Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > MLM (network marketing)

MLM (network marketing) Stiri, discutii, noutati

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-24-2006, 06:00 PM
florinon florinon is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to florinon

Caut de ceva timp o metoda de a face bani... o metoda serioasa de a imi genera o sursa de venit... Imi doresc sa imi incep propria afacere, insa.. concret... fara bani este destul de greu sa faci acest lucru ! Asa am ajuns in zona network marketing . Numeroase firme – mai mult sau mai putin serioase - ofera posibilitati cel putin tentante cu investitii minime.

Concret... in network marketing sau multi level marketing (MLM) esti distribuitorul unui/unor produs(e). Bani castigi in momentul in care creezi o retea de distributie sub tine - ca si in asigurari. Este intr-adevar o posibilitate interesanta de a face bani aproape fara investitii... generand – odata cu formarea retelei - venituri pasive pe viata. Si totusi... urmatoarele doua lucruri complica mult situatia :

1. produsele sunt greu de vandut si de multe ori supra-evaluate

2. oamenii sunt reticienti si se lasa foarte greu convinsi sa se implice intr-un astfel de proiect.

Am incercat cu Amway - si pot spune ca in acest domeniu posibilitatile sunt minunate, doar ca este intr-adevar o
afacere foarte greu de dezvoltat. Nu voi zice imposibil, intrucat intr-o zi poate ca o voi duce mai departe. M-am interesat de Hemel si alte astfel de companii puternice care isi distribuie produsele prin MLM, insa m-am oprit
asupra GDI (Global Domains International). Global Domains International Inc este distributorul exclusiv in Óntreaga lume a asa numitelor nume domain cu extensia .ws (de ex.: www.domeniultau.ws). Nu de mult au Ónceput sa distribuie
cu mare succes produsul Ón sistem MLM (Multi Level Marketing). Practic, primesti un domeniu pentru 10 $ pe luna, iar produsul este domeniul insusi. Formezi o retea de afiliati (alti oameni care isi cumpara si ei acest domeniu - fiind recomandati de tine) si o dezvolti. Tu vei primi cate 1 $ pentru fiecare afiliat aflat pe 5 nivele sub tine (un exemplu uzitat este urmatorul. Daca tu aduci 5 oameni.. si fiecare din acestia aduce cate 5 oameni... si tot asa... pe 5 nivele .. at ajungi sa faci 3905 $ luna de luna).
Pentru a se calcula aceste venituri au creat si un calculator online : http://www.website.ws/kvmlm2/st_calculator.dhtml !

Am analizat cele doua probleme care sunt adesea intalnite la companiile de MLM :

1. In cazul GDI produsele sunt mult mai usor de vandut, pentru ca practic tot ce trebuie sa faci este sa trimiti link-uri si sa arati filmulete de prezentare. Pe scurt, poate fi suficient sa dai cateva anunturi si sa trimiti in cat mai multe locuri link-uri care lucreaza automat pentru tine. Produsul nu e foarte scump si serviciile sunt intr-adevar de f buna calitate (de la editor pt site, 10 adrese de mail si multe alte facilitati deosebite.. chiar fac diferenta)

2. oamenii sunt ca deobicei reticienti. Insa... facand o comparatie cu companii la care atat vanzareaa produselor cat si promovarea afacerii in sine cere extrem de mult efort si alergatura... in cazul GDI tot ce trebuie sa faci e sa stai cateva ore pe saptamana sau pe zi in fata calculatorului si sa trimiti niste mail-uri... niste link-uri.. etc. apoi stai
si evaluezi raspunsurile, si vorbesti cu oamenii interesati. Concret.... e cea mai simpla
afacere de MLM pe care o poti intalni - sau cel putin pe care eu am intalnit-o. Consider ca atat timp cat perseverezi nu ai cum sa nu reusesti !

Desigur... se vorbeste despre castiguri fabuloase... sute de dolari.. chiar mii de dolari in cateva luni ! Cu siguranta nu e imposibil, daca iti promovezi inca din prima zi afacerea la cel mai inalt nivel, insa in mod realist singura certitudine pe care o poti avea este ca intr-un timp mediu (6 luni.. 12 luni.. 18 luni) ajungi intr-adevar sa castigi sume f frumoase pe baza unei retele pe care o urmaresti cum creste de la sine.

Pentru a lamuri clar problema : DA !
Este interesul meu sa va atrag spre GDI, - intrucat mi-am cumparat si eu un domeniu cu o investitie de 10$ pe luna, si imi dezvolt reteaua cu rabdare si perseverenta, pe termen lung!. Am incercat mai multe sisteme de MLM si m-am informat asupra mai multor metode de a face bani pe net. GDI chiar ofera o sansa reala de a iti construi aceasta sursa de venit, lucrand doar o ora doua pe zi pe net. Ce m-a convins pe mine sa intru, desi eram pentru inceput destul de reticient? Poti incerca acest sistem pentru o saptamana gratuit! EXACT! Daca nu iti convine sau daca nu consideri ca ti se potriveste aceasta afacere dupa o saptamana poti foarte bine sa renunti, fara sa fi platit nici un cent. E o oferta ce merita incercata, si statisticile arata ca in jur de 85% din cei care incearca, raman si dupa saptamana gratuita , - construindu-si afaceri prospere. De ce ai nevoie pentru a incepe ?

1. Ai nevoie de un card cu care sa platesti cei 10 $ ! Debit sau credit.. nu conteaza. Eu folosesc VISA (facut la BCR)

2. Sper sa nu mai uit nimic, dar in rest chiar nu mai ai nevoie de nimic altceva. TE inscrii, iti alegi un domeniu doar al tau... si apoi gata... ai propriul tau site si te bucuri de toate facilitatile oferite de GDI!

Va doresc sa incepeti cat mai repede sa va informati asupra acestei oportunitati... pentru ca pe cat de repede veti incepe, pe cat de decisi veti fi sa faceti aceasta afacere, pe atat de repede veti putea spune: "Gata. Am o sursa importanta de venit pasiv de cateva mii de dolari. Pot sa fac ce imi doresc cu viata mea!"

Va doresc mult succes ! Pentru orice informatie nu ezitati sa ma contactati !
Reply With Quote
Old 10-26-2006, 06:43 PM
Bogdan Bogdan is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to Bogdan

Am fost si eu la GDI,credeam ca am dat lovitura, dar degeaba ii spui unui om sa`si cumpere un domeniu com,net sau ws daca nu stie cum sa`si faca siteul ,pt el aia 10$ sunt dati degeaba,si la noi internetul e inca la inceput,nu prea cumpara lumea domenii
Reply With Quote
Old 10-30-2006, 07:32 AM
Junior Member

bogdan, sa stii ca gresesti in urmatoarele puncte :

1. e o mare greseala sa crezi ca intrand intr-un sistem mlm dai lovitura. Daca e o companie serioasa si un sistem bun, atunci pur si simplu ai sansa de a pune bazele unei afaceri. In GDI este o sansa extraordinara chiar !

2. In Romania tocmai ca incepe lumea sa cumpere domenii, iar in lume (caci e vorba de o piata globala) e o industrie in plina expansiune

3.Daca eu in mai putin de doua saptamani am vandut 4 domenii - fara sa am relatii sau ceva de acest gen, nu vad de ce , cu seriozitate si perseverenta nu ar putea si altii sa o faca ! Cheia este sa fii alaturi de oamenii pe care ii inscrii, nu sa ii abandonezi imediat ce le-ai vandut domeniul !

4. Eu folosesc un program extrem de usor - de doar cativa mega - pentru a face un site. Il folosesc in special pentru ca pot sa il trimit oricarui afiliat si absolut ORICINE il poate folosi !

Edited by: florinon
Reply With Quote
Old 11-15-2006, 06:36 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Cand spui network marketing spui ca furnicile muncesc iar trantorii cu cap se imbogatesc. Prin anii 90 cand au venit americanii la noi am stat si eu alturi de ei cam 2-3 luni sa invati si eu, mai bine zis sa aflu care este "SPILUL"in acesta afacere si am constatat ca noi gandeam cum gandeau americanii prin anii 1920 si nu numai atat , dar si actionam ca ei. Dupa ce am invatat care este sistemul lor de promovare si comert, le-am propus un parteneriat , insa m-au refuzat , pentru ca asa cum am spus la inceput ei au nevoie de furnici
Cei care au fost alaturi de mine atunci , sunt acum mai sus un pic de furnici , au trecut la stadiul de albine . Daca ati vazut voi pana acum o albina bogata sa mi-o aratati si mie.
Eu unul mi-am construit propria afacere cu ce am invatat de la ei si pot spune ca am depasit de mult si stadiul de trantori
Reply With Quote
Old 11-17-2006, 06:20 AM
prusu83 prusu83 is offline
Junior Member

Florin,

Da-mi te rog un exemplu de cineva care a facut bani si cati a a facut din ce ai auzit de la cei care te-au inscris pe tine.

Tu de ex ai facut bani?

Paul
Reply With Quote
Old 11-17-2006, 01:52 PM
vioxx vioxx is offline
Junior Member

Nu inteleg de ce sariti pe el ,daca a facut bani sau nu.

Vrei sa faci ceva testeaza.Sau mai bine vin-o cu o idee noua.

Oare de ce asteptam toti sa vedem cum castiga altii ca sa incercam si noi?

Pentru a castiga trebuie sa incerci orice si pe parcurs vei vedea ce merge si ce nu.Edited by: vioxx
Reply With Quote
Old 11-30-2006, 03:02 PM
maryconst maryconst is offline
Junior Member

Eu am facut si fac multi bani cu MLM la Hemel si FM GRUP.Nu va place MLM atunci incercati un sistem binal Lyoness.Salut
Reply With Quote
Old 12-01-2006, 07:12 PM
Junior Member

giurgiu, partea buna a celor zise de tine este ca ai invatat ceva pe parcurs, si ai stiut sa aplici cu seriozitate si succes. Luand doar partea asta din cele zise de tine - se incadreaza perfect in mesajul pe care il am si eu de transmis : Afacerea pe care o propun - prilejuita de GDI (puteti gasi toate informatiile pe www.financialway.ws</span>) - iti ofera sansa certa de a reusi printr-un efort serios si perseverent,- daca stii si vrei sa inveti pe parcurs !

Partea cealalta insa, divagatia metaforica legata de furnici, albine si trantori... ei bine nu stiu daca iti dai seama, insa sistemul mlm iti ofera posibilitatea de a munci pentru viitorul tau. ori asta inseamna ca o iei de la 0. de la stadiul de furnica ! Doar ca.. vezi tu.. suntem furnici care gandim si functionam intr-un sistem care are nevoie ca noi sa gandim pentru ca sa progreseze. Devenim pe parcurs albine... si vine un moment in care putem deveni chiar trantori complacandu-ne la nivelul unor venituri pasive garantate - pe care le-am obtinut.

Iti pot spune ca sunt o persoana f analitica si realista, prin urmare daca iti vorbesc despre GDI, iti vorbesc in cunostiinta de cauza si cu toate argumentele ! Este realmente o oportunitate fantastica de a duce o afacere de la 0 , pe care oricine o poate intreprinde ! Diferenta o fac vointa, perseverenta, seriozitatea, si... de ce nu... capacitatea de a iti fonda credintele pe argumente solide !

Prin urmare, toti cei care doresc sa se informeze cu privire la aceasta afacere, ar trebui sa urmeze urmatorii pasi :

1. sa intre pe www.financialway.ws si sa se puna in tema cu ceea ce inseamna GDI in Romania si in lume, si care este concret oferta de afaceri
2. sa ma contacteze (id:florinonix)

Succes

Reply With Quote
Old 12-01-2006, 07:16 PM
Junior Member

David Letterman, prezentatorul unui talk show de succes din SUA l-a avut ca invitat cu ceva timp in urma pe multimiliardarul american Donald Trump, unul dintre cei mai bogati oameni din Statele Unite. Prezentatorul l-a intrebat pe Dl. Trump ce ar face daca ar pierde peste noapte absolut toata averea si ar trebui sa inceapa de la zero. Raspunsul lui Trump a fost acela ca ar cauta o buna companie de network marketing (ca GDI
si GNLD) si s-ar apuca de treaba. La auzul raspunsului o parte din public a inceput sa rada ironic, altii au inceput sa il fluiere crezand ca e o gluma, la care Trump foarte serios a replicat: "Vedeti, din cauza asta eu stau aici pe acest fotoliu ca invitat-vedeta, iar voi stati acolo in multime ca niste anonimi".

Edit: florinon, te rog nu deschide mai multe threaduri cu acelasi subiect.Admin.
Reply With Quote
Old 01-11-2007, 10:09 AM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Send a message via Yahoo to admin

Daca mai aveti ceva de spus despre GDI va rog sa postati aici.
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules