Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Parteneriate

Parteneriate Cauti un partener de afaceri? Poate il gasesti aici ...

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 07-06-2010, 07:31 PM
pimP pimP is offline
Junior Member

Smile Caut partener cu bani. Afacere profitabila chiar si in perioada aceasta de criza. Afacere MOTO :)

Sa va spun in cateva cuvinte cam despre ce ar fii vorba.
Deoarece am doar 18 ani, si nu am banii necesari pentru a incepe afacerea dorita caut un partener care ar dori sa investeasca in afacerea mea.

Dupa cum stiti traficul din Capitala e din ce in ce mai aglomerat si dupa cum stiti vorba aceea: "pe 2 roti te strecori printre conserve(masini)" , m-am gandit ca o firma care ar importa scutere si piese din china ar fii super profitabila.

De ce m-am gandit la asta? Deoarece sunt foarte pasionat, si avand un scuter chinezesc stiu despre ce vorbesc.

De ce ar fii profitabila? Pentru ca piesele din China sunt foarte foarte ieftine si de asemenea si scuterele si daca ar fii vandute in Romania am facut un calcul si profitul ar fii de 100-300%( din valoarea investitiei. De exemplu daca se investeste 1000 de euro se ajunge la un profit de 2500 euro, desigur nu de pe o zii pe alta, dar cam in 20 de zile ar iesi profitul).

Pentru inceput investitia ar fii de 2000 euro, cunosc pe cineva cu depozit in China si la acest pret iei foarte multe piese de scutere( si practic iti faci un stoc foarte mare) chinezesti desigur.

De ce piese chinezesti? Deoarece in proportie de 75 % din romani au scutere chinezesti deoarece sunt fiabile si intretinerea lor este foarte ieftina in comparatie cu alte scutere, si pentru ca nu sunt multe magazine in Bucuresti si in tara care au piese.

Clienti? Nici o problema. Sunt multe site-uri care sunt dedicate chiar scuterelor chinezesti, si forumuri unde posesorii de scutere chinezesti cauta piese.

Pentru inceput ma gandeam ca afacerea sa inceapa cu un magazin online cu livrare la domiciliu si cu timpul poate chiar un magazin in Bucuresti sau in zonele limitrofe.

Tin sa mentionez ca eu ma voi ocupa de aprovizionare, creearea site-ului web, livrare, oferte atractive( cu preturi sub celorlalte magazine,etc ) si tot ce tine de magazin si de clienti, urmand ca partenerului meu sa-i vina profitul .

Si cu timpul ma gandeam la deschiderea unei spalatori speciala pentru "2 roti" ( de motociclete ), si un service moto.

Astept orice intrebare pe topic, sau chiar pe privat sau messenger. Cine este chiar interesat astept sa posteze urmand sa luam legatura. Multumesc anticipat.

O zii placuta!

PS: Astept si critici/sfaturi/etc
PS2: Imi cer scuze pentru eventualele greseli de ortografie, dar am scris repede
Reply With Quote
Old 07-07-2010, 04:35 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Da, ideea e buna, insa as vrea sa ma lamuresti de ce as face aceasta afacere cu tine. Ce m-ar impiedica sa o fac singur.
Relatii in china am si eu pentru ca import sisteme urmarire GPS .
http://medactiv.ro/gps/tracker.htm
Reply With Quote
Old 07-07-2010, 08:14 AM
pimP pimP is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by giurgiu View Post
Da, ideea e buna, insa as vrea sa ma lamuresti de ce as face aceasta afacere cu tine. Ce m-ar impiedica sa o fac singur.
Relatii in china am si eu pentru ca import sisteme urmarire GPS .
http://medactiv.ro/gps/tracker.htm
1. Pentru ca sunt pasionat, si eventuali clienti i-as putea sfatui ce anume sa-si cumpere( nu cu minciuni sa cumpere ceva mai scump, cum se intampla la majoritatea magazinelor), si asa ne-am atrage si mai mult clienti si am putea avea si clienti fideli.
2. Pentru ca fac parte dintr-un club moto, unde am foarte multi prieteni cu scutere chinezesti si asta ar fii un avantaj pentru magazin.
3. Pentru ca eu m-as ocupa de tot, cum ar fii: livrari, vanzari, creearea si administrarea site-ului, urmand ca dumneavostra sa va vina profitul.
4. Pot sa va spun despre mine ca sunt serios, si chiar imi doresc de mult acest lucru, si cred ca ar iesi ceva profitabil .
5. Am studiat foarte bine preturile de pe piata si m-am gandit la anumite oferte ( de ex: cumperi un set motor primesti gratis o bujie ), si desigur cu preturi mai mici decat a celorlalte magazine, dar sa fie si profitabil pentru noi.

Astept alte intrebari din partea dumneavoastra.
O zi placuta!
Reply With Quote
Old 07-07-2010, 12:52 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Ceea cea spui ca faci tu poate face si un angajat.
De ce te-as lua ca partener cand pot sa-ti dau un salariu
Reply With Quote
Old 07-08-2010, 08:19 AM
pimP pimP is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by giurgiu View Post
Ceea cea spui ca faci tu poate face si un angajat.
De ce te-as lua ca partener cand pot sa-ti dau un salariu
1. Pentru ca eu am venit cu ideea, si asa mi se pare normal . Am putea lucra si pe baza de salariu, discutam.
2. Intr-un angajat ati putea avea incredere? Eu cred ca nu. Eu va spun ca sunt de incredere si puteti sa va convingeti chiar dvs.
3. As vrea sa fac si un radio cu specific moto( unde putem face reclama si firmei dvs ), dar mai multe as dori sa vorbim in particular, nu vreau sa imi dezvalui toate ideeile aici .
4. Sunteti interesat ?
5. Astept orice intrebare mai aveti.

O zi placuta!
Reply With Quote
Old 08-31-2010, 02:17 PM
clod77 clod77 is offline
Junior Member

Default Un sfat.

salut, scuza-mi indrazneala dar tin sa iti felicit ideile si chiar initiativa de ati dezvolta un business propriu. Este clar din dialogul vostru ca nu vei avea un asociat in ... pentru ca suma este mica si nu vad de ce sa permiti cuiva sa iti subjuge initiativele,acel titlu este clar o capcana la o vanatoare de idei. Ai un cerc de prieteni cu care, cu un business plan sanatos, poti sa demarezi acest proiect. Sa sti ca tu ai mai mult decat bani, ai idei, si sa ai idei inseamna sa fii bogat(peste cativa ani o sa imi dai dreptate). Chiar daca iti vei gasi partenerii, ceea ce iti doresc din tot sufletul, te sfatuiesc sa-ti pastrezi cheile de control ale deciziilor in firma pentru a avea satisfactia lucrurilor duse la indeplinire cu pasiune asa cum sustii ca nu iti lipseste. Sa ai multa bafta.
Reply With Quote
Old 09-02-2010, 06:54 PM
Nikythebest Nikythebest is offline
Junior Member

Sunt interesat. Am un buget de aproximativ 10000euro. Lasa-mi un id de mess sa vb mai multe. Vrea exact sami explici ce si cum. Si care ar fi pretentiile tale.
Salut.
Reply With Quote
Old 09-06-2010, 09:18 PM
pimP pimP is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by Nikythebest View Post
Sunt interesat. Am un buget de aproximativ 10000euro. Lasa-mi un id de mess sa vb mai multe. Vrea exact sami explici ce si cum. Si care ar fi pretentiile tale.
Salut.
Id-ul meu de messenger este : pimp_s3x . Imi cer scuze dar n-am cum sa-ti dau PM, nu stiu de ce. Scuze de raspunsul intarziat dar acum am vazut mesajul. O zi placuta!

clod77
Junior Member

Multumesc mult si am sa tin cont de sfat-ul dvs. Am apelat la acest site deoarece nu sunt banuti . Daca ati fii interesat cumva de acest business astept un mesaj de la dvs. O zi cat mai placuta!
Reply With Quote
Old 10-24-2010, 03:03 PM
pimP pimP is offline
Junior Member

!!! Up !!!

Astept alte propuneri. Imi puteti da add pe messenger, aveti id-ul meu in profil.
Reply With Quote
Old 10-25-2010, 09:35 AM
bmf bmf is offline
Junior Member

sunt interesat de propunerea ta , daca mai este de actualitate.scrie-mi pe bmfgrup@yahoo.com
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules