Go Back   Forum Afaceri > Familie > D'ale parintilor

D'ale parintilor Discutii intre parinti despre parinti

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-19-2007, 05:57 AM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Cu toate ca cei care posteaza pe aici vad ca au copii mici , de gradinita , eventual prescolari,eu propun sa incepem sa ni-i laudam . Al meu face asa , al meu a mers de la 2 luni , al meu sare coarda de la 5 luni, am mea fetita are puteri paranormale, etc

Nu trebuie sa va fie jena sa va laudati odraslele !
Daca noi nu-i laudam atunci cine sa o faca.?

Daca o sa raspundeti la acest apel va promit ca voi incepe eu sa o fac.

Reply With Quote
Old 01-19-2007, 07:07 AM
admin's Avatar
admin admin is offline
Administrator

Nu stiu cata lume o sa posteze aici, dar hai sa incep eu.

Al meu baietel are 3 ani si pt varsta asta are un vocabular f. bogat (inclusiv cuvinte mai complicate - instantaneu) si vorbeste nonstop. Asta nu inseamna ca si intelege toate cuvintele, desi ma stradui sa i le explic mai pe intelesul lui, dar asta se va rezolva cu timpul.

Old 01-19-2007, 03:26 PM
Super Moderator

Ok
Primul sfat ca tatic ce am trecut prin acesta perioda , este sa-i cumperi un joc SCRABLE (cred ca am scris bine) Cu el va invata usor literele si sa formeze cuvinte compuse din 2 apoi 3 apoi 4 litere si asa mai departe
eu asa am procedat cu fiica mea si a mers. Mai tarziu am inceput sa-i pun cartile in mana si sa-i cultiv dragostea pentru citit
La 10 ani a scris o piesa de teatru in trei acte numita SUSOOTELI
Poate o voi posta pe undeva
A fost si cenzurata de invatatoare care s-a simtit ofensata ca acolo se vorbea si de ea si de aceea nu a vrut sa o puna in scena . A pus-o mai tarziu la scoala 10 unde s-a mutat din clasa a V a
Alte ispravi ale ei le voi scrie alta data

Oricum eu spun de pe acum sa ne traiasca la toti si sa ne bucuram de ei!

Reply With Quote
Old 02-01-2007, 06:39 AM
Dedea Dedea is offline
Member

Dragi parinti de pe forum, sa va traiasca copilasii, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei tot timpul!

Hai sa ma laud si eu. Nazdravanul meu de 3 anisori m-a uimit cu multe. Mai nou, cand iesim afara la plimbare, ii place sa recunoasca marcile de masini. Si stie o multime, VW, Dacia, Peugeot, Skoda Octavia... Apoi ii place sa citeasca de pe firmele magazinelor (unde sunt majuscule). Si va spun sincer ca nu l-am fortat si nici macar nu l-am incurajat. Pur si simplu a inceput sa citesca din curiozitate.

Mai stim si o multime de cuvinte in engleza (aici am lucrat cu el, recunosc), aproape 50 de cuvinte, saluturile. Stie poezii, cantecele si multe altele. Si are o pasiune f mare pt masini.

Acum 2 sapt, de ziua lui, a primit un joc scrabble care ii place f mult si stie sa scrie singurel cuvintele mici. Ce ma face sa ma mandresc f tare este ca ii place si are initiativa.

Si sa nu credeti ca e un copil cuminte si ascultator! Dimpotriva.
Reply With Quote
Old 02-01-2007, 08:55 AM
Super Moderator

Ai grija : Cum il formezi asa il ai
Eu mi-am dedicat mult timp acestui lucru si rezultatele s-au vazut

La mine era scoala de la scoala si scoala de acasa

Acum am o stranepoata care se vede ca poate "duce" (are 5 ani)
problema este ca mamica si bunica nu prea isi fac timp pentru ea si nu este bine de loc

Reply With Quote
Old 01-05-2008, 07:57 AM
STALP STALP is offline
Member

cam tarziu , vad ca nimeni nu a mai continuat dezbaterea asta sa i spunem asa , dar speram sa o mai amplificam putin in realitate sint copii nostri nu?hai sa va spun o poveste , e reala , cam dramatica dar cu un final fericit. cunosc pe ,, cineva ,, care acum 17 ani acusi 18 ani , care stagiar fiind va dati seama ca salariul era de mizerie , avea o sotie care sa va spun drept nu stiu de ce s a maritat cu el , ea provenind dintr o familie cu renume de medici din iasi. naste si dupa 5 luni pleaca cu un mos in itala lasand in urma o fetita , alaturi de un bilet in care si spune amaraciunea si dizgratia , ca a nascut ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,la la la ,,,,,,,,,,, ca nu si a dorit nici o data asta , si in fine dispare . tatal pleaca in cautarea ei , se reintoarce dupa o luna si divorteaza , pleaca in alta tara cu fata , este reintors de la granita si trece fraudulos , mergind pe jos aproape 3000 de km cu o fetita in brate , la final ajunge in tara mult dorita. a muncit ca dizgratiatul pentru citeva zec de mii de pesetas , in constructii , bani nu ajungeau ptr a plati o doica cum se spune de aceea o facea pe gigolo de noapte intr o firma de contact femei , ceva legat de sex, in fine , prin munca lui reuseste sa se ridice si si face o firma de constructii, ridicandu se an de an , dar nu asta e important , de fapt vorbim de copii, copilul creste si incet incet invata limba spaniola , limba cu care s a trezit vorbind de fapt

Reply With Quote
Old 01-05-2008, 08:28 AM
STALP STALP is offline
Member

daca va plctisesc imi spune ti si nu mai continuu , dar pina atunci o sa va mai scriu ceva , deci copilul creste mai mult singura cu cheia legata de gat , cind ajunge mai marisoara , dar la 3 ani vorbeste cursiv spaniola , numara , si stapineste bine toate aparatele electronice , fiind crescuta mai mult in fata video ului si a calculatorului , si cel m<ai important manifesta dragostea ptr muzica urmand cursurile de flaut. trec anii si la drept vorbind legatura dintre tata si copil se ntareste an de an si zi de zi ptr ca dizgratiatul avand firma trebuia sa umble ca un descreierat si timpul era pretios pentru el avand in vedere ca seara trebuia sa o ia de la scoala si de multe ori nu ajungea la timp. trec anii si ura fata de femei nu i trecea oricat se straduia el . dupa citeva relatii esuate , ajunge sa se casatoreasca chiar cu femeia care avea grija de copil ptr ca se apropiase prea mult de inima fetitei si la care aceasta ii spunea mama , a fost cel mai bun lucru facut de el in toti anii acestia , a durat mult sa se poata apropia cineva de el dar a fost o reusita , copilul a crescut in armonia si dragostea unei mame care nu a facut diferenta intre copilul ei si ea , care nu a urmarit satisfactii financiare , si care la final ii daruieste si un fratior .trec anii si fata ajunge o d ra , cel mic un asociat de firma , (doryal -dorin si alexandru). ce sa va mai spun ? am copii de care ma mandresc , nu sint cei mai invatati si cei mai populari de pe aici , bine ca cel mic e rau si mai face prostii, dar oricum ar fi ei tot ai mei sint , multumesc lui d zeu ca m a inzestrat cu ei , si am ajuns la concluzia ca ei sint cea mai mare bogatie a mea , banii sint ,,,,,,,,,,,ptr intretinere nu ptr satisfactie sufleteasca , si inca ceva , daca nu si traiesc copilaria,,,,,,,,mai tirziu nu si o vor mai trai ptr ca aceasta trece imediat , cu toate ca si noi cei mai in varstainca mai gindim si traim copilareste ,,,,,,,,,,,o zi buna si o viata plina de satisfactii pe plan familiar in primul rand !!!!!!1 si scuze daca v am plictisit
Reply With Quote
Old 01-07-2008, 07:49 AM
Dedea Dedea is offline
Member

Felicitari, Stalp! Sa aveti o viata linistita de acum inainte!
<DIV></DIV>
<DIV>Copiii nostri intotdeauna ne vor da motive de mandrie. Fiecare are personalitatea lui. Noi crestem si invatam o data cu ei, asta e concluzia mea. De f multe ori el ma invata pe mine si sunt tare fericita ca am priceput lucrul asta.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Va doresc sa aveti un an cu mult mai bun decat cel care a trecut, sa fiti parinti luminati si sanatosi, ca sa va cresteti frumos copiii!</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>La multi ani!</DIV>
Reply With Quote
Old 03-03-2008, 04:56 AM
Super Moderator

Revin cu laudatul.
Fiica mea la numai 16 ani deja isi face propria companie
Sper sa aiba succes si sa nu dea faliment de la prima incercare.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules