Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > Investitii > Forex

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-16-2010, 02:09 PM
fxbba fxbba is offline
Member

Send a message via Yahoo to fxbba
Default Face-ti singuri analize

Nu e gluma ,puteti.
Acele candlestickuri,mai lungi mai scurte,sunt efectul stirilor econimice,evenimentelor geo-politice.Stiind ca,influenta cea mai importanta e data de stirlile americane.Cineva imi reprosa ca,e prea evidenta simpatia mea pentru americani.Da,dar simpatia mea si Forexul sunt total diferite.In lume majoritatea tarilor au rezerva valutare in dolari,cam 63%.V-ati prins de ce stirile economice si politice americane au cea mai mare influenta?
Cum bine spunea cineva,inca o buna perioada de timp,dolarul va fi King.
Se poate face o predictie a evolutiei pietei? Cu siguranta da.Mult timp si eu ma gindeam :cum dracu fac ma astia de aproximeaza aproape exact evolutia pretului?
Astfel,am ajuns sa gindesc,ca,poate si eu dupa 15-20 de ani de experienta voi putea face astfel de predictii(cam greu daca ma gindesc ca am 58 de ani)
Va dati seam ce avantaj?dimineata,va face-ti niste analize(Forex nu de singe),setati niste ordine ""pending"",adica cumparare sau vinzare la un anumit pret,si cu asta basta.
Cum? ATENTIE!
Nu aveti nevoie de acei 15 sau 20 de ani.Principiul vi-l dau eu gratis.
"""Stiri economice sunt multe,dar cu impact foarte mare,sunt ceva mai putine.
Deci sunt cam 10 de la americani,cam tot atitea de la englezi(9 mai exact),apoi sunt ceilalti,aprox.40 intr-o luna.
Cum evolueaza pretul la cele mai importante(voi da doar citeva exemple):
Dupa 20 min
Non-Farm Payrolls cam 123 Pips
FOMC Decision 74 Pips
Trade Balance 64 Pips
Inflation CPI 44 Pips
Intr-o zi:
Non-Farm Payrolls cam 193 Pips
FOMC Decision 140 Pips
Trade Balance 129 Pips
Inflation CPI 123 Pips
Cam atit.
Dar retine-ti ceva foarte important:desi se spune ca Forexul functioneaza 24 din 24, 365 de zile din an,adevarul e un pic diferit,zile de trazactie saptaminal,sunt 5,de luni pina vineri,la unii brokeri platforma de tranzactionare functioneaza pina simbata la ora 12 GMT.
Este totusi destul si impartind acele circca 40 de stiri la 20(zile de tranzactii lunare)ies cam 2 pe zi.
Si cu o medie de 50 pips pe zi,aveti1000 de pips pe luna ,ceea ce este al naibii de bine.Inainte sa ma contraziceti(asta e o ""calitate la romani""),faceti 2 sau 3 luni experimentul asta,notati in Excel de preferinta luna anterioara,forecast(predictia)si actual .Nu uitati sa notati si nr de pips care urca(bull) sau coboara(bear).
Avind o astfel de baza de date,va sigur ca veti deveni TRADERI PRO(profesional).
In zona asta,Forex,exista,Traderi Incepatori,Traderi Institutionali si Traderi Pro.Mai am de explicat ce inseamna ""Traderi Institutionali"":acei traderi care fac tranzactii pentru Banci,Institutii Financiare,Fonduri Mutuale,Concerne.
Acestia ""manevreaza"" si 2 miliarde de dolari pe ora.

Si va mai dau ceva,stiri gratis( la Bloomberg costa 1200 USD pe luna):

http://www.forexfactory.com

Va dati seama ca,puteti sti la o anumita ora,ce sa fceti??
Mai aveti nevoie de orele ""News Release"" si aveti totul pe tava.
Ce spui Nicolae-Mindhacker,stie ceva Forex Sandocan??
Te invit inca o data,tu care esti unul dintre primii sau chiar primul TRADER din Romania,sa dezbatem in folosul tuturor.
Ce zici maestre ,te prinzi??te bagi??
Cu stima
ACM
PS.In attachment aveti un tabel cu cele mai importante stiri.
Nu faceti tranzactii reale fara cel putin 6 luni de demo,va rupeti gitul si e pacat.Eu am patit asta.
DIN NOU ATENTIE!!!Stirile au impct foarte vizibil si imediat daca cifra Actuala(stirile americane se anunta de regula la 8:30 ESTsau13:30GMT)este sensibil diferita de cifra Forecast.
adica daca aveti Forecast:2.8%(nu conteaza domeniul) si la 15:30(8:30 la ei,USA,e 15:30 la noi)
Actual va fi 4.9 veti cumpara USD/JPY sau vindeti EUR/USD sau Vindeti GBP/USD,deci in concluzie procent bun,cumperi dolari,prost ,vinzi.
Attached Images
File Type: jpg tradablereleases.jpg (19.5 KB, 3 views)
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules