Go Back   Forum Afaceri > Afaceri > MLM (network marketing)

MLM (network marketing) Stiri, discutii, noutati

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-29-2007, 11:29 AM
adina_braha adina_braha is offline
Junior Member

Send a message via Yahoo to adina_braha

Doresti sa incerci ceva nou?Sa castigi mult si sa ai mult timp liber?

Essence este raspunsul! Este o firma noua, ce distribuie o gama variata de produse aduse din Polonia. Catalogul contine o varietate de cosmetice, parfumuri, produse de epilat (plasturi, crema, spuma si ceara)
produse de hair-styling (guma de par, ceara, gel, spuma,vopsele praf si pasta etc.),produse pt copii inclusiv nou-nascuti, produse de slabit, lenjerie intima, in curand detergenti naturali.
Preturi accesibile care se imbina perfect cu calitatea. Beneficiati de cataloage,mostre de parfum/creme, cataloage cu suvite pt vopsele. Cine se poate inscrie? Atat persoanele fizice cat si cele juridice (magazine, saloane de coafura, farmacii etc) Comisioane din vanzarea directa de 25-35% si din coordonare de pana la 25%, training gratuit. Nu oferim doar bani de buzunar, ci un castig substantial pe masura implicarii dvs. Concursuri in euro si excursii in Grecia fara trageri la sorti si moca. Oricine poate participa si este usor de atins.
Reply With Quote
Old 04-29-2007, 04:06 PM
giurgiu giurgiu is offline
Super Moderator

Send a message via Yahoo to giurgiu

Da, o oferta mai usor de inghitit, insa tot MLM ramane!
Reply With Quote
Old 04-30-2007, 08:25 AM
Junior Member

da tot mlm,dar de ce nu? de ce e asa de greu de acceptat mlm-ul...avon-ul nu este mlm,dar tot ceva in genu...de ce avon este mai acceptat?
Oricum Essence va ajunge departe,cine vrea sa "prinda valul" acum nu va avea decat de castigat,restul....or sa stea si o sa inghite in sec
Reply With Quote
Old 04-30-2007, 08:31 AM
Junior Member

plus ca nu cred ca existe un mlm care sa distribuie de toate pentru toti,adica o mare diveristate de produse si sa se poata distribui si in magazine...
Reply With Quote
Old 06-08-2007, 09:41 AM
Hodorogea Hodorogea is offline
Member

Send a message via Yahoo to Hodorogea

Ba da, exista si MLM-uri in care se distribuie si in magazine. Magazinele, intr-adevar, sunt rezervate colaboratorilor dar, ce mai conteaza. Am o mica nelamurire... care-i faza cu valul? Adica daca nu "prind valul" nu o sa mai castig? Eu stiam ca nu exista situatii de genul asta intr-o structura tip MLM, asta ar fi unul dintre aspectele prin care se diferentiaza de afacerile "traditionale". Stiam ca cel mai mult conteaza cat muncesti si nu faptul ca esti "pe val" sau nu.
Reply With Quote
Old 06-08-2007, 12:03 PM
Junior Member

da bineinteles, ideea era ca firma este la inceput si acum se dezvolta...cine intra in sistemul unei afaceri la inceput are sanse foarte mari....
presupunem ca o persoana vrea sa se bage in Avon,desi sunt o gramada in zona in care locuieste...ce sanse are acea persoana sa recruteze in reteaua ei 500 de persoane?? parerea mea este ca sanse foooarte mici,sunt foarte multi in avon,iar acum majoritatea vrea sa incerce ceva nou....la "valul" asta ma refeream, degeaba vrei sa muncesti daca nu mai ai cu cine, din moment ce majoritatea is reprezentanti deja (referitor la Avon)...

Cat despre magazine aici se pot recruta magazine, nu sa fie rezervate colaboratorilor pentru ca nu oricine isi permite sa-si deschida un magazin...
Reply With Quote
Old 06-08-2007, 12:25 PM
Member

Este la inceput, se dezvolta, se cauta colaboratori, etc. DAR, avand in vedere ca sunt atatea firme care functioneaza in sistem MLM (Avon, Oriflame, Zepter, HerbalLife, Delfin International, Asigurarile si lista poate continua) cu ce veniti voi nou pe acest segment de piata ca sa aveti un succes asa de mare? Intr-adevar, exista niste avantaje in momentul in care esti de la inceput, respectiv o sa fii printre primii care au experienta dar, acesta nu este un motiv pentru a devenii partener intr-o afacere. Zici ca vrei sa devii colaborator Avon... cine te opreste sa-ti creezi o retea de distributie neaparat in zona in care locuiesti (avand in vedere ca vorbim de o afacere fara granite)?
Reply With Quote
Old 06-08-2007, 12:28 PM
Member

Inca ceva... zici ca majoritatea vor sa incerce ceva nou. Asta inseamna ca Avonul nu mai este profitabil... ceea ce imi vine cam greu sa cred.
Reply With Quote
Old 06-08-2007, 01:39 PM
Junior Member

Sunt colaborator Avon...si Essence, Essence nu este firma mea, nu ma aborda ca si cand eu fac politica lor...
Ce alegi intre discount personal de 15% si 25% , de comanda minima 50 ron si 100 ron (sunt si fara comanda minima, dar la o comanda de un produs nu acoperi nici macar taxa de transport, deci si comanda minima are rolul ei, parerea mea), ce alegi intre discount de retea 1-9% (incepand de la 1500 ron net) si 5-25% (incepand de la 1000 ron net).... Am facut comparatie intre Essence si Avon, lista poate continua... Cand spun ca lumea vrea ceva nou ma refer la produse... de calitate, nu doar in ambalaje super ..

Ce are Essence mai deosebit?.....foarte multe game de produse si toate sunt alese si testate inainte de a fi bagate in catalog. Si vor mai fi si altele pe parcurs... Cine vrea sa colaboreze cu noi , fara sa mai faca atatea comparatii foarte bine..... cine nu sunt atatea firme pe piata ,vorba ta...you are free to choose... Sa vedem care rezista mai mult si care se dezvolta mai bine. Degeaba are 300000 de reprezentanti din care jumate nu lucreaza nicidecum satisfacator...
Reply With Quote
Old 06-08-2007, 01:51 PM
Member

Dar este problema lor daca lucreaza satisfacator sau nu, ca pana la urma cat muncesti atat castigi. Mi se pare o conditie de baza ca produsele pe care le comercializati voi sa fie testate inainte, deci, mare noutate nu aduci. Tu ce alegi intre un comision de 100 EUR si unul de 500 EUR?
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules