ii voi pastra pt mine, ca oricum acolo sunt chirias (chiria o acopar din celalalt business) fara drept de reinchiriere (pt acolo am cat de cat o idee, iar pentru a o testa voi apela la serviciile unei firme de cercetari)
Sunt foarte multe firme care inchiriaza spatii comerciale, spatii de birouri...iar proprietarii traiesc din chirie

Reply With Quote
Old 11-26-2008, 03:38 PM
lineamihai lineamihai is offline
Junior Member

Salut Razvan,
Si eu sunt cam in aceeasi situatie ca tine.
De foarte mult timp ma gandesc la o afacere,dar imi e teama de birocratia din romania as putea spune in primul rand.
Ar fii interesant sa putem sta mai mult de vb daca si tu vrei asta...adresa mea e lineamihai7@yahoo.com.
O zii cat mai buna!
Reply With Quote
Old 11-26-2008, 03:45 PM
Member

pt mihai: la ce afacere te gandesti? in ce zona? si ce are aface birocratia?
daca vrei sa stii mai multe despre afacerea mea, incarca linkul de la semnatura mea... o sa te contactez si pe mail

Reply With Quote
Old 12-03-2008, 08:00 AM
Member

Nu stiu de ce nu posteaza lumea, crede ca eu ma imbogatesc pe urma propunerilor lor? oricum eu am ceva proiecte pentru a deschide in acele spatii, si am mai zis ca pt spatiul de sus chiar ma voi apuca dupa sarbatori.

Acest post e un fel de sondarea celor care sunt deja in afaceri

Reply With Quote
Old 12-03-2008, 08:21 AM
Member

Hai sa dezvalui:
Sus, vreau sa fac un Caffe&Bar Lounge cu coktailuri si bauturi fine, o amenajare mai mult decat eleganta, adresat celor cu venituri peste medie (a sunt destui in zona) dar promovare voi face si in mediul urban. asta ma duce in jur de 50.000

Jos vreau sa fac un magazin de Scutere , noi si SH, pustii din zona cer asa ceva!! insa mai am nevoie de bani pentru asta. mai dispun de maxim 30.000 pentru ca am nevoie de bani pentru campania de promovare a depozitului de materiale de constructie si de aceea nici nu e sigur si sunt dispus sa fac altceva sau sa inchiriez. (mai am si varianta unui magazin de decoratiuni pentru casa, dar aici nu am testat deloc piata)

acum astept pareri tinand cont ca am dezvaluit si planurile mele

Reply With Quote
Old 12-03-2008, 09:12 PM
hana79 hana79 is offline
Member

mult succes!
daca te intereseaza un soft pentru gestiune bar&restaurant putem discuta

Numai bine!

Reply With Quote
Old 12-13-2008, 08:17 AM
Tiberiu05 Tiberiu05 is offline
Member

Ti-ai putea deschide un club.Vei avea clienti si din mediul urban si rural.Trebuie doar sa "cercetezi" ce muzica se asculta cel mai des prin zona , si astfel vei stii ce muzica sa pui.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules