Go Back   Forum Afaceri > IT&C > Site-uri

Site-uri Site-uri puse in discutie. Nu se accepta reclama!

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-31-2009, 06:57 AM
Worker Worker is offline
Member

Default Domeniu .ro

Am un domeniu .ro pe persoana fizica si vreau sa-l folosesc pe firma.
1. Oare este nevoie sa transfer dreptul de proprietate asupra domeniului respectiv de pe numele meu pe firma? (Mentionez ca sunt unic actionar)
2. Daca nu il transfer si ramane pe persoana fizica, pot plati gazduirea sa ca firma pentru a deduce cheltuielile?
Reply With Quote
Old 02-19-2010, 05:18 PM
daniel_ispas daniel_ispas is offline
Junior Member

Default Re: domeniu .ro

Salut,

Poti sa schimbi proprietarul domeniului fara probleme sau costuri suplimentare. Este o procedura usoara si relativ rapida (maxim 2-3 zile). Nu poti deduce cheltuielile cu domeniul daca nu apartine firmei; dar ce cheltuieli mai ai cu domeniul .ro? Din cate stiu eu domeniile .ro se cumpara pentru totdeauna. Daca te refereai la cheltuieli de hosting si dezvoltare sau promovare, atunci important este acele contracte sa le faci pe firma pentru a putea sa le treci la cheltuieli.
Sper sa te ajute informatiile acestea.
Reply With Quote
Old 02-20-2010, 04:37 AM
Worker Worker is offline
Member

Am rezolvat problema cu cateva luni in urma. Oricum, multumesc de raspuns.
Este posibil ca raspunsul tau sa-i ajute pe cei care au situatii asemanatoare.
Reply With Quote
Old 02-23-2010, 03:28 PM
paul paul is offline
Senior Member

"Am rezolvat problema cu cateva luni in urma" => probabil esti un pic razbunator ...
"Poti sa schimbi proprietarul domeniului fara probleme sau costuri suplimentare" => din moment ce ai rezolvat problema deja puteai corecta aceasta afirmatie:
1. Proprietarul se schimba cu costuri suplimentare egale cu costul de transfer al domeniului si este valabil acest lucru pentru orice tip de domeniu (pt .ro cam 60 $)
2. Domeniile .ro NU sunt pe viata ... sunt pana ce ROTLD se hotaraste asupra altor conditii ...
3. Probabil ai rezolvat problema pur si simplu cumparand o gazduire pe firma
4. ... urmeaza sa treci domeniul pe firma cand schimba ROTLD conditiile
Reply With Quote
Old 02-23-2010, 06:15 PM
daniel_ispas daniel_ispas is offline
Junior Member

Default Ai dreptate, my bad

Ai dreptate, transferul de proprietate nu se face gratuit.
Reply With Quote
Old 02-23-2010, 08:14 PM
Worker Worker is offline
Member

Quote:
Originally Posted by paul View Post
"Am rezolvat problema cu cateva luni in urma" => probabil esti un pic razbunator ...
"Poti sa schimbi proprietarul domeniului fara probleme sau costuri suplimentare" => din moment ce ai rezolvat problema deja puteai corecta aceasta afirmatie:
1. Proprietarul se schimba cu costuri suplimentare egale cu costul de transfer al domeniului si este valabil acest lucru pentru orice tip de domeniu (pt .ro cam 60 $)
2. Domeniile .ro NU sunt pe viata ... sunt pana ce ROTLD se hotaraste asupra altor conditii ...
3. Probabil ai rezolvat problema pur si simplu cumparand o gazduire pe firma
4. ... urmeaza sa treci domeniul pe firma cand schimba ROTLD conditiile
Paul, daca ai timp de pierdut, e treaba ta. Daca doresti sa iesi in evidenta, e tot treaba ta. Dar incearca sa sa ai putin bun-simt.
Nu stiu de ce te deranjeaza raspunsul meu si de unde ai tras concluzia ca sunt razbunator. Subiectul este vechi, cum am rezolvat eu problema este treaba mea, daca consideri ca poti sa ajuti pe cei ce folosesc acest forum, atunci posteaza in timp util si la obiect.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules